عرضه سیمان در بورس کالا، حقوق تولیدکننده و مصرف کننده را تامین می‌کند

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1061

عرضه سیمان در بورس کالا، حقوق تولیدکننده و مصرف کننده را تامین می‌کند

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با تاکید بر تدبیر و نقش حمایتی وزارت صنعت در ورود سیمان به بورس کالا، الزام عرضه این کالا فقط در بورس کالا را یک تصمیم درست توصیف کرد که حقوق تولیدکننده و مصرف‌کننده را حمایت می‌کند.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «عبدالرضا شیخان» اظهار داشت: از ابتدای امسال با پیگیری‌ها و رایزنی‌های انجام شده و موافقت وزارت صنعت، به‌تدریج کارخانجات و واحدهای تولیدی سیمان به صورت داوطلبانه وارد بورس کالا شدند.

وی گفت: به دلیل شفافیتی که با انجام این کار در قیمت‌ها ایجاد شد، تمایل واحدهای تولیدی برای عرضه محصولات خود در بورس کالا افزایش یافت، به‌طوری که اکنون نزدیک به ۸۵ درصد از واحدهای تولیدی سیمان، محصولات خود را در بورس کالا عرضه می‌کنند.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، الزام واحدهای تولیدی برای عرضه محصولات خود در بورس کالا را تصمیمی درست توصیف کرد و افزود: عرضه بخشی از سیمان در بورس موجب چندنرخی شدن محصول و سوء استفاده سودجویان و دلالان می‌شود.

وی با تقدیر از نقش حمایتی وزارت صنعت در این زمینه، بیان‌داشت: این موضوع برای وزارت صنعت از دو جنبه بازرگانی و صنعتی قابل توجه است؛ از منظر صنعتی ورود سیمان به بورس یعنی حمایت از تولید و دادن ضمانت به تولیدکننده و فروش محصول، از جنبه بازرگانی نیز در کنار ایجاد دسترسی مصرف‌کننده به کالا، سایر اهداف بازرگانی و تجاری مورد نظر وزارتخانه تامین خواهد شد.

شیخان تاکید کرد: این تصمیم موجب افزایش شفافیت در بخش‌های مختلف بازار شده و امکان رصد و پایش را برای دستگاه‌ها و نهادهای متولی و نظارتی فراهم کرده است.

وی گفت: این تصمیم نه تنها قیمت‌ها را کنترل و آرامش بازار را تامین می‌کند، بلکه در حوزه مالیاتی نیز بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

این مقام صنفی ادامه‌داد: البته هر تغییر روش با مقاومت‌هایی روبه‌رو خواهد بود و در این مورد که قرار است یک روش عرضه با قدمت ۸۸ سال تغییر کند به‌طور قطع با مقاومت‌ها و چالش‌هایی روبه‌رو خواهد شد، اما در نهایت این تغییر به نفع تولیدکننده و مصرف‌کننده خواهد بود.

تداوم آرامش بازار سیمان در صورت تامین برق و سوخت

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در ادامه به چالش‌های بازار سیمان و نوسانات قیمتی آن اشاره کرد و افزود: از نیمه تیرماه امسال به دلیل محدودیت‌هایی که از سوی وزارت نیرو به واحدهای تولیدی سیمان درخصوص تامین برق مصرفی اِعمال شد، فضای روانی سنگینی بر بازار سیمان حاکم شد.

وی اظهار داشت: به دنبال اطلاعیه وزارت نیرو، افرادی که سیمان خریداری کرده بودند از عرضه سیمان خود به بازار جلوگیری کردند و این موضوع موجب ایجاد بازار سیاه سیمان شد.

شیخان ادامه‌داد: در آن زمان چون فقط بخشی از سیمان در بورس عرضه می‌شد، با بالا رفتن قیمت در بازار آزاد، قیمت در بورس نیز افزایش یافت.

طبق گفته‌های دبیر انجمن سیمان، با تامین برق واحدهای تولیدی سیمان به صورت نیمه‌پایدار و افزایش عرضه سیمان در بورس کالا، در حال حاضر آرامش نسبی در بازار شکل گرفته است که در صورت تداوم تامین برق و سوخت کارخانجات، این آرامش استمرار خواهد داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 74
  • دیروز: 96
  • هفته: 697
  • ماه: 4,320
  • سال: 38,903