شناسایی ۱۳ هزار واحد لوکس و لاکچری

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1198

برای ۴۸۸ هزار واحد مسکونی خالی، قبض مالیاتی صادر شد

شناسایی ۱۳ هزار واحد لوکس و لاکچری

مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرایندهای مالیاتی اظهار داشت: در سراسر کشور 13 هزار واحد لوکس و لاکچری شناسایی شده‌ است که از آنها نزدیک به 500 میلیارد تومان مالیات اخذ می‌شود

جهانگیر رحیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره اخذ مالیات از خانه‌های خالی اظهار داشت: تاکنون برای 488 هزار واحد مسکونی خالی، قبض مالیات صادر شده که این میزان مالیات متعلق به 9 ماهه اول سال 1400 است و این روند ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه شناسایی واحد مسکونی خالی بر عهده وزارت راه و شهرسازی است، گفت: طبق قانون، شناسایی واحد مسکونی خالی بر عهده وزارت راه و شهرسازی است اما محاسبه مالیات از سوی سازمان امور مالیاتی انجام می‌شود و مالیات بر اساس اطلاعاتی که سازمان امور مالیاتی ارسال می‌کند، محاسبه می‌شود.

مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرایندهای مالیاتی افزود: میزان مالیات برای هر واحد مسکونی خالی را سازمان امور مالیاتی اطلاع می‌دهد و امکان پرداخت مالیات را فراهم می‌کند و اگر مالک اعتراضی داشته باشد، امکان ثبت اعتراض و شکایت خواهد داشت اما اگر اشتباهی صورت گرفته باشد، بررسی‌ها انجام می‌شود.

رحیمی با بیان اینکه بر اساس شناسایی وزارت راه و شهرسازی برای واحدهای خالی از سکنه، برگه مالیاتی صادر می‌شود و بعد از صدور برگه از مالکان تا یک ماه مهلت برای پرداخت مالیات دارند، اذعان کرد: برگه مالیات باید تا پایان برج چهارم هر سال صادر شود و پس از صدور این برگه، مالک تا یک ماه برای پرداخت مهلت دارد اما اگر مالکان در مهلت یک ماهه امکان پرداخت مالیات نداشته باشند در مراحل بعدی اجرای مالیات و وصول مالیات قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه تاکنون وزارت راه و شهرسازی 570 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه را شناسایی کرده است، ادامه داد: البته برخی از این تعداد از خانه‌ها متعلق به شهرهای کمتر از 100 هزار نفر جمعیت است که فعلا مشمول مالیات نمی‌شوند اما اگر اطلاعات خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت نکنند معادل 20 درصد جریمه خواهند شد که باید این جریمه را پرداخت کنند.

مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرایندهای مالیاتی تاکید کرد: واحدهایی که در شهرهای بالای 100 هزار نفر واقع شده‌اند، اگر نسبت به تکمیل اطلاعات خود در سامانه املاک و اسکان اقدام نکنند، برابر با یک مالیات کامل جریمه خواهند شد.

رحیمی اضافه کرد: از 570 هزار ملک خالی شناسایی شده تعدادی دارای مالک حقوقی هستند که متعلق به نهادهای مختلفی می‌باشند که از این نهادها هم طبق قانون مالیات اخذ می‌شود.

وی درباره مالیات از خانه‌های لوکس و لاکچری گفت: در سراسر کشور 13 هزار واحد لوکس و لاکچری شناسایی شده‌ است که از آنها نزدیک به 500 میلیارد تومان مالیات اخذ می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 48
  • امروز: 90
  • دیروز: 206
  • هفته: 1,240
  • ماه: 4,331
  • سال: 34,673