اهالی ۵۳ روستای بم در دسترس نیستند

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1596

اهالی ۵۳ روستای بم در دسترس نیستند
گزارش | سُها خدیش
در زمانه‌ای که آنتن‌دهی موبایل و اتصال به اینترنت از نیازهای ضروری مردم محسوب می‌شود در شهرستان بم ۵۳ روستا آنتن‌دهی تلفن ندارند یا فاقد اینترنت هستند.
به گزارش خبرنگار ایرنا در دوران کنونی که بیشتر کارهای بانکی، اداری و تجاری از طریق اینترنت و با در اختیار داشتن یک گوشی تلفن همراه برای همگان امکان‌پذیر است اهالی این ۵۳ روستا باز هم از قافله پیشرفت و بهره‌مندی از این خدمات محروم هستند و برای پرداخت بانکی مجبورند چندین ساعت وقت صرف کنند تا سرعت اینترنت اندکی افزایش یابد و بتوانند نقل‌وانتقالات پولی را انجام دهند یا به شهرها بیایند تا کارشان را انجام دهند.
ضعف آنتن‌دهی موبایل و پوشش اینترنت همچنین از دغدغه‌های والدین دانش‌آموزان در این روستاهاست و برخی می‌گویند اگر مدارس به دلیل شرایط آب‌وهوا یا هر دلیل دیگری تعطیل شود فرزندان ما امکان استفاده از آموزش مجازی را به شکل مناسب ندارند.
آمار بخشداران بخش‌های مرکزی، دِهبَکری و بَرَوات از روستاهای تابعه گویای ۵۳ روستا ست که یا آنتن‌دهی تلفن یا اینترنت ندارند.
آن‌طور که مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات کرمان در ۱۷ مرداد سال جاری در نشست خبری روز خبرنگار گفته بود، وضعیت ارتباطات در دولت سیزدهم بهبودیافته اما همچنان با وضع مطلوب فاصله داریم و بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال در استان باید هزینه شود تا به توسعه مدنظر برسیم.
به گفته حسن پورباقری بخشدار بخش مرکزی بم ۲۴ روستای این بخش فاقد آنتن‌دهی یا پوشش اینترنت هستند و اکثر این روستاها نیز جمعیت بالای ۲۰ خانوار دارند که بیش از سه هزار نفر جمعیت روستایی را پوشش می‌دهند.
شاهرخ دهقان بخشدار بروات نیز می‌گوید ۹ روستای این بخش پوشش آنتن‌دهی ندارند و همچنین فاقد اینترنت هستند.
در ادامه میثم افشاری بخشدار دهبکری نیز از ۲۰ روستای این بخش نام می‌برد که آنها نیز آنتن‌دهی ندارند و فاقد اینترنت هستند.
این آمارها در جلسه‌ای طی هفته جاری با حضور مدیرکل ارتباطات و فناوری استان کرمان که برای امضای تفاهم‌نامه اجرای عملیات فیبر نوری در شهرستان بم برگزار شده بود توسط بخشداران این شهرستان ارائه شد.
حسین ساجدی فر مدیرکل ارتباطات و فناوری استان کرمان در خصوص نبود اینترنت در روستاها به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: باید این موضوع (آمار مربوط به روستاهای فاقد اینترنت) را بررسی کنم؛ زیرا کار در شرق استان کرمان به‌خوبی در حال سرمایه‌گذاری است و به‌زودی مشکلات اینترنتی حل می‌شود.
مشکل‌گشایی با رومینگ؟
او ادامه داد: روستاییان اگر رومینگ‌های خود را باز کنند مشکل اینترنت آنها حل می‌شود و سیم‌کارت‌ها با روشن‌شدن رومینگ سرویس می‌دهند؛ زیرا قرار نیست در همه روستاها تمامی اپراتورها فعال باشند.
مدیرکل ارتباطات و فناوری استان کرمان عنوان کرد: در یک روستا ایرانسل و روستایی دیگر همراه اول و بخشی را هم شرکت «های‌وب» پوشش می‌دهد؛ بنابراین افرادی که در روستاها زندگی می‌کنند باید رومینگ گوشی خود را فعال کنند؛ به طور مثال شخصی که سیم‌کارت ایرانسل دارد اگر بی تی اس همراه اول باشد با روشن‌کردن رومینگ سوئیچ روی اپراتور مقابل می‌رود و می‌تواند استفاده کند.
روستاییان صبر کنند تا به اینترنت متصل شوند
او در پاسخ به اینکه روستاهایی که آنتن‌دهی ندارند چگونه باید از رومینگ استفاده کنند گفت: اهالی این روستاییان باید صبر کنند تا کم‌کم اتصالشان برقرار شود و تعداد زیادی از روستاها برای اتصال و رفع مشکل در دست اقدام هستند؛ اما زمان مشخصی را نمی‌توانیم اعلام کنیم.
ساجدی فر اظهار داشت: تکلیف برنامه‌ای ما این است که تا پایان برنامه ششم توسعه ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار را در سطح استان کرمان به اینترنت متصل کنیم و تا پایان این برنامه تکلیفمان را انجام می‌دهیم.
او اضافه کرد: روستاهای هر شهرستان متفاوت هستند، به طور مثال در شهرستان نَرماشیر ۹۸ درصد روستاها به اینترنت متصل هستند؛ اما در شهرستان بم حدود ۸۲ درصد روستاها به اینترنت اتصال دارند که تا پایان سال به ۹۰ درصد می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 10
  • امروز: 168
  • دیروز: 109
  • هفته: 1,376
  • ماه: 7,021
  • سال: 29,658