محصولات کشاورزی جنوب ایمن در مقابل کرونا

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 698

محصولات کشاورزی جنوب ایمن در مقابل کرونا

به گفته کارشناسان کشاورزی و گیاه‌پزشکی ویروس کرونا قادر به زندگی در گیاهان نیست و هیچ بیماری مشترک ویروسی بین گیاه و انسان وجود ندارد.

بسیاری از ویروس‌شناسان و کارشناسان بهداشتی بر این باورند که ویروس کرونا در دمای بالای ۳۰ درجه سانتی‌گراد غیرفعال می‌شود و این درحالی است که کشاورزان جنوب کرمان این‌روزها گرمای ۴۰ درجه‌ای را تجربه می‌کنند.

انتشار شایعات و مطالب متناقض در خصوص ویروس کرونا باعث شده برخی از مردم با شک و تردید اقدام به خرید محصولات کشاورزی کنند و درواقع مساله عاری بودن محصولات کشاورزی از کرونا، ابهامات زیادی در بین آحاد جامعه ایجاد کرده ولی بسیاری از ویروس‌شناسان و کارشناسان بهداشتی بر این موضوع متفق‌القول هستند که پایداری ویروس کووید ۱۹ نسبت به دمای محیط تعریف می‌شود لذا وقتی دمای محیط سردتر باشد پایداری این ویروس بیشتر شده و هرچه دمای محیط بالا رود و هوا گرم‌تر شود ویروس پایداری و مقاومت خود را از دست می‌دهد و غیرفعال می‌شود از این رو شرایط آب و هوایی و گرمای طاقت‌فرسای منطقه جنوب کرمان تاییدی بر سلامت کشاورزان و محصولات تولیدی این منطقه است تا هموطنان عزیز با خاطری آسوده محصولات کشاورزی این دیار را مصرف کنند.

جنوب کرمان با تولید سالانه بیش از چهار و نیم میلیون تن انواع محصولات کشاورزی که شامل ۸۵ گونه محصول زراعی و باغی با کیفیت است نه تنها در داخل کشور بلکه در خارج مرزها به عنوان یک برند معروف شناخته شده است و اُرگانیک بودن بیشتر محصولات تولیدی این منطقه باعث جذب خریداران داخلی و خارجی شده است.

این خطه از هفت شهرستان با سطح زیرکشت حدود ۲۴۲ هزار هکتار، ۲۹ درصد سطح زیرکشت و حدود ۶۷ درصد از مجموع تولید محصولات کشاورزی و دامی استان و حدود چهار درصد از تولید کشور را به خود اختصاص داده و به تنهایی در ۱۰ محصول کشاورزی رتبه اول تا سوم تولید و سطح زیرکشت کشور را داراست که این موضوع نشان از نقش تعیین کننده این منطقه در بخش کشاورزی کشور است.

در اهمیت جنوب کرمان همین بس که سهم هر ایرانی از محصولات کشاورزی این منطقه سالانه ۵۲ کیلوگرم است.

نگران آلودگی محصولات کشاورزی نباشیم، کرونا روی گیاهان تاثیر نمی‌گذارد

دکترای تخصصی علوم زیستی کاربردی کشاورزی و مدیریت بیماری‌های گیاهی از دانشگاه گنت بلژیک در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ویروس کرونا قادر نیست روی گیاهان استقرار یافته و بیماری ایجاد کند.

دکتر ذبیح‌الله اعظمی افزود: در خصوص عوارض و ارتباط بیماری ویروسی کرونا روی محصولات کشاورزی به عنوان یک متخصص کشاورزی – گیاهپزشکی (بیماری شناسی گیاهی) اعلام می‌کنم که در علم گیاهپزشکی هیچگونه بیماری ویروسی مشترکی بین گیاه و انسان وجود ندارد، پس مردم در این زمینه نگرانی نداشته باشند و به شایعات و مطالب غیر علمی توجه نکنند.

صادرات محصولات کشاورزی جنوب کرمان نشان از سلامت این محصولات است

رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان نیز گفت: صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای خارجی نشانه سلامت این محصولات است چرا که مسوولان کشورهای خارجی تمامی محصولات را آزمایش و پس از کسب استانداردها اجازه ورود آن محصول را به کشور خود می‌دهند.

سعید برخوری افزود: سیب زمینی، پیاز و خیار تونلی و گلخانه‌ای از جمله محصولات کشاورزی منطقه جنوب کرمان بوده که به کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای آسیای میانه صادر می‌شود.

محصولات جنوب کرمان عاری از ویروس کرونا

رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان همچنین اظهار داشت: محصولات کشاورزی هفت شهرستان جنوبی استان کرمان عاری از ویروس کرونا هستند و تا کنون هیچ موردی از ابتلا به کرونا در این منطقه گزارش نشده است.

برخوری با بیان اینکه جنوب کرمان منطقه سفید و عاری از ویروس کروناست، تصریح کرد: مسوولان دانشگاه علوم پزشکی جیرفت هم تا کنون هیچ مورد آلوده به کرونا را گزارش نکرده‌اند.

وی بیان داشت: طبق گزارش کارشناسان، ویروس‌ کرونا در دمای حدود ۲۵ درجه پایداری محدودی دارد و هرچه دما سردتر باشد، پایداری ویروس بیشتر شده لذا با توجه به گرمای هوا در منطقه جنوب کرمان به جرات می‌گوییم که محصولات این منطقه آلوده نیستند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان ادامه داد: این میزان صادرات بدون برگشت حتی یک بار، نشانه سلامت محصولات کشاورزی منطقه جنوب کرمان است.

محصولات کشاورزی جنوب کرمان داری گواهی استاندارد هستند

 مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان هم از اجرای طرح استانداردسازی و شناسنامه‌دار کردن محصولات کشاورزی این منطقه خبر داد و گفت: محصولات این منطقه از استانداردهای لازم برخوردار هستند.

فرامرز رستگاری افزود: راه‌اندازی آزمایشگاه مرجع همکار و آمادگی برای صدور گواهی نشان حد مجاز آلاینده‌ها از جمله زیرساخت‌های مهم این طرح بوده که محقق شده است.

وی ادامه داد: سال زراعی گذشته شاخص نیترات محصولات کشاورزی منطقه جنوب کرمان اندازه گیری شد ولی هیچ نمونه غیراستانداردی مشاهده نکردیم.

رستگاری با بیان اینکه محصولات جالیزی همچون خیارسبز و فلفل به کشور روسیه و سیب‌زمینی و پیاز به کشور ترکمنستان صادر می شود، اظهار داشت: تمامی این محصولات در مرز مورد آزمایش قرار می‌گیرند و تا کنون هیچ مورد ناسالمی گزارش نشده است.

 مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان بیان داشت: با توجه به انتشار ویروس کرونا، کشورهای وارد کننده محصولات کشاورزی به دقت، محصولات و کامیون‌های حمل و راننده‌ها را بررسی و آزمایش می‌کنند لذا تا کنون هیچ مورد مثبت کرونایی گزارش نشده است.

وی مزیت مهم محصولات کشاورزی جنوب کرمان را سالم و اُرگانیک بودن آنها عنوان کرد.

رستگاری به ظرفیت کشاورزی جنوب کرمان اشاره کرد و گفت: هم اکنون کشاورزان جنوب کرمانی درگیر کشت بهاره پیاز، سیب زمینی، هندوانه و گوجه فرنگی هستند.

وی افزود: بیش از سه میلیون تن، تولید زیربخش زراعت منطقه جنوب کرمان است که ۲ میلیون و ۴۰۰ تن این محصولات تا پایان بهار عرضه می‌شود.

علی سالاری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جیرفت نیز اظهار داشت: هیچ موردی از ابتلا به ویروس کرونا در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان وجود ندارد و مواردی مشکوک به کرونا در این منطقه وجود داشته ولی آزمایش‌های این افراد منفی اعلام شده است.

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های چین، کرونا می‌تواند برای چندین سال در ۶۰ درجه زیر صفر زنده بماند، این مرکز می‌گوید، در دماهای بالاتر، مقاومت این ویروس کاهش می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 68
  • دیروز: 94
  • هفته: 745
  • ماه: 4,493
  • سال: 38,698