لوازم خانگی در آستانه گرانی دوباره. ۱۰ برابر شدن قیمت ماشین لباسشویی در ۵ سال

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1486

لوازم خانگی در آستانه گرانی دوباره. ۱۰ برابر شدن قیمت ماشین لباسشویی در ۵ سال 

گزارش؛ اقتصاد ۲۴ 

یک کارشناس صنعت لوازم خانگی با بیان اینکه با افزایش تورم و قیمت مواد اولیه تولید و ادامه تحریم، لوازم خانگی با وجود گرانی بازهم به سمت افزایش قیمت می‌رود، گفت: قیمت ماشین لباسشویی برندهای معتبر ایرانی و خارجی موجود در بازار کشور، به دلیل ممنوعیت واردات طی چهار سال ۵ تا ۷ برابر شده است.

کش و قوس افزایش قیمت لوازم خانگی در حالی بین تولیدکنندگان و سازمان حمایت و وزارت صمت بالا گرفته که برخی تولیدکنندگان در نرخ‌نامه جدید خود با تغییر کد محصولات خود، آن‌ها را به عنوان کالای جدید با قیمت جدید به بازار عرضه کرده‌اند. 

کلاف سردرگم گرانی لوازم خانگی

وزارت صمت و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان توپ گرانی لوازم خانگی را در زمین تولیدکنندگان انداخته و آن‌ها را مسبب گرانی می‌خواند؛ این در حالی است که تولیدکنندگان لوازم خانگی معتقدند افزایش بی‌سابقه پارامترهای مترتب بر تولید مثل نرخ ارز، قیمت مواد اولیه داخلی، حقوق و دستمزد، حمل و نقل، مالیات‌های مختلف، حقوق گمرکی، تورم جاری و … در مقایسه با تیر ماه سال ۱۴۰۱ موجب شده روی به افزایش قیمت محصولات خود بیاورند؛ در حالی که خود معترفند در بازار راکد لوازم خانگی گرانی بیشتر اندک تقاضای بازار را هم فراری می‌دهد.

مشاهدات از بازار لوازم خانگی و ماشین لباسشویی به عنوان یکی از کالاهای پرمصرف نشان می‌دهد قیمت این محصول در سال ۱۳۹۷ در برندهای خارجی از ۲ میلیون تومان شروع می‌شد. این در حالی است که امروز قیمت برندهای معتبر داخلی ماشین لباسشویی در همان ظرفیت‌ها و مدل‌های مشابه، از ۲۰ میلیون آغاز می‌شود یعنی افزایش ۱۰ برابری! 

قیمت لوازم خانگی باز هم افزایش می‌یابد؟

آیا قیمت لوازم خانگی بازهم گران خواهد شد؟ یک کارشناس صنعت لوازم خانگی در این مورد به اقتصاد ۲۴ گفت: با تداوم روند فعلی نمی‌توان کتمان کرد که قیمت لوازم خانگی باز هم گران می‌شود.

احسان فدایی با بیان اینکه قیمت ماشین لباسشویی در سال ۱۳۹۸ در برندهای خارجی و ایرانی عددی زیر ۳ میلیون بود، ادامه داد: در حال حاضر قیمت ماشین لباسشویی تولید داخل بالای ۲۰ میلیون تومان است. 

واردات لوازم خانگی آزاد می‌شود؟

«بحث افزایش چند برابری قیمت لوازم خانگی در دو مقطع قابل بررسی است؛ یکی از سال ۱۳۹۷ که شاهد ممنوعیت واردات لوازم خانگی بودیم و دیگری از سال ۱۴۰۰ که حکم رهبری در مورد ممنوعیت واردات لوازم خانگی برندهای کره‌ای عملیاتی شد.» فدایی با بیان این مساله ادامه داد: واردات قطعات و مواد اولیه تولید لوازم خانگی از پروسه ثبت سفارش کالا تا رسیدن به خط مونتاژ، بین ۴ تا ۸ ماه طول می‌کشد؛ بنابراین اگر افزایش قیمتی رخ می‌دهد باید ریشه آن را از چند ماه قبل بررسی کنیم.

این کارشناس صنعت لوازم خانگی ادامه داد: در حالی در آستانه انتخابات مجلس قرار گرفته‌ایم که نمایندگان مجلس برای کسب محبوبیت، آزادسازی واردات لوازم خانگی را به عنوان ابزاری برای مهار قیمت‌ها و ممانعت از انحصاری شدن بازار در لیست نطق‌ها و مصاحبه‌های خود قرار داده اند؛ در حالی که به جای این شعارها باید پاسخ دهند افزایش تورم آیا تنها در محصولات لوازم خانگی رخ داده یا در تمام کالاها شاهد گرانی چشمگیر بوده‌ایم؟

به گفته این کارشناس صنعت لوازم خانگی، تمام بخش‌های اقتصادی افزایش قیمت چند برابری را به خود دیده‌اند؛ اما سوال اصلی این است که چرا گرانی لوازم خانگی در تیررس و کانون توجه قرار گرفته است؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 28
  • دیروز: 204
  • هفته: 976
  • ماه: 4,312
  • سال: 34,233