گرد و غبار سالانه ۶۰۰ میلیون دلار به کشور خسارت می‌زند

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1496

گرد و غبار سالانه ۶۰۰ میلیون دلار به کشور خسارت می‌زند 

همایش روز جهانی مقابله با بیابان زایی با شعار نقش و حقوق زنان در مدیریت پایدار سرزمین در محل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور برگزار شد.

۱۷ ژوئن مصادف با ۱۷ خرداد از سوی کنوانسیون مقابله با بیابان‌زایی به عنوان روز جهانی مقابله با بیابان زایی نام گذاری شد. عباسعلی نوبخت، رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در این همایش گفت: ایران در سال ۱۳۷۵ پس از تصویب مجلس شورای اسلامی به عضویت کنوانسیون مقابله با بیابان زایی ملل متحد درآمد.

او افزود: مقابله با گسترش بیابان، حفظ حاصلخیزی خاک و امنیت غذایی و… از محورهای مهم این کنوانسیون جهانی است.

او عنوان کرد: مخاطرات بیابان زایی و ضرورت مدیریت پایدار سرزمین ضرورت کشورهای جهان است.

خطر در کمین کشور

او ادامه داد: مساحت بیابان در کشور حدود ۳۲ میلیون هکتار بوده که باید گفت ۱۲۵ میلیون هکتار در معرض فرسایش آبی و ۳۰ میلیون هکتار در معرض فرسایش بادی قرار دارد.

رئیس سازمان منابع طبیعی با اشاره به کانون‌های بحرانی کشور گفت: مساحت کانون‌های بحرانی کشور حدود ۱۴ میلیون هکتار بوده که به طور متوسط ۴.۲ تن گرد و غبار تولید می‌کنند.

نوبخت هشدار داد: در سال برای ۳۰۰ هزار هکتار زمین برنامه‌های بیابان زدایی پیگیری و انجام می‌شود در حالی که سالانه این عدد در ایجاد زمینه برای بیابان زایی یک میلیون هکتار از اراضی کشور است.

خسارت‌ها چقدر است؟

نوبخت در ادامه سخنان خود به خسارت‌های وارد شده از گسترش بیابان و فرسایش خاک در کشور اشاره کرد و گفت: بر اساس مطالعات انجام شده در سال ۱۳۹۷ خسارت وارد شده مستقیم ناشی از هجوم ماسه‌های روان بالغ بر ۶۰۰ میلیون دلار در سال بوده که اگر مبلغ کوچکی از این عدد برای عوامل پیشگیرانه هزینه شود در تحقق اهداف، موفق تر عمل کرده ایم.

او افزود: در راستای مقابله با خسارت‌های گرد و غبار سال گذشته از ۱۸۱۰ کیلو متر راه اهن، ۲۳ فرودگاه، ۸۵۶۰ هزار کانال آبرسانی، ۶۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی و ۸۸۷ شهر و بیش از ۴ هزار روستا مراقبت شد تا فعالیت‌ها مختل نشده و شهرها و روستاها خالی از سکنه نشود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 5
  • امروز: 76
  • دیروز: 204
  • هفته: 1,024
  • ماه: 4,360
  • سال: 34,281