۲۰۰۰ راننده تاکسی کرمانی از بیمه رانندگان محروم هستند

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1481

۲۰۰۰ راننده تاکسی کرمانی از بیمه رانندگان محروم هستند 

گزارش | تسنیم 

۴ هزار و ۷۰۰ راننده تاکسی در شهر کرمان داریم که به گفته مسئولان بیش از ۲ هزار نفر از آنها استحقاق استفاده از بیمه رانندگان را دارند، اما از آن محروم هستند.

از سال ۹۳تاکنون که در دولت تدبیر و امید سهم ۵۰درصدی دولت از بیمه رانندگان تاکسی پرداخت نشد ۹ سالی می‌گذرد و در تمامی این سال‌ها رانندگانی که به ناوگان تاکسیرانی اضافه شدند از ابتدایی‌ترین حق خود یعنی خدمات درمانی و بازنشستگی تامین اجتماعی محروم مانده‌اند.

راننده تاکسی یکی از سخت‌ترین شغل‌ها است و رانندگان تاکسی مجبور هستند بدون سختی کار، برای امرار معاش و کسب روزی حلال ساعت‌های زیادی از عمر خود را در مسیرهای طولانی و شلوغ در ترافیک و دود و بوق ممتد ماشین‌ها سپری کنند و این در حالی است که اگر چند روزی قصد سفر کرده و یا بیمار شوند و نتوانند کار کنند، از مزد آن روز بی‌بهره می‌مانند.

رانندگان تاکسی با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند و با درآمد روزمزد و با وجود نداشتن پشتوانه مطمئن و بیمه تأمین اجتماعی، هیچ امکانات و امتیازی شامل حالشان نمی‌شود و حتی از کمترین حمایت‌های دولتی هم محروم هستند.

رانندگانی که قبل از اواخر سال ۹۳ اقدام به قرارداد بیمه تاکسیرانی برای خود کرده بودند، از حمایت دولتی برخوردار هستند، اما به دلیل بخشنامه ناگهانی دولت وقت به سازمان تأمین اجتماعی مبنی بر قطع حمایت ۱۳.۵ دولت از حق بیمه رانندگان تاکسی، از آن سال تاکنون رانندگان جدید از هیچ گونه حمایت دولتی برای حق بیمه خود برخوردار نبوده و مجبور هستند ۲۷درصد حق بیمه خود را به طور کامل واریز کنند.

محمود شیخ‌شعاعی، مدیرکل تامین اجتماعی استان کرمان، اظهار داشت: در استان کرمان حدود۲۸ هزار نفر راننده‌ای که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند بخشی از حق بیمه آنها توسط دولت پرداخت می‌شود اما رانندگان جدید باید حق بیمه خود را به صورت مشاغل آزاد پرداخت کنند.

رضا میرزایی، مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری کرمان نیز با بیان اینکه از سال ۹۳به بعد هیچ بودجه‌ای از سوی دولت برای بیمه رانندگان تاکسی در نظر گرفته نشده است، اظهار داشت: تا قبل از آن بودجه‌ای از سوی دولت در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار می‌گرفت و بیمه رانندگان با تخفیف انجام می‌شد که از آن سال به بعد برای رانندگان جدید این کار انجام نشده است.

او با اشاره به اینکه اتحادیه تاکسیرانی تاکنون هم همکاری‌های لازم را جهت به‌روزرسانی بیمه تاکسیرانان انجام داده، گفت: کسانی که بازنشسته شدند، کسانی که به ناحق از بیمه رانندگان تاکسی استفاده می‌کردند و یا کسانی که قبلاً شرایط استفاده از بیمه رانندگان را داشتند و امروز این شرایط را ندارند از این لیست حذف شده است.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری کرمان با بیان اینکه به رانندگان تاکسی کرمان هم اعلام شده که به سازمان تاکسیرانی مراجعه کرده و بیمه خود را بروزرسانی کنند تا کسانی که واقعاً شرایط بیمه رانندگان را دارند از این بیمه استفاده کنند، افزود: در سال‌های قبل سهمیه و بودجه جدیدی از سوی دولت برای بیمه رانندگان تاکسی اختصاص نیافته است.

او با اشاره به اینکه ۲ هزار و ۵۰۰ نفر راننده تاکسی در کرمان از این سهمیه بیمه‌ای استفاده می‌کنند،گفت:حدود ۴ هزار و ۷۰۰ راننده تاکسی در شهر کرمان داریم و بیش از ۲ هزار نفر از آنها استحقاق استفاده از بیمه رانندگان را دارند، اما از آن محروم هستند.

میرزایی با بیان اینکه این مشکل کشوری بوده و مختص شهر کرمان نیست، افزود:اتحادیه تاکسیرانی سازمان شهرداری‌ها و وزارت کشور پیگیر این موضوع هستند اما هنوز اتفاقی نیفتاده است.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری کرمان با اشاره به اینکه واقعیت این است که برای حل این مشکل باید به صورت کشوری تصمیم گیری شود، بیان‌کرد: باید این بودجه در اعتبارات دولتی دیده شود و اعتبار آن در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار گیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 43
  • امروز: 0
  • دیروز: 92
  • هفته: 1,096
  • ماه: 4,551
  • سال: 32,996