ویروس زیکا به ۲۴ کشور و قلمرو در قاره آمریکا رسید

مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا (سی‌دی‌سی)‌ این هفته دو منطقه دیگر، جزایر ویرجین آمریکا و جمهوری دومینیکن را به فهرست ۲۲ کشور و قلمرو قبلاً اعلام‌شده دیگر که سرایت ویروس زیکا به‌وسیله پشه‌ها در آنها صورت می‌گیرد، افزودند.به گزارش خبرگزاری‌ها به‌این‌ترتیب 24 کشور و قلمرو در قاره آمریکا که سرایت محلی ویروس زیکا در آنها رخ می‌دهد، شامل این موارد می‌شوند: باربادوس،‌ بولیوی، برزیل، کیپ ورد، کلمبیا، جمهوری دومینیکن، اکوادور، السالوادور، گویان فرانسه، گوادولوپ، گواتمالا، گویان، هائیتی، هندوراس، مارتینیک، مکزیک، پاناما، پاراگوئه، پورتوریکو، سنت مارتین، ساموآ، سورینام، ونزوئلا و جزایر ویرجین آمریکا در همين حال، مقامات بهداشتی محلی در ایالت نیویورک این هفته اعلام کردند آزمایش چهار نفر که از مسافرت به خارج به این ایالت بازگشته بودند، از لحاظ عفونت با ویروس زیکا که به‌وسیله پشه‌ها منتقل می‌شود، مثبت شده است.
مقامات بهداشتی می‌گویند دو نفر در شهر نیویورک از لحاظ عفونت ویروس زیکا مثبت شده‌اند. به گفته آنها هیچکدام از این دو دچار عوارض شدیدی نشده‌اند.یک فرد دیگر ساکن ناسو کانتی در ایالت نیویورک در ماه اوت به کشوری با سرایت ثابت‌شده ویروس سفر کرده بود و دچار بیماری ملایمی شده بود، اما بستری نشده بود و به طور کامل بهبود یافته بود.آزمایش یک ساکن اورنج کانتی در این ایالت نیز که قبلاً به آمریکای جنوبی سفر کرده بود، از لحاظ ویروس زیکا مثبت شده است. اما سخنگوی اداره بهداشت محلی جزئیات دیگری درباره مورد منتشر نکرد.پرو نیز روز جمعه 29 ژانویه (9 بهمن) اعلام کرد عفونت یک مرد ونزوئلايي كه اخیراً درون کلمبیا سفر کرده بود، به ویروس زیکا در ليما پايتخت اين كشور شناسايي شده است. این نخستین مورد ثابت‌شده عفونت با ویروس زیکا در این کشور منطقه آند است.آنیبال ولاسکوئز، وزیر بهداشت پرو گفت که انتظار دارد در روزهاي آينده در اين كشور موارد دیگر عفونت در افرادی که در خارج از پرو به ویروس آلوده شده‌اند، شناسایی شوند.پرو با کلمبیا، اکوادور و برزیل مرز مشترک دارد و برزیل صدها مورد نقصان مغزی نوزادان را در مادران آلوده به ویروس زیکا را گزارش کرده است. ویروس زیکا همچنین در کلمبیا و اکوادور در حال گسترش است.ولاسکوئز در یک گردهمایی خبری گفت: «وارد شدن موارد عفونت با ویروس زیکا به پرو اجتناب‌ناپذیر است. بیمار شناسایی‌شده ایزوله شده و اقداماتی برای پیشگیری از انتشار ویروس انجام شده است.»
به گفته ولاسکوئز،‌ این مرد ونزوئلایی پیش از ورود به پایتخت پرو، از شهر ساحلی شمالی تامبس گذشته بود و مقامات بهداشتی تلاش‌های خود را برای ریشه‌کنی پشه‌ها تشدید کرده‌اند.ونزوئلا تابه‌حال 4700 مورد احتمالی عفونت با ویروس زیکا را گزارش کرده است. سازمان جهانی بهداشت می‌گوید ویروس زیکا «به طور انفجاری در حال انتشار» در قاره آمریکا است.


نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 4
  • امروز: 238
  • دیروز: 387
  • هفته: 2,013
  • ماه: 5,621
  • سال: 21,737