رییس کل دادگستری استان کرمان تأکید کرد:برخورد قاطعانه با تصرفات حریم و بستر رودخانه‌ها

منتشر شده در صفحه | شماره

رییس کل دادگستری استان کرمان تأکید کرد:

برخورد قاطعانه با تصرفات حریم و بستر رودخانه‌ها

رییس کل دادگستری استان کرمان بر برخورد با قدرت و قاطعانه با تصرفات حریم و بستر رودخانه‌ها تاکید کرد و ادامه داد:دستگاه قضایی به مانند همیشه پشتیبان دستگاه‌ها در راستای حفاظت از حقوق بیت المال بوده و خواهد بود.

یدالله موحد در شورای حفظ حقوق بیت المال استان کرمان افزود:تمامی سازمان‌های نظارتی از جمله اداره کل بازرسی، اطلاعات و …با اهتمام جدی در کنار دستگاه‌های مسئول در حراست از اراضی و حقوق بیت المال هستند و امیدواریم بر این مبنا دستگاه‌ها بتوانند بهتر از سنوات قبل وظایف خود را اجرایی نمایند.

او بیان‌کرد:کوتاهی در حراست از اراضی بیت‌المال از جمله تصرف حریم و بستر رودخانه‌ها از هیچکس در هیچ جایگاهی پذیرفته نیست.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان یادآور شد:در آخرین جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال در سال 1400 مقرر شد دستگاه‌ها برای حفاظت و صیانت از حقوق عمومی در حوزه کاری و ماموریت‌های ذاتی خود برنامه‌های اجرایی سال 1401 را تدوین کرده و تشریح کنند تا در اجرای آن برنامه هماهنگی و همراهی لازم برای صیانت از حقوق عمومی قدم های بلندی برداشته شود.

موحد بر اجرای قانون جامع حدنگار نیز در حوزه اراضی ملی و شهری تاکید کرد و ادامه داد:در رابطه با مباحث زیست محیطی،اداره کل محیط زیست نیز موظف شده است برنامه‌ای را تدوین کند و دستگاه‌های همکار خود را نیز مشخص کند و بتوانیم در این حوزه به نتایج پیش بینی شده دست یابیم.

او با اشاره به اینکه در سال جاری اولویت شورای حفظ حقوق بیت المال را به حریم و بستر رودخانه‌ها اختصاص داده ایم، خاطرنشان کرد:بستر رودخانه مطلقا در مالکیت دولت است و احدی حق ندارد سانتی‌متری از آن را تصرف کند و وزارت نیرو باید با قاطعیت و بدون هیچ ملاحظه‌ای نسبت به رفع تصرفات احتمالی این حوزه ورود کند و در رابطه با تعیین تکلیف و تثبیت مالکیت حریم رودخانه‌ها که شامل مباحث متفاوتی است،باید بر اساس قانون و نظرات کارشناسی اقدام کرد.

او عنوان کرد:دستگاه قضایی در هر شهرستانی که از سوی دستگاه‌های مربوطه اعلام شود،نسبت به تعیین شعب ویژه رسیدگی به پرونده‌های مربوط به تصرف حریم و بستر رودخانه‌ها اقدام خواهد کرد.

مدیرعامل و رییس هیات مدیره آب منطقه‌ای کرمان نیز در این نشست گفت:در استان کرمان 49 هزار کیلومتر رودخانه و مسیل وجود دارد که از این میزان،هشت هزار کیلومتر از رودخانه‌ها و مسیل‌ها در مناطق حساس قرار دارند که در صورت بارش باران خسارت‌های مالی و جانی برای مردم در پی خواهند داشت و از این میزان 4 هزار و 320 کیلومتر در دست مطالعه قرار دارد .

علی رشیدی افزود:در مجموع کار مطالعه دو هزار و 338 کیلومتر از رودخانه ها و مسیل های واقع در مناطق حساس کامل شده است که در این راستا حدود و بستر رودخانه ها مشخص شده و ضمن ساماندهی منطقه، محدوده آزادسازی ها مشخص می شود.

او با اشاره به اینکه از محل مسئولیت اجتماعی شرکت‌های بزرگ با پیگیری و کمک استانداری کرمان بسیاری از رودخانه‌های جنوبی استان لایروبی شده است،عنوان کرد:در سال گذشته پس از سیلاب‌های اخیر در جنوب استان، با کمک تمامی دستگاه‌ها بیش از 78 کیلومتر لایروبی انجام شده است.

مدیرعامل و رییس هیات مدیره آب منطقه ای کرمان یادآور شد: تاکنون 525 هکتار از بستر رودخانه‌های استان رفع تصرف شده که از این میزان 64 هکتار در سال گذشته بوده است.

رشیدی با اشاره به این مطلب که در 225 کیلومتر از بستر رودخانه‌ها نشانه‌گذاری انجام شده است،تاکید کرد: در راستای دریافت اسناد بستر رودخانه‌ها،هشت فقره سند دریافت شده که 370 هکتار بستر رودخانه ها را شامل می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 58
  • دیروز: 95
  • هفته: 1,051
  • ماه: 4,037
  • سال: 12,472