۳۰ هزار متقاضی نهضت ملی مسکن در کرمان تعیین تکلیف شدند

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1217

۳۰ هزار متقاضی نهضت ملی مسکن در کرمان تعیین تکلیف شدند

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان گفت: تاکنون بالغ بر ۳۰ هزار نفر از متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در این استان با اختصاص زمین تعیین تکلیف و ساماندهی شده‌اند.

علی حاجی‌زاده در حاشیه نشست مشترک هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان کرمان‌افزود:رونق بخشیدن به ساخت مسکن در استان کرمان از اهداف عالی دولت به ویژه این اداره کل است.

او اظهار داشت:طرح نهضت ملی مسکن به استناد قانون جهش تولید مسکن و مجموعه قوانین و مقررات جاری حوزه مسکن برای ساخت و تامین چهار میلیون واحد مسکونی در کشور اجرایی شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی کرمان گفت:این استان نیز احداث یکصد و هشت هزار واحد مسکونی را به تبعیت از برنامه های دولت و وزارت راه و شهرسازی در کشور، برنامه ریزی کرده است.

او تصریح‌کرد:تاکنون بالغ بر ۱۸۰متقاضی در طرح نهضت ملی مسکن استان کرمان ثبت نام کرده‌اند که این افراد اکنون در مرحله پالایش و رسیدگی به درخواست قرار دارند.

ضرورت همکاری انبوه سازان در بازآفرینی شهری

حاجی‌زاده اضافه کرد:‌انجمن انبوه سازان استان کرمان با ظرفیت بالا می‌تواند به عنوان بازوی اجرایی دولت و راه و شهرسازی در اجرای پروژه های نهضت ملی مسکن مشارکت کرده و در قالب طرح‌های مشارکتی و پروژه‌های ساخت با این اداره کل همکاری کند.

او ادامه‌داد:انبوه‌سازان به عنوان یاری‌گر دولت و توسعه‌گر می‌توانند با استفاده از ظرفیت‌های قانونی از جمله وجود زیرساخت های آب،برق، گاز و معابر موجود، نسبت به احداث واحد مسکونی در بافت فرسوده در طرح بازآفرینی بافت فرسوده و محلات ناکارآمد شهری و حاشیه نشینی اقدام کنند و به صورت بلوک بندی، واحدهای کوچک را ساماندهی و باعث رونق بافت فرسوده و محلات خالی شهری شوند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان افزود:انبوه سازان به عنوان توسعه‌گران باید نسبت به انجام مسئولیت اجتماعی خود اقدام کنند و در این حوزه‌ها مشارکت داشته باشند زیرا همواره مردم هستند که شهرها را می‌سازند.

سرمایه‌گذاری انبوه سازان در محلات ناکارآمد شهری و معافیت‌های مالیاتی

او با اشاره به یک معضل در شهر کرمان گفت: مردم می‌گویند چرا متولیان نسبت به بازسازی و نوسازی محلات مرکزی شهر اقدام نکرده و برای توسعه به حاشیه ها رجوع می کنند؟

حاجی زاده یادآور شد: دولت به‌عنوان متولی و سیاست گذار می تواند با استفاده از ظرفیت های قانونی یک تسهیل کننده باشد و با در اختیار گذاشتن تسهیلات، معافیت های مالیاتی در صدور پروانه های ساختمانی و اجرای طرح های ساماندهی و بازنگری طرح های جامع شهری، مردم و بویژه سازندگان واحدهای مسکونی را به این حوزه ترغیب کند تا آنان در بافت فرسوده و محلات ناکارآمد شهری سرمایه گذاری کنند.

او عنوان‌کرد:نوسازان و سرمایه‌گذاران مسکن از ظرفیت قانونی به وجود آمده می توانند نهایت استفاده را ببرند و حتی در صورت مشارکت در ساخت پروژه های زیربنایی از جمله مدرسه، مراکز درمانی، ورزشی، هزینه احداث آنان در محلات فرسوده به عنوان هزینه مالیاتی قلمداد می شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان گفت: انبوه ساز با اجرای پروژه‌های یاد شده،در محلات بافت فرسوده می‌تواند هزینه مالیاتی خود را بپردازد و وزارت اقتصاد و دارایی نیز آنها را به عنوان مالیات بر درآمد قلمداد می‌کند.

او تاکید‌کرد:‌اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان دست همه سرمایه گذاران و انبوه‌سازان را در احداث واحد مسکونی و استفاده از بافت فرسوده و محلات ناکارآمد شهری به گرمی می‌فشارد زیرا همواره معتقدیم شهر را شهروندان آن می‌سازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 2
  • امروز: 178
  • دیروز: 115
  • هفته: 1,061
  • ماه: 4,400
  • سال: 34,179