مدیر میراث اعلام کرد؛ میراث‌فرهنگی اجازه انتقال آب از روستای تاریخی گیسک را نمی‌دهد

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1686

مدیر میراث اعلام کرد؛ میراث‌فرهنگی اجازه انتقال آب از روستای تاریخی گیسک را نمی‌دهد
در پی گزارش مردمی پیرامون اقدام چند کشاورز باهدف انتقال آب از قنات روستای تاریخی گیسک به زمین‌های پایین‌دست، رئیس میراث‌فرهنگی شهرستان زرند در این باره گفت: اجازه انتقال آب از روستای گیسک را نخواهیم داد.
محمد اسلامی گفت: در پاسخ به کسانی که می‌گویند میراث‌فرهنگی باعث خشک‌شدن درختان روستای تاریخی گیسک شده، باید بگویم که این یک ادعای گمراه‌کننده از سوی افرادی بود که آب این روستا را قبلاً برای مصارف در اراضی دیگر انتقال داده بودند.
او افزود: ما پیگیر موضوع برای بازگشت آب به روستا و زنده شدن محیط سبز و زیبای روستا هستیم و به‌هیچ‌عنوان اجازه انتقال باقیمانده آب را حتی به نزدیک‌ترین اراضی مجاور هم نمی‌دهیم.
رئیس میراث‌فرهنگی شهرستان زرند با اشاره به تغییر مسیر آب روستا که اخیراً رخ‌داده، گفت: پس از گزارش مردمی، بلافاصله به روستای تاریخی گیسک رفتیم و با مشاهده جاری‌شدن آب در جوی وسط روستا که از بالاترین قسمت ساخت‌وساز تا استخر محوطه جنب بود، خیلی خوشحال شدم؛ چون یکی از زیباترین حالات در این روستای گردشگری – تاریخی، جاری بودن آب در این جویبار است.
او اظهار کرد: اما مطلع شدیم قصد احتمالی کشاورزان انتقال این آب از طریق لوله به مناطق دیگر است؛ لذا به اطلاع تمام دوستداران میراث‌فرهنگی خصوصاً علاقه‌مندان به روستای تاریخی گیسک می‌رسانم که حفظ بافت تاریخی و منظر فرهنگی و طبیعی روستا از وظایف میراث است و اجازه تغییر در ماهیت فیزیکی چه در بخش ساختمان‌ها چه در بخش محیط و کشاورزی را نخواهد داد.
به گزارش ایسنا و به نقل از میراث‌فرهنگی زرند، اسلامی تأکید کرد: طبق قانون، زمانی که یک اثر به ثبت ملی می‌رسد هرچند هیچ تغییری در مالکیت آن بنا اتفاق نخواهد افتاد؛ اما تغییر در شکل و محتوای آن اثر و نیز عرصه و حرایم آن غیرقانونی خواهد بود و عامل یا عوامل دخیل در هر اتفاقی تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.
رئیس میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان زرند افزود: به استناد قانون، تخریب بناهای تاریخی مجازات‌های بسیار سختی به همراه دارد و بعضاً از آن به‌عنوان جرمی همسان با جرم‌های امنیتی یاد می‌شود.
به گزارش ایسنا، روستای گیسک شهرستان زرند بر اثر زمین‌لرزه سال ۱۳۵۶ ویران شد و بازماندگان زلزله با کمک دولت وقت در یک‌کیلومتری روستای ویران شده، خانه‌هایی بنا کردند (نام روستای جدید شهرک طالقانی است).
قرارگرفتن روستا در دامنه کوه و معماری طبقاتی آن، خانه‌های سرخ‌رنگ، وجود تالارها و بازارچه‌های زیرزمینی، عدم آواربرداری موجب شد این روستا به اکو موزه تبدیل شود.
میراث‌فرهنگی این روستای ویران شده را ثبت و به سایت گردشگری تبدیل کرده است.
روستای گیسک بزرگ‌ترین روستای خالی از سکنه ایران است و یکی از جاذبه‌های دیدنی در شمال کرمان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 2
  • امروز: 41
  • دیروز: 60
  • هفته: 910
  • ماه: 4,680
  • سال: 38,396