جنوب کرمانی‌ها در صف سیلندر گاز

منتشر شده در صفحه | شماره

ایستادن مردم جنوب کرمان در صف نفت و گاز عادی شده است

جنوب کرمانی‌ها در صف سیلندر گاز

   سه دهه از اتصال استان کرمان به شبکه گاز کشور می‌گذرد اما در جنوب کرمان که در فاصله اندکی با مناطق نفت خیز و پالایشگاه‌های جنوب کشور قرار دارد وضعیت توسعه شبکه گاز بسیار نامطلوب است.

روند کند و لاک پشتی اتصال شهرها و روستاهای هفت شهرستان جنوبی کرمان به شبکه گاز در حالی ادامه دارد که تنها منبع تامین سوخت خانگی برای مردم گاز و نفت است این در حالیست که مردم این مناطق برای دریافت سوخت مورد نیاز همیشه با مشکلاتی مواجه بوده‌اند و ایستادن در صف گاز در تمام ایام سال و صف نفت در طول زمستان برای ساکنان این شهرستان‌ها عادی شده است.همچنین می‌توان به کمبود بنزین در ایستگاه‌های سوخت برخی از این شهرستان‌ها نیز به ویژه شهرستان فاریاب اشاره کرد. اما طی روزهای اخیر بار دیگر مردم این مناطق با کمبود سیلندر گاز مواجه شده‌اند، شهر کهنوج از جمله محدود مناطقی ست که به شبکه گاز متصل شده اما بسیاری از مردم هنوز اشتراک خانگی ندارد و شبکه خانگی در آن ایجاد نشده است.

گرانی بیش از حد خریداری اشتراک و لوله کشی خانگی در شهر محرومی مانند کهنوج موجب شده بسیاری از مردم توان استفاده از شبکه گاز سراسری را نداشته باشند.

بسیاری از شهرهای کوچک و روستاهای این شهرستان نیز از همین شبکه نیز بی بهره هستند و از این لحاظ در کنار مردم سایر شهرستان‌های جنوب استان کرمان قرار می‌گیرند.

محمد از شهروندان کهنوجی، از جمله این افراد است که می‌گوید: طی روزهای اخیر با کمبود جدی سیلندر گاز مواجه شده‌ایم و این در حالیست پخت و پز و آب گرم همه خانه‌ها به وجود این سیلندرها وابسته است.

تکرار همیشگی مشکل کمبود گاز در جنوب کرمان 

او می‌افزاید: در جنوب کرمان شاهد لوله کشی گاز در شهر کهنوج هستیم اما اکثر مردم از این امکان استفاده نمی‌کنند چون به خصوص در سال جاری هزینه شبکه گاز خانگی به شدت گران شده است.

او می‌گوید: یک مغازه ۵۰ متری هزینه‌ای معادل ۱۰ میلیون تومان برای گازکشی پرداخت کرده است و پرداخت چنین هزینه‌هایی در تورم سال جاری و مشکلات عدیده ای که برای کشاورزان جنوب کرمان به دلیل افت قیمت محصول روی داده غیر ممکن است.

«سه روز است در صف‌های گاز سرگردانم و برای پخت و پز به هیزم روی آورده ام» این حرف یک زن کهنوجی به نام انسیه مظاهری است، وی می‌گوید:سرپرست خانوار هستم و در خانه‌ای خشت و گلی روزگار می گذارنم و هزینه زندگی ام را از راه کارگری در مزارع و یا فروش سبزی می‌گذرانم.او می‌گوید: مسئولان عرضه گاز را کم می‌کنند که مردم در آستانه فصل سرما مجبور شوند به سمت لوله کشی گاز بروند اما ما نان خوردن را هم با کارگری تأمین می‌کنیم و چطور می‌توانیم چنین هزینه‌های هنگفتی بپردازیم، بیشتر از نیمی از شهر علمک نصب نکرده‌اند وابسته به شبکه توزیع سیلندر گاز هستند در این شرایط انصاف است که مردم را چنین در صف‌های طولانی سرگردان کنند؟ هر روز صبح سیلندر را از یک کوچه به کوچه دیگر می برم که شاید بتوانم اجاق خانه‌ام را روشن کنم.

سرگردانی مردم برای تامین سوخت خانگی 

اما این مشکل فقط در کهنوج وجود ندارد در شهرهایی که به شبکه گاز سراسری نیز وصل نیستند مردم با کمبود شدید گاز مواجه هستند.

در قلعه گنج عباس حورانی می‌گوید: اینجا یک روز در میان بنزین نیست و به تازگی مشکل گاز هم به آن افزوده شده است.

او می‌گوید: مردم شهرهای محرومی مثل فاریاب، قلعه گنج و رودبار سال‌هاست در حسرت گاز سراسری هستند اما هیچ خبری از گاز نیست به تازگی هم که هر چند ماه یک بار با مشکل تامین سیلندر گاز مواجه می‌شویم و همیشه این سوال را می‌پرسیم در کشوری که روی گاز است و در شهرهایی که شبکه گاز سراسری ندارند چرا نباید یک شبکه پایدار توزیع سوخت وجود داشته باشد.

مگر مسئولان نمی‌دانند که مردم گاز خانگی را با سیلندر تأمین می‌کنند

او گفت: از مسئولان می‌خواهیم دلیل کمبود گاه و بی گاه سوخت در شهرستان‌های جنوب استان کرمان را بررسی کنند. مگر مسئولان نمی‌دانند مردم محروم این مناطق چاره‌ای جز تهیه سیلندر گاز برای مصرف خانگی ندارند چطور امکان دارد چند روز سهمیه جنوب کرمان کاهش یابد و مسئولان بی خبر باشند؟

نبود جایگاه سوخت CNG  در جنوب کرمان

او با اشاره به نبود «سی ان جی» در جنوب کرمان گفت: این یک حقیقت تلخ است که نیمی از مردم جنوب کرمان خودرو دوگانه سوز دارند اما ایستگاه سوخت «سی ان جی» در این شهرستان‌ها وجود ندارد و نمی‌توانیم از امکاناتی که مردم شهرهای دیگر استفاده می‌کنند بهره مند شویم چون مسئولان طی سال‌های اخیر کاری برای انتقال گاز به جنوب کرمان انجام نداده‌اند.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز نارضایتی از وضعیت موجود در خصوص کمبود سیلندر گاز و تأخیر در اجرای کامل شبکه گاز سراسری در جنوب کرمان بیان کرد:انتظار داریم با تخصیص اعتبار لازم و برطرف کردن موانع موجود زمینه انتقال گاز به همه مناطق ایجاد شود.

تسریع در حل مشکل تامین گاز در جنوب کرمان

ذبیح‌الله اعظمی گفت: طبیعی است که تا زمانی که این شبکه ایجاد نشده و یا مردم در شهرها و روستاها از گاز خانگی بهره مند نشده‌اند باید زمینه تأمین سوخت مردم مهیا شود تا کمترین مشکل در این بخش وجود داشته باشد.او با اشاره به سردسیر بودن برخی از مناطق جنوب کرمان مانند ساردوئیه گفت: شدت سرمای هوا در پاییز و زمستان در برخی از مناطق به حدی است که مردم برای تامین سوخت با مشکل جدی مواجه می‌شوند که این مناطق باید در اولویت قرار گیرند.

اعظمی خواستار برنامه ریزی مسئولان برای جبران کم کاری سال‌های گذشته شد و افزود: تلاش‌های خوبی در حال انجام است که باید عملیاتی شود و پوشش گاز در جنوب کرمان به حداکثر برسد.او بیان کرد: اینکه مردم در اپیدمی کرونا ساعت‌ها در صف گاز منتظر بمانند قابل قبول نیست و باید مشکل توزیع سیلندر گاز در اسرع وقت برطرف شد.

مردم منتظرند که مسئولان یک بار برای همیشه تا زمان اتصال شهرهای جنوبی کرمان به شبکه گاز سراسری مشکلات موجود در خصوص توزیع سیلندر گاز را رفع کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 75
  • دیروز: 96
  • هفته: 698
  • ماه: 4,321
  • سال: 38,904