استاندار کرمان: سازمان انرژی اتمی کار بزرگی برای سلامت محصولات کشاورزی انجام می‌دهد

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1327

استاندار کرمان: سازمان انرژی اتمی کار بزرگی برای سلامت محصولات کشاورزی انجام می‌دهد

استاندار کرمان با اشاره به فعالیت‌های علمی سازمان انرژی اتمی در ارتقای سلامت محصولات کشاورزی گفت که سازمان انرژی اتمی قرار است کار بزرگی در زمینه ماندگاری محصول و جلوگیری از آفت پذیری محصولات در استان بویژه باغ های پسته رفسنجان انجام دهد.

محمد مهدی فداکار در جریان دیدار رییس سازمان انرژی اتمی با نماینده ولی فقیه در استان کرمان اظهارداشت: یکی از موضوعات استان در شهرستان رفسنجان باقی‌مانده سموم در محصول کشاورزی پسته و مشکلات صادرات است.

او با اشاره به تولید محصولات کشاورزی در نقاط مختلف استان کرمان از جمله جنوب این استان تصریح کرد: ضایعات در همه محصولات کشاورزی وجود دارد و با اجرای طرح‌های سازمان انرژی اتمی بخش قابل توجهی از این ضایعات کاهش پیدا خواهد کرد.

فداکار با اشاره به ظرفیت های بسیار بزرگ کشاورزی استان اظهار امیدواری کرد که با توسعه فعالیت‌های علمی بتوان بهره وری و کیفیت محصولات را ارتقا داد.

رییس سازمان انرژی اتمی نیز در این دیدار گفت: در حوزه سم‌زدایی برای بخش‌های کشاورزی دستگاه‌های اولیه در حال ساخت داریم و این مهم در مراکزی که این فرآیند وجود دارد نصب و شروع به استفاده از آن خواهیم کرد.

او تاکیدکرد: البته با حمایت استاندار کرمان یک مرکز(سم زدایی با استفاده از فناوری پلاسما) در رفسنجان وجود دارد که قرار است خیلی سریع سامانه نصب و کار پیش برود.

رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه استفاده از فناوری پلاسما در باغ‌های پسته کار بزرگی است، تصریح‌کرد: مقرر شده در باغات پسته با پلاسما از طریق تاثیرگذاری روی آب و خاک کار را انجام دهیم که هماهنگی و برنامه‌ریزی برای آغاز عملیات اجرایی این فناوری خواهد شد تا از خسارت به کشاورزان بخش پسته جلوگیری شود.

او با اشاره به اینکه استفاده از فناوری هسته‌ای در محصول کشاورزی خرما گفت:با توجه به تولید محصولات کشاورزی در جیرفت، قصد داریم با پرتودهی آفت پذیری محصولات را کاهش دهیم و به شکوفایی اقتصاد این منطقه کمک کنیم زیرا  ۳۰ درصد محصولات تبدیل به ضایعات می‌شود و این میزان عدد بزرگی است بنابراین تلاش خواهیم کرد فناوری هسته‌ای را در خدمت مردم و اقتصاد شتاب بخشیم و امیدواریم در استان کرمان که چند قطب بزرگ محصولات کشاورزی،خرما و پسته را دارد کار به خوبی پیش رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 16
  • دیروز: 82
  • هفته: 723
  • ماه: 4,551
  • سال: 38,552