سهام عدالت مشروط فروخته می‌شود

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1048

فروش سهام عدالت به کجا رسید؟

سهام عدالت مشروط فروخته می‌شود

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) با انتشار اطلاعیه‌ای از تصمیم گیری در خصوص فروش سهام عدالت در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، سهام عدالت بعد از مدت‌ها انتظار سهامداران در نهایت در اردیبهشت ۹۹ و با دستور رهبر معظم انقلاب آزادسازی شد تا از این طریق سهامداران بتوانند اختیار مدیریت سهام عدالت را در اختیار خود بگیرند.

سهام عدالت براساس تصمیم گیری های سازمان بورس در دو مرحله آزادسازی شد. سهامداران به دنبال روند صعودی پرشتاب شاخص بورس و با توجه به تاکید مکرر کارشناسان و مسوولان حاضر در سازمان بورس مبنی بر ارزشمندی این سهام و نگهداری آن اما با رفتارهای هیجانی خود اقدام به فروش سهام خود کردند تا بتوانند از این طریق و با قرار گرفتن بازار بر مدار رشد بازدهی معقولی را از این سهام کسب کنند.

در مرداد سال گذشته و با قرار گرفتن بازار بر مدار نزولی، بیشتر کارشناسان آزادسازی سهام عدالت و رفتار هیجانی سهامداران برای فروش سهام را از جمله دلایل تاثیرگذار بر ریزش شاخص بورس اعلام کردند و معتقد بودند که در صورت ایجاد محدودیت برای فروش این سهام، بازار می تواند از چنین وضعیتی خارج شود و به مرحله ای از تعادل در معاملات برسد.

به دنبال چنین صحبت هایی از کارشناسان، سازمان بورس در تصمیم گیری و اقدامات خود برای کاهش هیجان ایجاد شده در بازار اقدام به توقف فروش سهام عدالت کرد که این امر در ابتدا با هجمه ای از اعتراض سهامداران عدالت همراه شد اما همچنان بعد از مدت ها وجود محدودیت و نیز ایجاد تعادل در معاملات در انتظار آغاز فروش این سهام هستند.

تصمیم سازمان بورس درخصوص آغاز فروش سهام عدالت

در ابتدای مرداد ماه سال جاری، «محمدعلی دهقان دهنوی» در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره زمان آغاز فروش سهام عدالت اعلام کرد: اکنون در تلاش هستیم، سر و سامانی را به معاملات سهام عدالت در روش غیرمستقیم بدهیم تا انتخابات آنها برگزار و هیات مدیره شرکت ها انتخاب شود، از این طریق نماد باقی شرکت ها  بازگشایی خواهد شد و افرادی که به دنبال فروش سهام خود در بازار هستند می توانند خواسته خود را اجرایی کنند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در این مرحله از آزادسازی سهام عدالت دقت خواهیم داشت تا به هیچ عنوان آزادسازی به شکلی نباشد که تاثیر منفی بر روند معاملات بازار داشته باشد و دوباره شاهد تکرار روند نزولی سال گذشته در بازار باشیم.

وی با بیان اینکه اگر قرار است فروش سهام عدالت تدریجی آغاز شود باید تلاش کرد تا این اقدام را به صورت ماهانه و با درصدهای کم اجرایی کنیم، گفت: به هیچ عنوان لازم نیست که یکباره ۳۰ درصد از سهام عدالت آزادسازی شود، در این زمینه می توان به منظور جلوگیری از تاثیر منفی آن بر معاملات بورس در هر مرحله یک درصد از آن را در بازار آزادسازی کنیم.

دهقان دهنوی  ادامه داد: در این میان به دنبال آن هستیم که روش غیرمستقیم را  در کنار فروش سهام عدالت در روش مستقیم قرار دهیم تا افرادی که مایل به فروش سهام خود هستند به جای فروش سهام، آنها را در اختیار صندوق ها قرار دهند و یونیت صندوق ها را در اختیار بگیرند تا در پایان امکان آزادسازی یونیت صندوق ها فراهم شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین به زمان اجرایی شدن برنامه های در دستور کار سازمان بورس برای فروش سهام عدالت اشاره کرد و گفت: زمان اجرایی شدن این تصمیمات وابسته به وضعیت بازار است، هر لحظه که احساس شود این اقدامات تاثیر منفی را بر بازار می گذارد اجرای آنها متوقف خواهد شد.

اطلاعیه شرکت سپرده گذاری مرکزی از فروش سهام عدالت

اکنون به نظر می رسد با توجه به وضعیت کنونی بازار و بازگشت رشد به مدار صعودی، تصمیمات مبنی بر آغاز فروش سهام عدالت در مرحله نهایی قرار دارد که براساس آن شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (دوشنبه) در اطلاعیه ای از فروش سهام عدالت خبر داد و اعلام کرده است: آن دسته از مشمولان سهام عدالتی که سفارش فروش سهام خود را در ماه‌های گذشته در درگاه‌های الکترونیکی شرکت های کارگزاری و یا سیستم بانکی ثبت کرده‌اند اما با توجه به تغییرات قیمتی ایجاد شده از روز ثبت سفارش تاکنون، قصد انصراف دارند، تنها تا پایان هفته جاری ( ۵ شهریورماه ۱۴۰۰) مهلت دارند، سفارش های خود را لغو کنند.

بدیهی است سهامدارانی که سفارش‌های فروش سهام عدالت خود را لغو نکنند، سفارش‌های قبلی آنها معتبر بوده و برای فروش اعمال خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 78
  • دیروز: 82
  • هفته: 785
  • ماه: 4,613
  • سال: 38,614