رئیس شرکت آب منطقه‌ای سیرجان: وضعیت منابع آب زیرزمینی در سیرجان، بسیار وخیم است

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1501

رئیس شرکت آب منطقه‌ای سیرجان: وضعیت منابع آب زیرزمینی در سیرجان، بسیار وخیم است

کاردوست گفت: برداشت‌های بی‌رویه از منابع آبی، باعث افت حدود ۸۰ سانتی‌متری سطح آب در دشت سیرجان شده است.

علی کاردوست،ضمن تشریح وضعیت منابع آب شهرستان سیرجان، نسبت به ارائه راهکارهایی در خصوص جبران بخشی از کسری مخزن سفره دشت سیرجان، گفت: متوسط میزان بارندگی سالیانه شهرستان در حدود ۱۲۰ میلی‌متر بوده که از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، فقط در حدود ۷۶ میلی‌متر متوسط بارش در ایستگاه‌های باران‌سنجی شرکت آب منطقه‌ای در شهرستان محقق شده است.

 او افزود: میزان ورودی سد تنگوییه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین منابع تأمین‌کننده آب شرب شهرستان بسیار ناچیز بوده و این در حالی است که باتوجه‌به میزان برداشت بسیار زیاد از منابع آب زیرزمینی، وضعیت منابع آب زیرزمینی نیز بسیار وخیم است.

رئیس شرکت آب منطقه‌ای سیرجان تصریح کرد: این مقدار افت سطح آب زیرزمینی، باعث بروز اثراتی از قبیل: خشک‌شدن قنوات و کم‌آبی و ازرده‌خارج شدن چاه‌های کشاورزی، نشست زمین، کاهش راندمان محصول، کاهش کیفیت و کمیت آب، پیشروی جبهه آب‌شور، افزایش هزینه‌های نگهداری چاه‌ها، بیابان‌زایی، کاهش منابع آب شرب و وابستگی به حوزه‌های دیگر و در نتیجه افزایش فقر و مهاجرت و… می‌شود.

او افزود: بدین منظور وزارت نیرو و شرکت آب منطقه‌ای برای کاهش اثرات منفی برداشت آب‌های زیرزمینی، اقداماتی در دستور کار قرار داده که از آن جمله پر و مسلوب‌المنفعه کردن چاه‌های غیرمجاز از جمله این اقدامات است و بدین منظور در شهرستان سیرجان طی پارسال ۱۶ حلقه چاه غیرمجاز پر شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 1
  • امروز: 21
  • دیروز: 82
  • هفته: 728
  • ماه: 4,556
  • سال: 38,557