۱۰ درصد چک‌های مرداد ماه کرمانی‌ها برگشت خورد

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1080

وصول ۹۰ درصد چک‌های مبادله‌ای در مرداد۱۴۰۰

۱۰ درصد چک‌های مرداد ماه کرمانی‌ها برگشت خورد

براساس آخرین داده‌های اطلاعاتی بانک مرکزی، از ۶ میلیون و ۹۰۷ هزار و ۷۰۰ چک مبادله‌ای در مرداد ماه امسال ۸۹.۳ درصد وصول شده است که این میزان نسبت به ماه قبل ۱۱.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. به گزارش روز یکشنبه ایرنا، بانک مرکزی گزارشی از وضعیت چک‌ها در مردادماه امسال را منتشر کرد. براساس این آمار ۶ میلیون و ۹۰۷ هزار و ۷۰۰ چک به ارزش ۲۰۲ هزار میلیارد تومان مبادله شد. تعداد و مبلغ چک مبادله شده در مرداد ماه نسبت به ماه قبل از آن به ترتیب ۱۳.۴ و ۴.۸ درصد افزایش یافته است. 

در این دوره ۴۸.۸ درصد چک‌های مبادله‌ای کل کشور در استان‌های تهران، اصفهان و خراسان رضوی مبادله شده است که به ترتیب با ۳۰.۶ درصد، ۱۱ درصد و ۷.۲ درصد بیش‌ترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند.

همچنین ۶۲.۸ درصد از ارزش چک‌های فوق در سه استان تهران با۵۰.۴ درصد، اصفهان با ۷.۱ درصد و خراسان رضوی با ۵.۳ درصد مبادله شده است که بیش‌ترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند. در ماه مورد گزارش در استان تهران بیش از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ۱۰۱۹ هزار میلیارد ریال مبادله شد.

10درصد چک‌های مرداد ماه کرمان بلامحل‌ بودند

۲ درصد از چک‌های کشیده شده در کشور مربوط به کرمان است. جمعا 1466 فقره چک با مبلغ 2هزار و 44 میلیارد تومان که 350میلیارد تومان آن که حدود 17 درصد از کل مبالغ چک‌های صادر شده در این استان است، برگشت خورده. در قیاس این عدد نسبت به تعداد چک‌های کشیده شده نیز به عدد 10.64می‌رسیم؛ به زبانی دیگر 10درصد از چک های کشیده شده در کرمان بلا‌محل‌اند.به طور کلی در مرداد ماه 69هزار و 77فقره چک نوشته شده، که سهم استان کرمان از این میزان 2.12درصد یا همان هزار و 466 فقره است. قیاس مبلغ چک‌های صادر شده در کرمان نسبت به کل کشور هم نشان می‌دهد که این استان سهم 1.01درصدی از کل مبلغ چک‌های کشور داشته است. بیشترین مبلغ مربوط به تهران با 101 هزار و 912 میلیارد تومان است و بعد از آن هم اصفهان با ۱۴هزار و 351 میلیارد تومان و  خراسان رضوی با 10 هزار و 775 میلیارد تومان. کمترین چک‌های صادر شده در کشور نیز مربوط به کهکیلویه و بویر احمد با 41فقره، ایلام با 45فقره و سیستان و بلوچستان با 170فقره چک است.

وصول ۱۷۲ هزار میلیارد تومان چک در مرداد ۱۴۰۰ 

بررسی جداول آماری بیانگر این است که در مردادماه امسال ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار فقره چک به ارزش ۱۷۲ هزار میلیارد تومان در کل کشور وصول شد که در مقایسه با ماه قبل از نظر تعداد ۱۱.۵ درصد و به لحاظ مبلغ ۱.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد. از ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار فقره چک ۸۹.۳ درصد وصول شد. در مردادماه ۱۴۰۰ در استان تهران حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۸۸ هزار میلیارد تومان وصول شد که از نظر تعداد ۸۹.۶ درصد و از نظر ارزش ۸۷ درصد از کل چک‌های مبادله‌ای وصول شده است.در ماه مذکور در بین سایر استان‌های کشور، بیشترین نسبت تعداد چک‌های وصولی بـه کل چک‌های مبادله‌ای در استان، به‌ ترتیب به استان‌های گیلان با ۹۲.۲ درصد، خوزستان با ۹۱.۱ درصد و یزد با ۹۰.۷ درصد اختصاص یافته اسـت و اسـتان‌های کهگیلویه و بویراحمد با ۸۵.۴ درصد، خراسان شمالی با ۸۵.۹ درصد و کردستان با ۸۶.۲ درصد پایین‌ترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

۷۴۲ هزار فقره چک در مرداد ماه برگشت خورد 

براساس این گزارش حدود ۷۴۲ هزار فقره چک به ارزش ۲۹ هزار و ۹۳۹ میلیارد تومان در مردادماه ۱۴۰۰ در کل کشور برگشت داده شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۳۲.۴ درصد و ۳۰.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.از کل تعداد و مبلـغ چک‌های مبادله شده در ماه مذکور به ترتیب ۱۰.۷ درصد و ۱۴.۸ درصد برگشت داده شده است.در ماه مورد گزارش در استان تهران حدود ۲۲۰ هزار فقره چک به ارزشی بـیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان برگشت داده شد که از نظر تعداد ۱۰.۴ درصد و از نظر ارزش ۱۳ درصد از کل چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده است.در بین سایر استان‌های کشور، بیش‌ترین نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله‌ای در استان، به ترتیب به استان‌های کهگیلویه و بویراحمد با ۱۴.۶ درصد، خراسان شمالی با ۱۴.۱ درصد و کردستان با ۱۳.۸ درصد اختصاص یافته است و استان‌های گیلان با ۷.۸ درصد، خوزستان با ۸.۹ درصد و یزد با ۹.۳ درصد پایین‌ترین نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل تعداد چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

کسری و فقدان موجودی مهمترین علل چک‌های برگشتی 

معادل ۷۲۰ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ۲۹ هزار میلیارد تومان در مردادماه ۱۴۰۰ در کل کشور به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است. در واقع در کل کشور از نظر تعداد ۹۷.۱ درصد و از نظر ارزش ۹۷ درصد از کل چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده است.براساس این گزارش در مرداد ماه در استان تهران معادل ۲۱۲ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۱۲۸ هزار میلیارد ریال به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 79
  • دیروز: 96
  • هفته: 702
  • ماه: 4,325
  • سال: 38,908