مِلک مِلاکِ شاخص‌های دهک‌بندی نیست عبدالملکی

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1229

مِلک مِلاکِ شاخص‌های دهک‌بندی نیست

عبدالملکی: ۳۰ درصد مردم یارانه ۴۰۰ هزار تومانی گرفتند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به شاخص های دهک بندی خانوارها گفت: ملک جزو این شاخص ها نیست. فرض می‌گیریم که هیچ شخصی ملکی ندارد بر این اساس دهک بندی صورت گرفت و ملک، ملاکِ شاخص‌های دهک‌بندی یارانه نبود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه در شناسایی مشمولان یارانه، مجموعه متغیر‌های اقتصادی در نظر گرفته شده گفت: این متغیر‌ها شامل گردش حساب، درآمدها، سود‌های بانکی و خودرو و دارایی‌های جاری بوده که مِلک شامل آن نیست. 

به گفته عبدالملکی گردش مالی و وضع خانوار‌ها در مدت زمان چندساله بررسی شد امکان داشت که فردی به صورت موقت تراکنش بانکی داشته باشد که نشانگر درآمد مالی بالا نبود.

وزیر رفاه، با بیان اینکه مبنای سیاست دولت سیزدهم عدالت محوری است، گفت: همه اعضای دولت متفق القول هستند که این هدف دولت را دنبال کنند تا عدالت به نفع همه مردم باشد. 

وی ارز 4200 تومانی را منشا انواع مفاسد اقتصادی دانست و افزود: ارز 4200 تومانی بی عدالتی شدید را در جامعه به همراه داشت، با تخصیص ارز 4200 تومانی، سالانه حدود 400 هزار میلیارد تومان از جیب مردم برداشت می‌شد.

 عبدالملکی با بیان اینکه در تخصیص ارز 4200 تومانی پنج گروه از جمله دلالان، قاچاقچیان، خارجی ها، تولیدکنندگان خارجی و مردم سهیم بودند ابراز داشت: شبکه ناسالم دلالی در کشور داشتیم که نهاده را با ارز 4200 تومانی وارد می‌کرد، ولی آن را به قیمت آزاد به دست تولیدکننده می‌فروخت همچنین بخش دیگری از ارز در جیب قاچاق می‌رفت.

وی گفت: قاچاقچیان کالا‌های ایرانی را به کشور‌های همسایه قاچاق می‌کردند که این کالا‌ها بر سر سفره خارجی‌ها قرار می‌گرفت، همچنین با خرید نهاده‌ها و یا مواد اولیه با ارز 4200 تومانی، سود آن به نفع تولید کننده خارجی بود و این امر منجر به وابستگی به خارج کشور می‌شد.

 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد که بخشی از این سود ارز 4200 تومانی به حساب مردم در قالب یارانه 45 هزار تومانی پرداخت می‌شد که بخاطر نوع اختصاص یارانه به کالا‌ها نامتوازن بود، به عنوان مثال فرد ثروتمند با استفاده بیشتر از کالاها، یارانه بیشتری دریافت می‌کرد و قشر ضعیف جامعه نیز به خاطر نوع مصرف کمتر، یارانه کمتری در کالا‌ها می‌گرفت.

30 درصد مردم یارانه 400 هزار تومانی گرفتند

 وی با اشاره به اینکه اختصاص ارز 4200 تومانی به نفع مردم نبود، گفت: در این طرح ِمردمی‌سازی یارانه‌ها، دلار و ارز به جای 4200 تومانی، به نرخ آزاد به واردکننده اختصاص می‌یابد و صد درصد یارانه به مردم در دهک‌های اول تا نهم تعلق می‌گیرد که 30 درصد مردم هر نفر 400 هزار تومان، 60 درصد مردم 300 هزار تومان و 10 درصد مردم ثروتمند هیچ یارانه‌ای دریافت نمی‌کنند، ضمن اینکه فاصله طبقاتی را نیز کاهش می‌دهد.

 عبدالملکی ابراز داشت: با اصلاح ارز 4200 تومانی، قاچاق از این محل حذف می‌شود، تولیدکننده داخلی رقابت‌پذیرتر و تقاضا برای کالا افزایش پیدا می‌کند و در نهایت با افزایش تولید در بازار قیمت‌ها کنترل می‌شود.

 وی تاکید کرد: اصلاح یارانه باید خیلی زودتر انجام می‌شد هر یک ماهی که اجرای این طرح به تاخیر می‌افتاد به ازای هر ماه 38 هزار میلیارد تومان از کالابرگی که قرار بود در اختیار مردم قرار گیرد از بین می‌رفت.

 به گفته عبدالملکی، 6 ماه اول سال گذشته لایحه‌ای به مجلس رفت تا وضعیت ارز 4200 تومانی را تعیین و تکلیف کند، اما دوفوریتی آن رای نیاورد، و در نهایت لایحه دیگری به مجلس رفت که تصویب شد که ارز 4200 تومانی نداشته باشیم، اما قدرت خرید مردم از طریق کالابرگ و یا روش‌های جبرانی دیگر حفظ شود از این رو زیرساخت‌ها آماده شد تا هر کاری به نفع مردم صورت بگیرد.

 وی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت کالا‌های اساسی روی سایر کالا‌ها تاثیر قابل توجهی ندارد، گفت: این افزایش بسیار محدود است، دولت 500 قلم کالا را بررسی می‌کند و درمجموع افزایش هزینه‌ای که اتفاق می‌افتاد از میزان افزایش درآمدی که برای مردم ازطریق یارانه اتفاق افتاده است، کمتر است.

 وزیر تعاون، کارو رفاه اجتماعی ادامه داد: براساس برآوردها، یک خانواده چهار نفری را در دهک اول درنظر بگیرد که یک میلیون و 600 هزار یارانه دریافت کرده است که قبل از اجرای طرح مجموع مصارف در کالا‌های اساسی، 241 هزار تومان بوده که با اعمال قیمت‌های جدید این مصارف خانوار به 568 هزار تومان رسید که میزان افزایش هزینه برای این خانواده 326 هزار تومان است که افزایش قدرت خرید حدود یک میلیون تومان بالا رفته است.

 عبدالملکی با قدردانی از همراهی مردم در اصلاح ارز 4200 تومانی گفت: مردم خوب همراهی کردند سوالاتی دارند که باید پاسخ بدهیم و ابهامات را برطرف کنیم.

90 درصد مردم مشمول دریافت یارانه هستند

 وزیر رفاه با بیان اینکه 90 درصد مردم مشمول دریافت یارانه هستند، گفت: مردم 2 گروه درخواست دارند افرادی که قبلا یارانه 45 هزار تومانی دریافت نمی‌کردند باید به سامانه‌ای که قرار است از سوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها آماده‌سازی شود مراجعه کنند و افرادی که تا فروردین امسال یارانه می‌گرفتند و اکنون دریافت نکرده اند جزو دهک دهم قرار دارند و مشمول یارانه نمی‌شوند که این افراد می‌توانند اعتراض خود به دهک بندی را ثبت کنند.

 وی افزود: از سال 1393 سامانه سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها بسته شد و افرادی که متقاضی دریافت یارانه بودند نتوانستند به این سامانه مراجعه کنند که تا چند روز دیگر این سامانه راه اندازی می‌شود، در همین راستا زیرساخت‌های دولت الکترونیک انجام می‌شود هیچ نیازی به حضور مردم لازم نیست.

 عبدالملکی خاطر نشان کرد: افرادی که به دهک بندی‌ها اعتراض دارند، از طریق تماس با شماره‌های 6369 و 09200006369 اقدام کنند یا با مراجعه به نشانی emayat.mcls.gov.ir اعتراض خود را ثبت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 2
  • امروز: 59
  • دیروز: 60
  • هفته: 928
  • ماه: 4,698
  • سال: 38,414