مدیر پخش فرآورده‌های نفتی استان: ۱۰ جایگاه گاز کرمان غیراستاندارد است

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1385

مدیر پخش فرآورده‌های نفتی استان: ۱۰ جایگاه گاز کرمان غیراستاندارد است

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کرمان ضمن ارائه آمار مربوط به خروجی نظارت‌ها بر جایگاه‌های عرضه گاز سی.ان.جی و غیرفعال شدن برخی از آن‌ها می‌گوید که ۱۰ جایگاه فعال در سطح استان غیر استاندارد هستند.

سید باقر نورالدینی اظهارداشت: ۶۰ مورد از ۷۷ جایگاه دارای مجوز بهره‌برداری استان کرمان گواهی معتبر استاندارد را کسب کرده‌اند؛ استانداردسازی ۱۰ مورد در حال انجام است و هفت مورد آن‌ها نیز تاکنون به علت نداشتن استاندارد لازم غیرفعال شده‌اند.

او افزود: جایگاه‌های سی.ان.جی (CNG) مشمول مقررات استاندارد اجباری تلقی هستند لذا فرآیند استانداردسازی آن‌ها با سرعت و دقت در حال انجام است.

نورالدینی در پاسخ به چرایی غیرفعال نشدن برخی جایگاه‌های غیراستاندارد اظهارداشت که برخی از آن‌ها در دست تعمیر هستند و برخی نیز مراحل استاندارد سازی‌ها در آن‌ها جریان دارد؛ ضمن اینکه اداره استاندارد متولی موضوع برای ارائه استاندارد یا اعلام غیرفعال شدن است.

او بیان کرد: جایگاه‌هایی که استاندارد لازم را دریافت نمی‌کنند، از طرف اداره استاندارد پرخطر شناسایی و به شرکت گاز معرفی می‌شوند لذا مشمول قطع گاز خواهند بود.

نورالدینی با بیان اینکه جایگاه‌های CNG باید استانداردهای لازم را داشته باشند و در این خصوص اداره استاندارد و شرکت‌های بازرسی زیرمجموعه این اداره به صورت دوره‌ای از آن‌ها بازدید می‌کنند گفت: براساس قانون، اداره استاندارد مجاز است دستور قطع گاز هر جایگاهی که استانداردهای لازم را رعایت نمی‌کند، صادر کند.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کرمان با بیان اینکه عمده جایگاه‌های استان کرمان برای استانداردسازی اقدام کرده‌اند اظهارداشت: استاندارد سازی مراحل مختلفی دارد که برخی از آن‌ها در دست اقدام است و اگر جایگاهی اقدام نکند دستور قطع گاز آن صادر می‌شود.

او عنوان کرد: اگر جایگاهی استانداردسازی شده باشد، سامانه‌ها تنظیم و فرآیند قطع اتوماتیک (خودکار) آن فعال می‌شود لذا جای نگرانی برای سوخت‌گیری در این جایگاه‌ها وجود ندارد.

نورالدینی همچنین درباره فرآیندهای استانداردسازی ۱۰ جایگاه فعال موجود توضیح داد: مراحل فرآیند استاندارد سازی در ۱۰ جایگاه CNG غیراستاندارد استان کرمان در دست اقدام است و برخی از آن‌ها در حال تعمیرات هستند که پس از تعمیر، استانداردها را دریافت خواهند کرد.

او افزود: ما نیز بازدیدهایی از جایگاه‌های عرضه استان کرمان داریم و تذکرهای لازم را به جایگاه‌های پرخطر می‌دهیم اما وظیفه اصلی نظارت با سازمان استاندارد است و صلاحیت بازرسی به شرکت‌های زیرمجموعه این سازمان سپرده شده است.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه کرمان ادامه داد: جایگاه‌ها پس از انجام اقدامات و رفع پیش نیازها، از سوی استاندارد به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت گاز معرفی می‌شوند که گاز آن‌ها متصل شود.

او  گفت: ۶۰ جایگاه عرضه CNG استان کرمان که استاندارد جامع را دریافت کردند به معنی این است که در تمامی بخش‌ها استانداردسازی می‌شوند و گواهی‌نامه مربوطه را دریافت می‌کنند.

نورالدینی افزود: اینکه برخی جایگاه‌ها می‌گویند تاخیر در استانداردسازی به علت هزینه است را نمی‌پذیریم زیرا استانداردسازی باید حتما انجام شود و سازمان ملی استاندارد باید در این حوزه ورود کند لذا اگر کسی اقدام نکند حتما دولت نسبت به جمع‌آوری امکانات و انتقال به مکانی دیگر برخورد می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 8
  • امروز: 6
  • دیروز: 139
  • هفته: 828
  • ماه: 4,197
  • سال: 33,578