خصوصی‌سازی نگران کننده

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1104

نگرانی کارگران معادن دولتی زغال‌سنگ کرمان از یک واگذاری

خصوصی‌سازی نگران کننده

 شماری از کارگران شرکت معادن زغال‌سنگ کرمان(بخش دولتی) روز یکشنبه مقابل ساختمان این شرکت حضور یافتند و نگرانی خود را از آنچه احتمال واگذاری این شرکت به بخش‌خصوصی خواندند، به این شکل نشان 

دادند.

به گزارش ایرنا تجمع این کارگران در اعتراض به آنچه خصوصی‌سازی این شرکت خواندند در حالی است که چندی پیش عفت شریعتی نماینده مردم زرند و کوهبنان و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت وگو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد که واگذاری شرکت زغال سنگ کرمان به صورت مستقیم یا غیرمستقیم (از طریق شرکت سرمایه گذاری فولاد) به استناد مصوبه هیات وزیران منتفی شده است.

خبر منتفی شدن این واگذاری ۱۷ مرداد سال جاری منتشر شد شریعتی گفته بود: ساختار جدید صندوق بازنشستگی فولاد کشور با لحاظ مالکیت ۱۰۰ درصدی شرکت سرمایه‌گذاری صندوق فولاد در زغال‌سنگ و همچنین مالکیت ۱۰۰ درصدی بازنشستگان فولاد در شرکت سرمایه‌گذاری صندوق فولاد تعریف می‌شود.

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی همچنین تاکید کرده بود: به علت مغایرت قانونی مصوبه هیات وزیران در واگذاری شرکت زغال‌سنگ کرمان، ابطال آن توسط کمیسیون اقتصادی از طریق هیات تطبیق مصوبات دولت یا دیوان عدالت اداری در دستور کار قرار گرفته است.

باوجود این اظهارات نماینده مجلس، امروز شماری از کارگران این شرکت که شمارشان حدود ۵۰ نفر برآورد می شد با حضور مقابل ساختمان این شرکت خواستار شفاف سازی در خصوص آنچه ادعای واگذاری شرکت به بخش خصوصی از طریق یک شرکت سرمایه گذاری خوانده شده، بودند.

این کارگران مدعی شدند که یا واگذاری منتفی نشده یا شفاف سازی در این زمینه صورت نمی گیرد و کارگران نگران هستند؛ این افراد همچنین به این بهانه سایر درخواست های خود مبنی بر اعمال کامل مزایای مربوط به ضریب ۲ مشاغل سخت و زیانبار، تکمیل سوابق بیمه ای برخی کارگران و همچنین بعضی نیازهای رفاهی را نیز مطرح کردند.

یکی از نمایندگان این کارگران به نام م.ز اظهارداشت: ما کارگران می خواهیم زیرمجموعه صندوق بازنشستگی فولاد و شرکت تهیه و تولید معادن ایران بمانیم زیرا با واگذاری این شرکت به بخش خصوصی وضعیت کارگران افت خواهد کرد.

تجمع این کارگران در حالی است که شرکت معادن زغال سنگ کرمان اینک با مشکل مدیریتی نیز مواجه است و مدیرعامل شرکت در محل شرکت حضور ندارد؛ منابع قضایی چندروز پیش از کشف اختلاس ۱۰ میلیارد ریالی در این شرکت و بازداشت برخی مدیرانش خبر داده بودند.

در خبری که به نقل از بازرسی کل استان کرمان طی اواخر مهرماه امسال منتشر شد آمده بود: در بررسی عملکرد شرکت زغال سنگ کرمان مشاهده شد مدیر روابط عمومی و امور ورزش شرکت ذغال سنگ با مشارکت مدیریت شرکت و با همکاری تعدادی از فروشندگان کالا، بیش از ۱۰ میلیارد ریال از وجوه شرکت را اختلاس کرده اند.در این خبر قید شده بود: پس از ارسال گزارش به مرجع قضایی مسئول روابط عمومی و امور ورزش شرکت باحکم قاضی پرونده بازداشت و متهم دیگر از تاریخ دستگیری مدیر روابط‌عمومی به محل شرکت مراجعتی نداشته است.پس از انتشار این خبر، در فضای مجازی استان کرمان خبر دیگری از سوی این شرکت منتشر و اعلام شد که مدیرعامل به علت بیماری در مرکز درمانی بستری بوده است؛ پس از آن بود که ششم آبان ماه جاری فرمانده نیروی انتظامی استان کرمان نیز در خبری اعلام کرد: در عملیات ماموران پلیس امنیت اقتصادی، مدیرعامل و مدیر روابط عمومی یکی از شرکت های معدنی در کرمان به جرم اختلاس دستگیر و به مرجع قضایی معرفی شدند.

در این خبر درباره جزییات این رویداد به نقل از سردار عبدالرضا ناظری آمده بود: برابر گزارش واصله از بازرسی کل استان کرمان مبنی بر اختلاس در یک شرکت معدنی، ماموران پلیس امنیت اقتصادی با توجه به مدارک و مستندات موجود، طی عملیاتی مدیر روابط عمومی این شرکت را بازداشت کردند.ناظری ادامه داد:‌ ماموران در ادامه با انجام اقدامات تخصصی و هماهنگی های قضایی، مدیرعامل فراری این شرکت را نیز با همکاری پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ دستگیر کردند.

خبرنگار ایرنا که روز یکشنبه در جمع کارگران در مقابل ساختمان این شرکت حاضر شده بود کسب اطلاع کرد که طی چندروز آینده مسئولان صندوق بازنشستگی فولاد کشور یا دیگر مجموعه های مرتبط قرار است به استان سفر کنند و در جلسه با مدیران استانی درباره وضعیت و تعیین تکلیف مسائل این شرکت به تصمیم برسند.

برخی منابع همچنین احتمال دادند که ممکن است در سفر مسئولان کشوری بالادستی شرکت زغال سنگ کرمان، مدیرعامل جدید این شرکت نیز معرفی شود اما خبرگزاری ایرنا تا این لحظه (زمان انتشار خبر) نمی تواند این موضوع را تایید یا رد کند.

پیگیری خبرنگار ایرنا اما نشان می دهد که کارگران که شایعاتی را مبنی بر احتمال واگذاری این شرکت به بخش خصوصی طی چندوقت اخیر از منابع مختلف رسمی یا غیررسمی شنیده‌اند، نگران و دلواپس هستند و درصورتی که شفاف سازی لازم به همراه اطلاعات جامع و اقناع کننده برای آنان صورت گیرد نگرانی کارگران نیز از بین خواهد رفت.

آنطور که روی پایگاه اطلاع رسانی شرکت معادن زغال سنگ کرمان آمده، تاریخچه تاسیس این شرکت به سال ۱۳۵۳ بر می گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 2
  • امروز: 42
  • دیروز: 60
  • هفته: 911
  • ماه: 4,681
  • سال: 38,397