مشکل آب شرب و کشاورزی شهرستان‌های حوزه هلیل‌رود حل شود

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1113

امام جمعه جیرفت :

مشکل آب شرب و کشاورزی شهرستان‌های حوزه هلیل‌رود حل شود

امام جمعه جیرفت خواستار حل مشکل آب شرب و کشاورزی شهرستان‌های حوزه هلیل‌رود از سوی دولت سیزدهم شد.

حجت الاسلام میثم تارم اظهار کرد: هلیل‌رود یکی از رودخانه‌های معروف منطقه جیرفت و استان کرمان است؛ این رود از سرشاخه‌های رابر و بافت شروع می‌شود و به جیرفت و رودبار و کهنوج می‌رسد و به تالاب جازموریان می‌ریزد.

او سرسبزی منطقه و آب تالاب جازموریان را حاصل پرآبی رودخانه هلیل‌رود توصیف کرد و افزود: ساخت سد صفارود نزدیک رابر در سرشاخه‌های این رودخانه می‌تواند مضرات و مشکلات فراوانی داشته باشد؛ این کانال جدید الاحداث باعث خشک شدن بسیاری از قنات‌های روستاها می شود.

تارم حقابه تالاب جازموریان را مورد اشاره قرار داد و گفت: اگر این آب خشک شود، جنوب کرمان و بخشی از سیستان و بلوچستان و هرمزگان تحت تأثیر ریزگردها و مشکلات ناشی از آن قرار خواهد گرفت.

امام جمعه جیرفت خرده گرفتن بسیاری از مسئولان فعلی و سابق دولتی و غیردولتی را به ساخت سد بر هلیل‌رود را مورد توجه قرار داد و گفت: اهالی جنوب در این خصوص علیه آب منطقه‌ای کرمان طرح شکایت کردند و دادگاه حکم صادر کرد که این کار متوقف شود.

امام جمعه جیرفت با اشاره به متوقف بودن ساخت سد بر رودخانه هلیل‌رود، ابراز کرد: متاسفانه مدتی پیش خبر دادند که مجدد مشغول کار هستند و البته دادستانی جلوی این کار را گرفت. اما کماکان به فکر انجام این کار هستند، این در حالی است که در آینده منطقه جنوب که قطب کشاورزی کشور است و از نظر محصولات زراعی و باغی هند کوچک ایران به شمار می آید از این مشکل رنج خواهد کشید.

او اظهار کرد: با توجه به اینکه به بسیاری از مناطق و روستاهای حوزه جازموریان آبرسانی نشده و در بعضی از مناطق حوزه هلیل‌رود و جازموریان آب آشامیدنی شور و تلخ و یا دچار کمبود است، مستدعیست مسئولان با نگاه ویژه جهت آبرسانی و رفع مشکلات مردم این حوزه‌ها اقدام کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : [wpstatistics stat=usersonline format=english time=today]
  • امروز: [wpstatistics stat=visits format=english time=today]
  • دیروز: [wpstatistics stat=visits format=english time=yesterday]
  • هفته: [wpstatistics stat=visits format=english time=week]
  • ماه: [wpstatistics stat=visits format=english time=month]
  • سال: [wpstatistics stat=visits format=english time=year]