مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان: کرمان تحت تاثیر کانون‌های گرد و غبار خارج از کشور نیست

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1310

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان: کرمان تحت تاثیر کانون‌های گرد و غبار خارج از کشور نیست

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان می‌گوید: تقریبا ۲۵ درصد بیابان های کشور در استان کرمان هستند.

مهدی رجبی‌زاده  با اشاره به مرز ۵۰۰ کیلومتری استان کرمان با بیابان لوت، اظهار کرد: استان کرمان تحت تاثیر عوارض منفی بیابان قرار دارد و گذشتگان نیز برای سازگاری با این اقلیم، متناسب با ظرفیت های آن استفاده می کردند اما متاسفانه در سی و چهل سال اخیر با اقدامات صورت گرفته مقداری تعادل در منطقه را به هم زده‌ایم.

به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان، فعالیت‌های بیابان زدایی در شرق استان کرمان از سال ۱۳۶۰ آغاز شده و موثر نیز بوده است اما شرق کرمان از وقتی که هامون سیستان و بلوچستان خشک شده، ۱۲۰ روز از سال تحت تاثیرات منفی آن قرار می‌گیرد.

او با بیان این مطلب که خوشبختانه استان کرمان زیاد تحت تاثیر کانون‌های گرد و غبار خارج از کشور نیست، تصریح کرد: طرح جامع مقابله با فرسایش بادی در شرق استان کرمان در سال ۱۳۹۵ تهیه شد. حدود ۵۴۰ میلیارد تومان برای اجرای آن اعتبار نیاز بود تا در دوره پنج ساله مقداری امنیت (از لحاظ گرد و غبار) برای آن منطقه حاصل شود، اما متاسفانه بودجه کامل آن به موقع تخصیص داده نشد و هزینه ها سرسام آور افزایش یافت و در این چند سال بیشتر از ۵۰۰ میلیارد تومان در این خطه هزینه کرده اما تنها ۲۰ درصد طرح اجرا شده است.

رجبی زاده به موضوع مالچ‌پاشی در شرق استان اشاره کرد و هزینه مالچ پاشی در هر هکتار را حدود ۱۷۰ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: هم اکنون مالچ پاشی در منطقه فهرج در حال انجام است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان به تبیین اقدامات بنگاه های اقتصادی در جهت بیابان زدایی پرداخت گفت: تصور اینکه روزی در استان گرد و غباری وجود نداشته باشد، کاملا غیر علمی است و چنین اتفاقی در کرمان رخ نخواهد افتاد و با اقدامات بیابان زدایی فقط می توان شرایط زندگی را سهل تر و تعداد روزهای غبارآلود را کمتر کرد.

رجبی زاده ادامه می دهد: در حاضر در شهرهایی مثل کرمان مردم شاهد فقط گرد و غبار هستند اما در شهرهای شرق و برخی از مناطق استان طوفان شن وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 48
  • امروز: 90
  • دیروز: 206
  • هفته: 1,240
  • ماه: 4,331
  • سال: 34,673