همه تخم‌مرغ‌های سرمایه‌گذاری در سبد معدن

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1070

همه تخم‌مرغ‌های سرمایه‌گذاری در سبد معدن

کرمان رتبه 29 را در بین 31 استان کشور از نظر صنایع کوچک دارد. یعنی به لحاظ تعداد 71 درصد از کل بنگاه های صنعتی استان در زمره  صنایع کوچک و متوسط هستند. صنایعی که  میزان اشتغالشان در حد 10 تا 50 نفر است و موتور محرک رشد و توسعه اقتصادی در تمام کشورها هستند. نمونه اش انگلستان که 5.5میلیون بنگاه کوچک و متوسط دارد و حدود 97 درصد اشتغالش در این بخش است و یا ژاپن که با داشتن 3.5میلیون بنگاه کوچک 91درصد اشتغالش روی این بخش سوار است. ایران نیز به سمت رشد و ارتقای این  شرکت ها رفته و به طور متوسط 93.3درصد از تعداد بنگاه های صنعتی اش در این بخش است. اینکه کرمان از این نظر در رتبه 29 قرار دارد، گویای یک چیز است و آن سوار بودن کل ارزش افزوده استان بر روی ابر شرکت های معدنی است.

 براساس پژوهش‌های اتاق بازرگانی، استان کرمان رتبه 7 ارزش افزوده کل فعالیت‌های صنعتی در کشور را به خود اختصاص داده. یعنی 4.6درصد از ارزش افزوده فعالیت های صنعتی کشور برآمده از کرمان است. رتبه اول این موضوع هم به استان اصفهان اختصاص دارد. شهری صنعتی که 13.1درصد از ارزش افزوده فعالیت‌های صنعتی کشور مختص این استان است.

اتاق بازرگانی استان کرمان در این پژوهش 8 استان اصفهان، خراسان رضوی،آذربایجان شرقی، البرز، مرکزی، قزوین، یزد و کرمان را در 5 شاخص تعداد کل بنگاه‌های صنایع کوچک، اشتغال کل صنایع کوچک، نسبت ارزش افزوده صنایع کوچک به ارزش افزوده  کل فعالیت‌های صنعتی هر استان، نسبت اشتغال صنایع کوچک به اشتغال کل فعالیت‌های صنعتی هر استان

و در آخر نسبت تعداد صنایع کوچک به تعداد کل بنگاه های هر استان مورد ارزیابی قرار داده است.

*یک ششم اصفهان بنگاه صنعتی داریم

علت انتخاب این 8استان این است که این استان‌‌ها در همجواری کرمان‌اند و به نسبت دارای بیشترین ارزش افزوده فعالیت‌های صنعتی در کشور. اصفهانی که رتبه اول را در ارزش افزوده فعالیت های صنعتی به خود اختصاص داده در شاخص تعداد صنایع کوچک نیز رتبه اول رادارد. این استان بالغ بر 6هزار و 800 بنگاه صنعتی کوچک مقیاس دارد. رقمی که تقریبا 6 برابر کرمانی است که مجموعا 1277 بنگاه صنعتی دارد و در قیاس با 31 استان کشور با اختصاص رتبه 16 در میانه جدول قرار گرفته است.

اصفهان حتی از نظر اشتغال در بخش صنایع کوچک نیز یک سر و گردن از تمام این 8 استان بالاتر است. صنایع کوچک این شهر صنعتی 65 هزار شغل ایجاد کردند. در این شاخص جایگاه دوم در بین این 8 استان به خراسان رضوی تعلق گرفته که تقریبا نصف میزان اصفهان در این بخش اشتغال ایجاد کرده. کرمان اما مجموعا 8 هزار نفر شاغل در بخش صنایع کوچک و متوسط دارد. عددی که تقریبا 8 برابر شاغلان استان در این بخش است.

جایگاه کرمان نسبت ارزش افزوده صنایع کوچک به ارزش افزوده  کل فعالیت‌های صنعتی هر استان هم تعریفی ندارد. فقط 5 درصد از ارزش افزوده کل فعالیت‌‌های صنعتی در استان مربوط به صنایع کوچک استان است و ما از این نظر رتبه 28 کشور را داریم. موضوعی که بیش از هر چیز این مسئله را برجسته می‌کند که کل ارزش افزوده فعالیت‌‌های صنعتی استان معطوف به چند شرکت معدنی‌اش است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 2
  • امروز: 53
  • دیروز: 60
  • هفته: 922
  • ماه: 4,692
  • سال: 38,408