گرانی غیررسمی نان .خواست نانواها افزایش ۷۰درصدی قیمت‌هاست

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1354

گرانی غیررسمی نان .خواست نانواها افزایش ۷۰درصدی قیمت‌هاست

 

در حالی نرخ نان به طور غیر رسمی در بسیاری از واحدهای نانوایی بالا رفته است که برخی واحدها نیز از طریق فروش نان با افزودنی‌های دیگری همچون کنجد اقدام به جبران قیمت‌ها می کنند، آن هم در شرایطی که خریدار به نوعی مجبور به خرید آن می‌شود. با این وجود برخی نان ها به خصوص نان سنگک با ۱۰تا ۲۰ درصد افزایش نسبت به نرخ نامه‌های نصب شده در واحدهای نانوایی عرضه می‌شود.

به گزارش بازار، قامتعلی عزیزی فعال صنف با تکذیب خبر تغییر نرخ نامه‌ها به بازار می‌گوید: در حال حاضر قانونا هیچ تغییری در قیمت نان اعمال نشده اما به هر حال نانواها در فشار هستند و لذا گاهی مواقع شاهد یکسری گران فروشی ها در سطح شهرها هستیم.

عزیزی در خصوص وضعیت واحدهای نانوایی نیز اظهار داشت: وضعیت اصلا خوب نیست و متاسفانه هر زمان نانوایان به دنبال نرخ جدید هستند یک مساله ای مانع می شود و مسئولان پاسخ این صنف را نمی دهند.

وی همچنین در خصوص کیفیت آرد تحویلی نیز می گوید: در بحث تامین آرد مشکلی نداریم اما کیفیت آرد پایین است چون گندم داخلی است و کیفیت پایین است. این در شرایطی است که برای اینکه کیفیت آرد بالا برود باید آرد داخل با آرد خارجی مثلا آرد استرالیا مخلوط شود. 

عزیزی با بیان اینکه آرد گلستان کیفیت بالایی دارد اما به همه نانوایی ها نمی‌رسد، افزود: البته الان واردات گندم وجود دارد اما احتمالا در صنایع غذایی، بیسکوییت شیرینی و غیره مصرف می شود و به نانوایی‌های نمی‌رسد. 

این فعال صنف همچنین در خصوص تبعات پایین بودن کیفیت آرد، گفت: به هر حال نانوا زمانی با دل و جان کار می‌کند که مطمئن باشد محصولی که تولید می‌کند با کیفیت بالا به دست مصرف کننده می‌رسد و لذا در زمانی که کیفیت آرد پایین است نانوا نمی‌ تواند معجزه کند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر اگر نانوا برای بالا بردن کیفیت نان بخواهد نمک به نان اضافه کند که ضایعات نیز کم شود، سازمان بهداشت ایراد می‌گیرد که نباید بیش از یک درصد مشخص نمک اضافه شود. این در حالی است که میزان درصد استفاده از نمک در نان های مختلف متفاوت است.

 

افزایش حقوق کارگران در گروی تعیین نرخ عادلانه نان است

 

بر اساس این گزارش، یکی از اصلی‌ترین چالش‌هایی که صنف نانوایی کشور با آن مواجه است بحث دستمزد کارگری است که عدم پرداخت دستمزدهای مناسب موجب خروج کارگران حرفه ای و جایگزینی کارگران غیر حرفه‌ای شده که همین امر نیز خود از عوامل موثر بر پایین آمدن کیفیت انواع نان‌ها است.

برای اینکه مصرف کننده نان گران نخرد و نانوا هم از نرخ نان راضی باشد دولت اقدامات زیادی می‌تواند انجام دهد، از جمله اینکه هزینه‌های واحدهای صنفی را تقبل کند و یا حتی هزینه پرسنل و کارگران واحدهای نانوایی را خود بپردازد

عزیزی در این خصوص نیز می‌گوید: اگر بخواهیم حقوق کارگر تامین شود باید اول نرخ عادلانه ای برای نان داده شود.

وی در خصوص قیمت مد نظر نانوایان نیز اظهار داشت: خواسته نانواها این است که ۷۰ درصد به قیمت فعلی نرخ نان اضافه شود و این یعنی قیمت نان به بیش از ۲ برابر نرخ فعلی برسد.

عزیزی در پاسخ به این سوال که برای اینکه مصرف کننده نان گران نخرد و نانوا هم از نرخ نان راضی باشد دولت چه اقداماتی می تواند انجام بدهد، گفت: دولت کارهای بسیاری می تواند انجام دهد و وقتی می خواهد به مردم سوبسید بدهد قرار نیست مشاغل و اصناف مختلف این سوبسید را بدهند. لذا در راستای این امر دولت می تواند هزینه هایی همچون «آب، برق، گاز، بیمه و غیره» را برای واحدهای نانوایی رایگان کند.

وی افزود: از سوی دیگر دولت حتی می‌تواند به هر واحد نانوایی ۵ نفر پرسنل بدهد و خودش هزینه‌ها و دستمزدهای آنها را تقبل کند. اما اینکه به نانوا فشار بیاید و کیفیت نان کم شود به هیچ وجه منطقی نیست.

عزیزی در پایان تاکید کرد: الان خود مسئولان قبول دارند در حق منِ نانوا اجحاف می شود اما از ترس تبعات بالا بردن نرخ نان، زیربار نرخ واقعی نمی رود. 

 

پروژه نصب کارتخوان هوشمند در نانوایی‌ها از پیش شکست خورده بود 

 

بر اساس این گزارش یکی از مسائل و حواشی پیرامون صنف نان و نانواها، بحث قاچاق آرد بوده و هست که در راستای به اصطلاح جلوگیری از فروش آرد به صورت آزاد و عدم طبخ آن، دولت طرح نصب کارتخوان‌های هوشمند را در ۹۰ هزار نانوایی اجرا کرده است. با این وجود به نظر می‌رسد این پروژه نیز به شکست انجامیده است از این منظر که خروج آرد از کشور ادامه دارد.

رضا حسینی یکی دیگر از فعالان این صنف در این خصوص به بازار می گوید: مساله اینجا است که دولت با این کار قصد داشت جلوی مشکلی را بگیرد که اصلا در نانوایی ها وجود نداشت. به عبارت دیگر تصور دولت بر این بود که نانوایی ها آرد را می‌فروشند در حالی که اینگونه نبوده و نیست بنابراین می توان گفت دولت در چنین پروژه ای شکست خورده و در این میان بودجه عظیمی هدر رفت. 

حسینی افزود: این در شرایطی است که در اکثر نانوایی‌ها بیش از یک دستگاه کارتخوان قرار داده‌اند چرا که غالبا کارتخوان‌ها قطع و وصل می‌شود و این خود نیز موجب شده بودجه بیشتری در این میان صرف شود.

وی خاطر نشان کرد: گلایه ما این است که نمی‌دانیم در کجا برای نانواها چنین تصمیم گیری‌های غلط و هزینه بری می‌شود که هیچ کدام از اعضای اتحادیه‌ها و انجمن‌های مربوطه حضور ندارند.

یکی از مسائل و حواشی پیرامون صنف نان و نانواها، بحث قاچاق آرد بوده و هست که در راستای به اصطلاح جلوگیری از فروش آرد به صورت آزاد و عدم طبخ آن، دولت طرح نصب کارتخوان‌های هوشمند را در ۹۰ هزار نانوایی اجرا کرده است. با این وجود به نظر می‌رسد این پروژه نیز به شکست انجامیده است از این منظر که خروج آرد از کشور ادامه دارد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 2
  • امروز: 36
  • دیروز: 204
  • هفته: 984
  • ماه: 4,320
  • سال: 34,241