ممنوعیت واردات واکسن، «سوءتفاهم» بود

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1146

ممنوعیت واردات واکسن، «سوءتفاهم» بود

رئیس سازمان غذا و دارو ممنوعیت واردات واکسن به کشور را رد کرد و گفت: «قرار نیست واردات واکسن‌های خارجی متوقف شود، چرا که ما میلیاردها دلار به کوواکس سازمان بهداشت جهانی برای دریافت واکسن کرونا، پول داده‌ایم که به وقت اضطرار به ما تحویل نداده‌اند. حالا باید این محموله‌های خریداری شده به ایران فرستاده شود. قرار نیست ممنوعیتی برای واردات آنها داشته باشیم. حتی ممکن است واکسن‌های اهدایی از سایر کشورها هم داشته باشیم.»

ماجرای ممنوعیت واردات واکسن به کشور روز یکشنبه از قول ۲معاون وزیر بهداشت خبری شد. بهرام دارایی، رئیس سازمان غذا و دارو در بخشی از صحبت‌هایش با رسانه‌ها عنوان کرده بود که هیچ واکسنی به ایران وارد نمی‌شود و تولیدات داخل برای تامین نیازهای اصلی مانند دوز سوم کافی است. همچنین کمال حیدری، معاون وزیر بهداشت ایران هم با تأکید بر کافی بودن تولید داخلی واکسن کرونا گفته بود ستاد ملی مقابله با کرونا در شرایط اقتصادی فعلی واردات واکسن کرونا را ممنوع کرده است.

ممنوعیت واردات واکسن، پیش از این در اوایل آذر، از سوی بهرام‌عین‌اللهی، وزیر بهداشت هم مطرح شده بود. او در مراسم تحویل ۵میلیون دوز واکسن مؤسسه رازی، اعلام کرده بود که واردات واکسن ممنوع است و از این پس باید متکی به تولیدات داخلی بود. آن زمان محموله‌های زیاد واکسن وارد کشور شده بود. قبل از آن در دولت قبل هم وزیر بهداشت وقت، برای حمایت از تولید داخلی، این موضوع را مطرح کرده بود، اما از آنجا که وعده تولیدکنندگان داخلی برای تامین واکسن مورد نیاز کشور محقق نشد، واردات واکسن‌های خارجی (بهارات، اسپوتنیک‌وی، آسترازنکا و سینوفارم) در دولت سیزدهم ادامه پیدا کرد و از مرز ۱۵۰میلیون دوز هم گذشت.

مسیر واردات واکسن‌های خارجی

بهرام‌ دارایی، رئیس سازمان غذا و دارو درباره خبر منتشر شده در مورد ممنوعیت واردات واکسن توضیح بیشتری می‌دهد و می‌گوید: «به هیچ عنوان کلمه‌ای تحت عنوان ممنوعیت برای واردات واکسن‌های خارجی عنوان نکردم. پیش از این بارها در مصاحبه‌های مختلف گفته‌ام که وظیفه ما تامین دارو، تجهیزات پزشکی و واکسن است و از هر مسیری که بتوانیم این تامین صورت می‌گیرد؛ چه از مسیر واردات و چه از تولیدات داخلی.»‌

به‌گفته دارایی هم‌اکنون تولیدات واکسن‌های ایرانی جوابگوی نیاز کشور است و دیگر کشور در این زمینه واردات ندارد، اما به هیچ‌عنوان این مسئله به معنی ممنوعیت ورود واکسن‌های خارجی نیست: «برخی کشورها واکسن‌هایشان را به ما اهدا می‌کنند. در سبد کوواکس هم میلیاردها دلار پول از سوی ایران پرداخت شده، اما در زمان لزوم، واکسن‌ کمتری را دریافت کرده‌ایم و واردات این واکسن‌ها هم ادامه خواهد داشت. ما ۲ مسیر واردات واکسن داریم و هیچ ممنوعیتی در این‌باره وجود نخواهد داشت.»

این مسئول با تأکید بر اینکه در وضعیت کنونی هیچ اضطراری به تامین واکسن‌ از خارجی‌ها وجود ندارد و ظرفیت تولید واکسن‌های داخلی در کشور مطلوب است، ادامه می‌دهد: «در آینده هر تصمیمی برای واردات واکسن وجود داشته باشد ازجمله نیاز به واکسن خاص برای گروه‌های سنی جدید و تغییر نیاز کشور برای دسترسی به واکسنی غیراز واکسن‌های داخلی، قطعا خرید و واردات انجام خواهد شد. درباره واکسن و دارو هیچ زمانی کلمه ممنوعیت معنا ندارد. تمام تصمیم‌گیری‌ها در این‌باره منوط به اتفاقات آینده است چرا که کرونا و ویروس آن رفتار قابل پیش‌بینی ندارد.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :