عواردات، مُسکن موقتی بازار دارو. صنعت با نسخه واردات دارو از دست می‌رود

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1374

واردات، مُسکن موقتی بازار دارو. صنعت با نسخه واردات دارو از دست می‌رود 

هنوز وضعیت تامین دارو در بازار دارویی کشور به ثبات نرسیده است. هنوز خبرهایی از کمبود برخی از داروها شنیده می‌شود و همچنان مردم برای تامین تمام نسخه تجویز شده شان باید چند داروخانه را جستجو کنند تا داروها را بیابند؛ البته جای شکرش باقی است که بعد از چند داروخانه بالاخره داروها پیدا می شود که این هم به لطف واردات پی در پی دارو است.

علاوه بر واردات ۵۰ تنی دارو که بخشی آن به آنتی بیوتیک و شربت‌های استامینوفن اختصاص داشت، حیدر محمدی رئیس سازمان غذا و دارو ابتدای هفته جاری وعده کرد که محموله وارداتی داروی دیگری در راه کشور است و به زودی می‌آید و در این باره گفت: «در بخشی از تولید که مشکل داشته باشیم و احساس کنیم رفع آن زمان بر است تا زمانی که به تولید پایدار و ذخیره قابل اعتماد برسیم واردات را در دستور کار قرار خواهیم داد.»

وی اضافه کرد: «تاکنون نیز چند محموله آنتی‌ بیوتیک و سرم وارد کشور شده و طی هفته جاری نیز محموله‌ های بزرگ دیگری وارد کشور خواهد شد. بنابراین تا پایان آذر ماه مشکل اصلی کمبودهای دارویی رفع خواهد شد و مردم از اوایل دی ماه مشکل چندانی در تامین دارو نخواهند داشت.»

مسکن واردات به جای حل زیربنایی مشکلات

شریفیان، داروساز در رابطه با تامین نیاز بازار دارویی کشور از طریق واردات به بازار گفت: «نباید کمبودهای دارویی پیش می‌آمد و مسئولان باید به هشدارها در زمان خود گوش می‌دادند اما نشنیدند و نخواستند و حالا مشکلات ایجاد شده است.»

وی با اشاره به واردات محموله‌های دارویی از سوی سازمان غذا و دارو اضافه کرد: «هنوز هم مسئولان به جای شنیدن چالش‌های تولیدکنندگان دارو و رفع زیرساختی مشکلات نسخه واردات می پیچند و نه تنها نمی گذارند تولیدکنندگان مسیر خود را در تولید ادامه دهند بلکه به مرور هم باعث می‌شوند مردم اعتماد خود را نسبت به داروهای داخلی از دست بدهند.»

شریفیان تاکید کرد: «برخی از داروهای خارجی دوز متفاوتی دارند و ممکن است بیمار در مدت کوتاه‌تری بهبود یابد و چطور بعد از یک دوره مصرف داروی خارجی می‌خواهند دوباره به بیمار بگویند فقط داروی داخلی است و باید از آن استفاده کند؟ این موضوع ربطی به کیفیت داروی ایرانی و خارجی ندارد بلکه مقدار ماده موثره داروها و زمان مصرف آن ها متفاوت است.»

از ابتدای سال جاری صنعت دارو دستوری و خارج از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کنترل شد تا مبادا قیمت ها تغییری کند

نکته قابل توجه در مورد صنعت دارو و کمبودهای پیش آمده این است که از ابتدای سال جاری صنعت دارو دستوری و خارج از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کنترل شد تا مبادا قیمت ها تغییری کند. از طرفی در کنار این مدیریت دستوری، هیچ توجهی به تولیدکنندگان دارو نشد تا بتوانند تولیدات شان را ادامه دهند.

بنابراین برخلاف صنایع دیگر که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی آن‌ها حذف و در مقابل مالیات بر ارزش افزوده و هزینه های گمرکی شان کاهش یافت، مجلس بیش از هشت ماه برای کاهش مالیات و هزینه های گمرکی این صنعت تعلل کرد و همین شد که برخی از خطوط تولید متوقف و چراغ برخی از کارخانه ها خاموش شد.

اتفاقی که داخل سازمان غذا و دارو بلکه خارج از آن رخ داد. از طرفی نیز در چنین شرایط نامناسبی سازمان غذا و دارو طرح دارویار را یک‌باره اجرایی کرد و ضربه آخر را در عمل به این صنعت زد. طرحی که می توانست به مردم و صنعت دارو کمک کند اما با اجرای غیر اصولی آن بر چالش‌ها افزود.

تیر خلاص دارویار به صنعت داروی کشور 

حالا هم به جای رفع ریشه‌ای مشکلات نسخه واردات بعد از واردات نوشته و اجرایی می‌شود. در این باره محمدرضا واعظ مهدوی، رئیس انجمن اقتصاد سلامت ایران با اشاره به اینکه دارو یک کالای استراتژیک و حیاتی است به بازار گفت: «چون تامین دارو ارتباط تنگاتنگی با زندگی مردم دارد، زمانی که بازار با کمبود مواجه می شود، مسئولان ناگزیر می‌شوند عکس العمل هایی را نشان دهند که این عکس العمل ها عمدتا به جای اینکه متوجه حل زیربنایی و اصولی موضوع باشد به منزله یک مسکن فوری برای جامعه یعنی واردات است.»

وی با اشاره به اینکه اگر شرایط فعلی بازار دارو بهبود یافته بخاطر رشد واردات است اضافه کرد: «آثار این واردات بر اقتصاد ملی و بر صنعت دارو و بر بی ثبات کردن سرمایه گذاری های گذشته ارزیابی نمی شود؛ همانطور که در گذشته بارها اعلام کردیم صنعت داروی کشور شرایط خوبی ندارد و به دلیل افزایش نرخ ارز این صنعت قادر به ترمیم و نوسازی ماشین آلات خود نیست.»

به دلیل افزایش قیمت نهاده‌های تولید و عدم قیمت گذاری مناسب و عدم همراهی کمیسیون قانونی ماده ۲۰ اکثر اقلام دارویی تولید شده زیان ده هستند

واعظ مهدوی افزود: «به دلیل افزایش قیمت نهاده های تولید و عدم قیمت گذاری مناسب و عدم همراهی کمیسیون قانونی ماده ۲۰ اکثر اقلام دارویی تولید شده زیان ده هستند. همچنین تصمیماتی که در قالب طرح دارویار گرفته شده است به منزله تیر خلاصی بر پیکر صنعت دارویی کشور بود؛ چرا که ارز واردات را ارزان تر از ارز تولید قرار داده است.»

رئیس انجمن اقتصاد سلامت ایران با اشاره به اینکه تولیدکنندگان دارو به شدت تحت فشار تصمیمات نادرست هستند تاکید کرد: تصمیمات نادرستی از قبیل تولید قراردادی برای صنعت دارو گرفته می شود که منجر شده تولید کنندگان واقعی و کسانی که سرمایه‌گذاری برای تولید کردند عملا توسط تولید کنندگان زیر پله ای دور زده بشوند و تلاقی منافع صنعت دارو را به شدت متاثر کرده است.»

واعظ مهدوی اضافه کرد: «امروز و گذشته بسیاری از دست اندرکاران دارویی به دنبال منافع شخصی خود در سیستم دارویی هستند و تصمیم گیری های آن ها سلامت سیستم دارویی را به خطر می اندازد. بنابراین اگر قرار باشد مشکلات دارویی کشور حل شود باید به این بیماری هایی مزمن و دراز مدت پرداخته شود وگرنه واردات دارو کاری ندارد و دارو در عقب افتاده ترین جوامع هم از طریق واردات تامین می شود. لذا باید تصمیماتی اتخاذ کنیم تا متناسب با پتانسیل قوی و دستاوردهای ارزنده صنعت دارو و دانش دارویی سازی کشور باشد.»

رئیس انجمن اقتصاد سلامت ایران با اشاره به اینکه تولیدکنندگان دارو به شدت تحت فشار تصمیمات نادرست هستند تاکید کرد: تصمیمات نادرستی از قبیل تولید قراردادی برای صنعت دارو گرفته می شود که منجر شده تولید کنندگان واقعی و کسانی که سرمایه‌گذاری برای تولید کردند عملا توسط تولید کنندگان زیر پله‌ای دور زده بشوند و تلاقی منافع صنعت دارو را به شدت متاثر کرده است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 43
  • دیروز: 60
  • هفته: 912
  • ماه: 4,682
  • سال: 38,398