الگوی کشت جدی گرفته نمی‌شود

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 966

الگوی کشت جدی گرفته نمی‌شود

ماه‌ها در سرما و گرما بر روی زمین کار می کنیم و زحمت می کشیم. با افزایش قیمت کود، سم و بذر و مشکلات دیگر کنار می آییم به امیدی که دست آخر محصولاتمان را بفروشیم و سودی عایدمان شود و از آن طریق معیشت خود و خانواده هایمان را تامین کنیم، ولی در نهایت با تصمیمات نادرست از جمله پایین بودن قیمت خرید تضمینی متحمل ضرر و زیان می شویم؛ به طوری که برخی کشاورزان یا محصولاتشان را از روی زمین برداشت نمی کنند چون صرفه اقتصادی ندارد  اینها بخشی از صحبت های پیازکاران جنوب کرمان است.

براساس قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی مصوب سال ۱۳۶۸ دولت مکلف است به منظور حمایت از تولید محصولات اساسی کشاورزی و ایجاد تعادل در نظام تولید و جلوگیری از ضایعات این محصولات و ضرر و زیان کشاورزان همه‌ساله خرید محصولات اساسی کشاورزی را تضمین کند.

براساس یکی از تبصره‌های این قانون وزارت کشاورزی موظف است همه‌ساله قیمت خرید تضمینی محصولات فوق‌ را با رعایت هزینه‌های واقعی تولید تعیین و حداکثر تا آخر تیر ماه به هیأت دولت تقدیم کند و دولت نیز موظف است قیمت‌های مصوب را قبل از آغاز هر سال زراعی(آخر شهریور‌ماه) اعلام کند. در مهرماه سال ۱۳۹۹ نیز قیمت خرید تضمینی محصولات باغی و زراعی سال ۱۳۹۹-۱۴۰۰ توسط شورای اقتصاد مصوب شد که البته بعضی از این نرخ‌های مصوب مورد انتقاد بسیاری از تولیدکنندگان و کشاورزان قرار گرفت و در نهایت باعث شد که شورای تخصصی قیمت گذاری برخی از قیمت‌ها را  مجددا بررسی، اصلاح و در نهایت ابلاغ  کند ولی قیمت برخی دیگر از محصولات مانند پیاز همچنان ثابت ماند.

تعیین قیمت ۵۹۶ تومان برای خرید تضمینی هر کیلو پیاز بنابر گفته فعالان کشاورزی، پیازکاران را با چالش های بسیاری همراه کرده است و حتی برخی از آنها تمایلی به برداشت پیاز از روی زمین ندارند.در این راستا محمد‌علی پیراسته رئیس نظام صنفی کشاورزی جنوب کرمان با بیان اینکه منطقه جنوب استان کرمان حدود ۱۵ هزار و ۷۵۰ هکتار سطح زیر کشت و معادل ۸۵۰ هزار تُن پیاز استمرار و نوبت دوم دارد، گفت: در حال حاضر قیمت خرید تضمینی پیاز ۵۹۶ تومان است، گفت:چندی پیش در خواست کردیم و برخی از مقامات از جمله وزیر جهاد کشاورزی و برخی از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس و رئیس سازمان تعاون روستایی به جیرفت آمدند و طبق بررسی هایی که انجام دادند اعلام کردند که قیمت خرید تضمینی پیاز بایستی در رنج ۲۱۰۰ تا ۲۲۰۰ تومان باشد.قیمتی که کشاورز نه سود می کند نه ضرر. این موضوع در کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح و با آن موافقت شد اما شورای اقتصاد و رئیس جمهوری با آن موافقت نکردند.

رئیس نظام صنفی کشاورزی جنوب کرمان اضافه کرد:علت عدم موافقت رئیس جمهوری و شورای اقتصاد این بود که آنها معتقدند بودند اگر افزایش قیمت داشته باشیم سال بعد سطح زیر کشت پیاز نیز افزایش می یابد. در حالی که باید پرسید افزایش سطح زیرکشت مدیریت شده چه ایرادی دارد؟

به گفته او وقتی در سال۱۳۹۹ کود،سم و بذر به دلیل افزایش نرخ ارز افزایش ۵۰۰ تا ۷۰۰ درصدی داشته اند،آیا نباید قیمت ها تغییر کند؟

او تصریح کرد:عمده کشاورزان که بالای ۱۰۰هکتار زمین زیر‌کشت داشتند پیازهایشان را برداشت نکردند و در زمین شخم زدند یا اینکه اگر پیازهای برداشت شده بر روی دستشان مانده است. خرده مالکان و کسانی که در آمد خوبی نداشتند به دلیل بالا بودن دستمزد کارگر با کمک همسایگان پیازهایشان را برداشت کردند و مجبور شدند با همان قیمت ۵۹۶ تومان بفروشند که ضرر بسیاری کرده اند.  

پیازهای کشت دوم در راه است

به گفته او هنوز این پیازهای کشت قبل برداشت نشده و به فروش نرفته که پیازهای کشت دوم در راه است و بر اساس محاسباتی که انجام دادیم حدود ۳۰۰ هزار تُن برداشت از کشت دوم پیاز به دست می آید. البته این داستان برای سیب زمینی، گوجه و هندوانه نیز تکرار می شود.

کشاورز خوب الزاما بازرگان خوب نیست

رئیس نظام صنفی کشاورزی جنوب کرمان در پاسخ به اینکه آیا کشاورزان الگوی کشت ندارند که مشخص شود دقیقا چقدر پیاز باید کاشته شود؟ گفت:برخی از مسئولان به ما می گویند که کشاورزان الگوی کشت ندارند و یا آن را رعایت نمی کنند ما به آنها گفته ایم که نمی‌توان جلوی کشاورز را گرفت که چه چیزی بکارد چه چیزی نکارد. کشاورزان کار خودشان را انجام می دهند.

به گفته پیراسته یک کشاورز خوب الزاما یک بازرگان خوب نیست.

 او فقط می‌تواند محصول بکارد. پیدا کردن بازار فروش نباید به عهده خودش باشد.از طرف دیگر اگر موضوع الگوی کشت است پس چرا در محصول گوجه فرنگی که الگوی کشت رعایت می شود هم همین مشکلات را داریم و خریدار نیست؟به نظر می رسد که کشاورز را در بیابان دست خالی رها کرده اند.

پیراسته با بیان اینکه هیچکس به داد کشاورز نمی رسد و کشاورز نمی‌داند دردش را به چه کسی بگوید، گفت: بایستی بازارهای صادراتی فعال تر شود و قیمت عادلانه‌ای برای خرید تضمینی پیاز در نظر گرفته شود تا کشاورز بتواند با خیال راحت به تولیدات خود بپردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 54
  • امروز: 103
  • دیروز: 206
  • هفته: 1,253
  • ماه: 4,344
  • سال: 34,686