پاییز امسال گرم‌تر است

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1038

پاییز امسال گرم‌تر است 

 احتمال کاهش ۳۰ درصدی بارش‌ها 

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا گفت: بر اساس تغییرات اقلیمی که برای کشور ما رخ داده، اکنون و در آینده «پدیده‌های حدی» مثل سیل، رعد و برق، رگبار ناگهانی، گرما و سرمای شدید افزایش می‌یابد و تعداد و شدت وقوع آن بیشتر می‌شود.

به گزارش ایرنا، صادق ضیاییان رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره چرایی علت سیلاب‌های تابستانی در کشور و ادامه آن در هفته‌های آینده، افزود: این بارش‌ها غیرمعمولی نیست و در سواحل دریای خزر بارش‌های تابستانی هرساله وجود دارد. همچنین در خطه جنوب بارش موسمی هر سال قابل پیش‌بینی است.

او گفت: عمدتا بارش‌های تابستانی از «ابرهای همرفتی» شکل می‌گیرد و خاصیت ابرهای همرفتی رگبار باران با شدت زیاد است که در محدوده جغرافیایی محدود و کوچک رخ می‌دهد و اثر آن در کاهش خشکسالی نیز محدود است.  ضیاییان اضافه کرد: در روزهای آینده برای نوار شمالی کشور و در بخش‌هایی از جنوب کرمان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد بارش رگباری خواهیم داشت. در هرمزگان و غرب کشور هم بارش‌های رگباری ادامه دارد.  

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی ادامه داد: بر اساس تغییرات اقلیمی که برای کشور ما رخ داده است، اکنون و در آینده «پدیده‌های حدی» مثل سیل، رعد و برق، رگبار ناگهانی، گرما و سرمای شدید افزایش خواهد داشت و تعداد و شدت وقوع آن افزایش خواهد یافت.

او ادامه داد: امسال در فصل بارش (زمستان)، بارش مناسب نداشتیم و بر این اساس برای کل سال زراعی کاهش بارندگی ثبت شده است.

ضیاییان گفت: نقشه‌ها در حال حاضر نشان می‌دهد در پاییز امسال با احتمال ۶۰ تا ۷۰ درصد، کم‌بارشی در حدود ۳۰ درصدی نسبت به بلندمدت خواهیم داشت. یعنی احتمال دارد ۲۰ تا ۳۰ درصد بارش‌های پاییزی امسال نسبت به بلندمدت کاسته شود.

او افزود: انتظار داریم بارندگی‌های پاییزی دیرهنگام شروع شود و پاییز امسال نیم تا یک درجه گرم‌تر از نرمال باشد. شایان ذکر است بارش‌های سیل‌آسا در زمره پیش‌بینی‌های فصلی و ماهانه جای ندارد و پیش‌بینی آنها چند روز قبل از وقوع قابل پیش‌بینی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 2
  • امروز: 71
  • دیروز: 82
  • هفته: 778
  • ماه: 4,606
  • سال: 38,607