سخنگوی صنعت برق: ناترازی صنعت برق تا تابستان برطرف می‌شود

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1449

سخنگوی صنعت برق: ناترازی صنعت برق تا تابستان برطرف می‌شود 

سخنگوی صنعت برق گفت: تا تابستان امسال ۷۷۸۷ مگاوات به ظرفیت برق کشور اضافه می‌شود که به واسطه آن مشکل ناترازی این صنعت حل خواهد شد.

مصطفی رجبی مشهدی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اقدامات وزارت نیرو برای گذر از بحران خاموشی در کشور، اظهار کرد: در برنامه اول ۶۱۰۰ مگاوات وارد مدار شد و اکنون مقرر شده تا تابستان امسال ۷۷۸۷ مگاوات دیگر وارد مدار شود که تمهیدات لازم برای این مساله نیز درنظر گرفته شده است.

وی با اشاره به جزئیات این مساله، گفت: از این میزان ۳۰۲۶ مگاوات مربوط به احداث نیروگاه‌های حرارتی است، ۱۴۷۸ مگاوات نیروگاه‌هایی هستند که توسط صنایع احداث می‌شوند، ۷۳۰ مگاوات رفع مشکل نیروگاه‌های حادثه دیده و حدود ۱۰۰۰ مگاوات نیز مربوط به نیروگاه‌های دارای محدودیت است که اکنون در حال رفع محدودیت آن‌ها هستیم تا در حداکثر تولید از آن‌ها استفاده کنیم.

سخنگوی صنعت برق با تاکید بر اینکه علاوه‌بر این ۸۵۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر و ۱۸۸ مگاوات نیروگاه مقیاس کوچک احداث خواهد شد و ۵۱۵ مگاوات نیز مربوط به ارتقای توان نیروگاه‌های موجود است، گفت: تمام تلاش وزارت نیرو تحقق این اعداد بوده، البته این یک هدف چالشی است اما وزارت نیرو خود را تحت فشار می‌گذارد تا این اعداد محقق شود.

رجبی مشهدی با بیان اینکه تا کنون حدود ۲۷۰۰ مگاوات محقق شده است، گفت: بر اساس برآوردهای صورت گرفته برای تابستان سال جاری و طبق پیش‌بینی سازمان هواشناسی در میان مدت دمای هوا در تابستان حدود نیم تا یک درجه گرم‌تر از نرمال خواهد بود، و این درحالی است که هر یک درجه افزایش دما حدود ۱۵۰۰ مگاوات افزایش مصرف را به دنبال دارد.

وی افزود: امسال با عنوان سال رشد تولید نیز نام‌گذاری شده، قطعا ظرفیت مولد کشور در حوزه صنعت و کشاورزی افزایش می‌یابد، پیش‌بینی ما این است که بتوانیم افزایش توان حدود شش درصدی را با تدابیر افزایش ظرفیت تولید و مدیریت مصرف محقق کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :