دردسرهای ناتمام کارگران معدن آسمینون منوجان

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 903

دردسرهای ناتمام کارگران معدن آسمینون منوجان 

زکیه سلیمی | کارگران معدن آسمینون منوجان با وجود اعتراض گسترده و البته وعده‌های مکرر همچنان اندرخم یک کوچه‌اند. «تغییر شرایط قرارداد کارگران، تمدید قرارداد به صورت ماهانه؛ اخد تعهد عدم اعتراض و دریافت سفته از رانندگان خودروهای سنگین» اصلی‌ترین دلیل اعتراض کارگران معدن هستند. یکی از آن‌ها به ما می‌گوید که به تازگی مدیران شرکت شرایطی را پیش روی ما قرار داده‌اند که منصفانه نیست. که کارگران این شرایط را ظالمانه توصیف کرده‌اند.به گفته کارگران معدن، جلسات بسیاری در این مدت میان مدیران معدن، مسئولان شهرستان و نمایندگان کارگران برگزار شده اما شرایط فرقی نکرده است.

در اعتراض‌های قبلی که در پی مرگ و زخمی شدن چند تن از کارگران درتونل‌های معدن، انجام شد، قرار شده بود شرایط کارگران بهتر شود اما همچنان صدای اعتراض کارگران به گوش می‌رسد و در روزهای گذشته مجددا دست به اعتراض زده‌اند.

تونل‌ها ایمن نیستند

به گفته یکی از کارگران «تونل‌‌های معدن از ایمنی لازم برخوردار نیستند و رفتن کارگر به داخل تونل با خودش است اما برگشتنش با خداست.»او ادامه می‌دهد: امکانات رفاهی در حد صفر است و زمانی کارگر از تونل بیرون می‌آید باید با آب سرد حمام کند.

نداشتن سیستم گرمایشی خودروی حمل و نقل کارگران از دیگر مشکلاتی است که می‌توان به آن اشاره کرد.این کارگر از وضعیت قراردادها گلایه می‌کند و می‌گوید: قردادهای ما را از ۶ ماه به سه ماه و سپس به دوم ماه رساندند، الان هم یک ماهه شده است.

او ادامه می‌دهد: «کجای دنیا با کارگری با سابقه ۱۵سال را یک ماهه می‌بندند؟»به گفته او مدیریت معدن اکنون اعلام کرده افرادی که می‌خواهند قراردادشان تمدید شود باید به شرکت تعهدنامه، سفته، سوپیشینه و عدم اعتیاد بدهد.

برای بررسی این مشکلات با نوبخت مدیرعامل معدن آسمینون منوجان چندین مرتبه تماس گرفتیم اما او حاضر به مصاحبه نشد.

جلسات بی‌نتیجه

همچنین طبق شنیده‌ها در روز‌های گذشته جلسه شورای تامین در این شهرستان برای بررسی این موضوع برگزار شده است اما نتیجه‌ای را نداشته است. در این رابطه با فرماندار منوجان تماس گرفتیم اما محمودی هم توپ را در زمین سازمان صنعت، معدن و تجارت انداخت.

خواسته کارگران غیرقانونی است

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت جنوب کرمان در گفت‌وگو با «کرمان‌نو» می‌گوید آن‌طور که مدیرعامل معدن گفته، خواسته کارگران غیرقانونی است و می‌خواهند که رییس هیات مدیره تغییر کند.

در همین حال معاونت پشتیبانی و منابع انسانی اداره کل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان کرمان از پیگیری مطالبات کارگران این معدن خبر می‌دهد.

مریم آبشاهی می‌گوید‌ کارگران به کم بودن حقوق خود معترض بودند هرچند که حقوق اداره کار است.او اضافه کرد: مسائلی دارند در مورد بحث های ایمنی که اداره کار پیگری کرده و انجام شده است. اما اینکه دنبال چه هستند ما هم نمی‌دانیم.

برخی اقدامات کارفرما غیرقانونی است

به گفته او اینکه کارفرما برای استفاده کارگران از وسایل داخل معدن تقاضای سفته کرده غیرقانونی است. آبشاهی گفت: اگر کارگر گواهینامه دارد و کار با ماشین را بلد است دلیلی ندارد تعهدی داده شود. او معتقد است ناپختگی در حرف زدن کارفرما بوده و شاید هدف آن هم نبوده و موضوع هم حل شده است.

به گفته معاون اداره کل کار طبق قانون کار قرارداد کارگران میتواند متفاوت باشد اما در نظر بگیرید که بحث معدن فاریاب ریشه دار است ولی برای همه کارگران بحث کاهش زمان قرارداد نبوده است. او البته تاکید می‌کند که چندان در جریان این موضوع نیست.معاون اداره کل کار اضافه کرد: دیگر مطالبه کارگران حق اولاد فرزند سوم بود که طبق قانون به کارفرما گفته شد باید حق اولاد از ۲ فرزند بیشتر را پرداخت کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 49
  • امروز: 8
  • دیروز: 172
  • هفته: 1,006
  • ماه: 4,233
  • سال: 34,385