سقفی برای ۳۲ هزار کرمانی

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1004

سقفی برای ۳۲ هزار کرمانی

  هرچند اجرا،ساخت و تکمیل طرح‌های مسکن در استان کرمان با توفیقاتی همراه بوده اما به واسطه افزایش سرسام آور قیمت‌ها در حوزه مسکن و پایین آمدن قدرت خرید اغلب متقاضیان، نیاز به برنامه‌ریزی جدید برای خانه‌دار شدن مردم در استان کرمان ضروری به نظر می‌رسد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان گفت:‌تعداد ۲۸ هزار و ۱۰۰ واحد مسکن مهر در این استان طی دفعات مختلف،‌تحویل متقاضیان شده و چهار هزار و ۸۰۰ مورد از این واحدها به صورت نیمه‌تمام باقی مانده است.

علی حاجی‌زاده افزود:‌واحدهای باقی‌‌مانده مسکن مهر کرمان در قالب یکهزار و ۲۵۸ واحد تفاهم نامه سه جانبه و یکهزار و ۸۰۰ واحد خود مالکی و مابقی مربوط به شرکت‌های تعاونی است.

او اظهار‌داشت:۹۹۰‌واحد از پروژه‌های نیمه تمام تعاونی‌ها به دلیل مشکلات و اختلافات مردم با تعاونی‌ها دارای مشکل قضایی است و ۵۱۵ واحد هم بدون مشکل مراحل اجرایی را می‌گذراند.

مدیرکل راه و‌شهرسازی استان کرمان تصریح‌کرد:‌پروژه مسکن مهر بر‌اساس تبصره بودجه سال ۸۶ در کشور آغاز شد و تا امروز در حوزه راه و‌شهرسازی ۳۲‌هزار ۸۳۴ واحد در قالب اجاره ۹۹ ساله به شرط تملیک،تسهیلات مسکن و پروژه تفاهم‌نامه سه جانبه انبوه‌سازان قرارداد آن منعقد شد که از این میزان بیش از ۱۶‌هزار ۵۰۰ واحد تفاهم‌نامه‌ای هستند.

او بیان‌کرد:‌بخشی گسترده از اراضی دولتی راه و شهرسازی در پروژه مسکن مهر به شرکت‌ها واگذار شد و در این زمینه بیش از ۳۴۰ هکتار زمین واگذار کردیم و هزینه‌ها بر‌اساس قانون بر‌عهده مردم است که بخشی به صورت تسهیلات بانکی و مابقی با آورده نقدی انجام شد.

حاجی‌زاده با اشاره به خدمات روبنایی مسکن‌مهر گفت:سه مدرسه ۱۳ کلاسه و یک ۶ کلاسه احداث‌ کردیم و ساختمان کلانتری نیز در کرمان و سیرجان با استفاده از منابع سازمانی احداث شد.

او ادامه‌داد:‌تامین آب و برق این واحدها بر‌عهده شرکت‌های خدمات‌رسان گذاشته و در این زمینه بالغ بر ۲۵ میلیارد تومان یارانه مسکن اختصاص دادیم.

 آغاز‌عملیات اجرایی چهار هزار واحد مسکونی اقدام ملی مسکن در کرمان 

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان گفت:همچنین عملیات اجرایی چهار هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن پروژه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی با حضور وزیر راه و شهرسازی استاندار کرمان سال گذشته در کرمان آغاز شد.

او بیان‌کرد:‌این طرح با مشارکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) و اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان اجرا می‌شود.

علی حاجی‌زاده ادامه‌داد:‌طرح اقدام ملی مسکن در کرمان بهمن ماه ۹۷ در سیرجان با وجود ۲‌هزار و ۸۰۰ واحد نیمه تمام به عنوان پایلوت کشور آغاز شد که بیش از یکهزار واحد آن با دستور رییس جمهوری از همان زمان شروع شد.

او افزود:چهار مرحله ثبت نام تاکنون در طرح اقدام ملی مسکن داشتیم که بالغ بر ۵۷‌هزار نفر ثبت نام، ۱۷‌هزار نفر واجد شرایط تشخیص داده شده و به ۱۵‌هزار نفر زمین تخصیص داده شد.

او اظهار‌داشت:هفت هزار و ۷۰۰ نفر در این طرح تایید نهایی شده و ۶ هزار و ۵۰۰ نفر افتتاح حساب کردند و به پروژه‌ها معرفی شدند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان گفت:این طرح با تفاهم نامه وزیر راه‌و‌شهرسازی و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) برای احداث در سطح کشور منعقد شده است.

او تصریح‌کرد:در این زمینه چهار واحد مسکونی در ۶۴‌هکتار زمین امکان ساخت داریم و یکهزار و ۳۰۰‌نفر در این طرح کار اجرایی را آغاز می‌کنند.

حاجی‌زاده ادامه‌داد:‌برای مابقی شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر در قالب بنیاد‌مسکن کار را پیش بردیم و در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت کار توسط ستاد اجرایی و تعاونی‌ها اجرا می‌شود.

تحویل پنج هزار مسکن‌مهر در جنوب‌کرمان به متقاضیان

مدیرکل راه و شهرسازی جنوب کرمان با بیان اینکه پنج‌هزار واحد مسکن مهر در این منطقه به متقاضیان تحویل داده شد، گفت: از این تعداد ۲ هزار و ۳۵۹ واحد طی هفت سال گذشته تکمیل شده است.

محمد ساردویی افزود:تعداد مسکن‌های مهر جنوب استان کرمان ۶ هزار و ۳۴۱ واحد بوده که  از این تعداد ۹۱ واحد نیمه‌تمام است.

او دعاوی حقوقی بین اعضا و مدیران عامل شرکت‌ها و طرح شکایت در محاکم قضایی از طرف اعضا (متقاضیان) و انسداد حساب‌ها توسط مراجع قضایی را علت نیمه‌کاره بودن ۹۱ واحد مسکن مهر اعلام کرد.مدیرکل راه و‌شهرسازی جنوب کرمان با بیان اینکه یک‌هزار و ۵۰۰ واحد مسکن مهر شهرستان کهنوج متقاضی ندارد،پیشرفت فیزیکی این خانه‌ها را ۷۰ درصد عنوان کرد.

او با بیان اینکه ۵۰ شرکت تعاونی مسکن مهر در جنوب کرمان وجود دارد افزود:مذاکراتی نیز با ادارات و ارگان‌هایی مانند صندوق بازنشستگی فرهنگیان،نیروی انتظامی انجام شده و این پروژه برای طرح اقدام ملی مسکن نیز در‌نظر گرفته شده است.

ساردویی تاکید‌کرد:‌قبل از سال ۹۲‌قرار بود هفت هزار و ۲۰۰ واحد مسکن‌مهر در جنوب کرمان احداث شود اما به دلیل اینکه در برخی شهرهای این منطقه از مسکن‌مهر به صورت آپارتمانی استقبال نشد،‌تعداد ۸۵۹ واحد از دستور کار خارج شد.

واگذاری ۹ هزار واحد مسکونی به مددجویان بهزیستی کرمان

مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت:طی هفت سال گذشته،‌تعداد ۹ هزار واحد مسکونی به مددجویان زیر پوشش سازمان در این استان واگذار شده است.

عباس صادق‌زاده افزود:‌از این تعداد واحد واگذاری شده به مددجویان،‌سه هزار و ۶۰۰‌واحد مربوط به افراد دارای معلولیت بوده است.

او با بیان اینکه در واگذاری منزل به مددجویان رتبه نخست کشور را داریم تصریح‌کرد:‌امسال نیز تعداد ۷۰۰ واحد مسکونی در تعهد بهزیستی بود که تاکنون ۵۰۰ واحد آن واگذار شده است و ۲۰۰ واحد آن نیز در مراحل پایانی ساخت قرار دارند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان اظهار‌داشت:‌امروز تعداد ۱۳۶ واحد مسکونی در سراسر استان به مددجویان واگذار شد که ۲۲۰ میلیارد ریال تسهیلات بلاعوض، ۴۵‌میلیارد ریال تسهیلات کم بهره، ۲۵‌میلیارد ریال مشارکت مددجویان و جمعا ۱۰۰‌میلیارد ریال هزینه شده است.

او ادامه‌داد:‌با پیگیری‌های انجام شده توسط بهزیستی،این واحدها از پرداخت عوارض شهرداری،دهیاری و حق امتیازات آب، برق و گاز معاف بوده‌اند که برآورد آن حدود ۴۷۰‌میلیون تومان است.صادق‌زاده تاکید‌کرد:بیشترین تعداد واگذاری این منازل در جنوب استان بود که این موضوع به دلیل درصد بالای معلولیت در جنوب کرمان است.

۲۶۰‌میلیارد تومان در حوزه مسکن مددجویان کرمانی هزینه شد 

مدیرکل کمیته امداد استان کرمان از هزینه کرد بیش از ۲۶۰‌میلیارد تومان در حوزه مسکن مددجویان کمیته امداد این استان در سال ۹۹ خبر داد. یحیی صادقی یکی از اولویت‌های مهم کمیته‌امداد را تأمین مسکن برای خانواده‌های تحت حمایت دانست و گفت:طی سال گذشته بیش از۲۶۰ میلیارد تومان در حوزه مسکن مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان کرمان هزینه شده است.

او ادامه‌داد: این هزینه کرد در زمینه احداث،تعمیر و ساخت سرویس بهداشتی ۶هزار و  ۶۹۸‌واحد انجام شده است.مدیرکل کمیته امداد استان کرمان با اشاره به اینکه حل مشکل مسکن مددجویان تحت حمایت در توانمندسازی آن‌ها نقش مهمی دارد افزود:تلاش داریم با ساخت،خرید،تعمیر،بهسازی و بازسازی و مقاوم‌سازی منازل مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان کرمان به‌ویژه مددجویان ساکن در مناطق محروم نسبت به حل مشکل آن‌ها در حوزه مسکن اقدام کنیم.

صادقی به تفاهم‌نامه منعقد‌شده بین کمیته امداد و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور برای ساخت پنج هزار واحد مسکونی برای مددجویان کمیته امداد استان کرمان اشاره‌کرد و گفت: ۲هزار و ۸۴۰ واحد مسکونی از این تعداد واحد احداث شده است.

او تصریح‌کرد:‌برای ساخت این واحدهای مسکونی ۲۰۷‌میلیارد تومان از اعتبارات بلاعوض کمیته‌امداد و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشورهزینه شده است.

مدیرکل کمیته امداد استان کرمان به اجرای طرح رضوان توسط این نهاد اشاره کرد و گفت:‌طرح رضوان با هدف جذب مشارکت‌های مردمی برای ساخت مسکن مددجویان و نیازمندان اجرا می‌شود که طی سال گذشته ۶۳۰‌میلیون تومان توسط خیران در قالب طرح رضوان برای کمک به ساخت،‌بهسازی و مقاوم‌سازی مسکن مددجویان استان کرمان هزینه شده است.

 ۳۱ هزار واحد مسکونی روستایی در کرمان ساخته شد

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان گفت:تاکنون ۱۶۲هزار واحد مسکونی روستایی توسط این نهاد در استان ساخته شده است که ۳۱‌هزار واحد آن در دولت تدبیر و امید بوده است.

 علی اکبر سلطانی‌نژاد افزود:تاکنون سه هزار و ۳۰۰ پروژه در روستاهای استان کرمان اجرا شده که ۲ هزار و ۳۰۰ پروژه مربوط به دولت تدبیر و امید بوده است.

او با اشاره به اجرای طرح‌های هادی روستایی در استان کرمان تصریح کرد:روستاییان برای دریافت خدمات باید این طرح را اجرا کنند و در دولت تدبیر و امید طرح هادی  یک هزار و ۶۰۰ روستا در استان تهیه شده است و تصمیم داریم که طرح هادی تمام ۲ هزار و ۸۰۰ روستای بالای ۲۰‌خانوار کرمان را تا پایان برنامه ششم توسعه تدوین کنیم.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان تاکید کرد: ۵۶ هزار قطعه زمین تاکنون به روستائیان این استان واگذار شده که ۱۷ هزار قطعه آن در زمان دولت یازدهم و دوازدهم بوده است و همچنین از ۱۵۶‌هزار سند کاداستری واگذار شده، ۳۰‌هزار در دولت تدبیر و امید بوده است.او با اشاره به توجه به تکمیل و گسترش زیرساخت روستاهای کرمان اظهار‌داشت:‌در جذب قیر رایگان جزو استان‌های برتر بوده‌ایم و در حدود یک هزار و ۵۰۰ روستاهای استان خدمات آسفالت، روسازی و بهسازی انجام گرفته است.او با اشاره به حوادث طبیعی از جمله سیل و زلزله در استان کرمان افزود: نزدیک به ۹۰ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی  را در حوادث کار کردیم که ۲۰ هزار واحد آن در دولت تدبیر و امید اتفاق افتاده است و تمامی منازل آسیب دیده زلزله های کوهبنان و بخش کوهساران راور بازسازی شده اند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :