بم مستعد ظرفیت‌های دانش‌بنیان

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1204

بم مستعد ظرفیت‌های دانش‌بنیان

شهرستان‌های شرقی استان با محوریت بم با وجود محصولی همچون خرمای مضافتی تا شرایط ویژه گردشگری و قطب صنعت خودروسازی فرصت مناسبی دارند تا با محوریت شعار سال و استفاده از نگاه دانش‌بینان به دنبال بهره‌وری و اشتغال‌آفرینی باشند.

بم به عنوان قطب خرمای مضافتی کشور ظرفیت‌های بسیاری برای توسعه بهره‌وری‌ها در همین بخش و نیز سایر زمینه‌ها مانند صنعت، معدن و گردشگری دارد.

این خطه از استان کرمان همچنین به عنوان بزرگترین تولیدکننده خودرو بخش خصوصی کشور و نیز از جمله قطب‌های مهم گردشگری با چند اثر ثبت جهانی به شمار می‌رود که به گفته فرماندار بم در صورت تلاش برای دانش‌بنیان کردن فعالیت‌ها در همه بخش‌ها و استفاده از ظرفیت‌های علمی بیشتر مسیر توسعه و بهره‌وری آن بهبود پیدا می‌کند.

آن‌طور که آمارها گواه‌اند سال گذشته افزون بر ۱۰۰ هزار تن صادرات خرما از این خطه نشانگر توانمندی‌های خاص و منحصر به فرد این منطقه و این در حالی است که همزمان با صادرات این میزان محصول، نیاز بازار داخلی را نیز تامین و به تعادل بخشی بازار بسیار کمک کرده است.

اما هر چقدر از این توانمندی‌ها صحبت کنیم واقعیت موجود اینکه همچنان محصول خرما خام فروشی زیادی دارد؛ زنجیره‌های تکمیلی این بخش آن‌چنان که باید تکمیل نشده و با بهره‌گیری از توان دانش بنیان‌ می‌توان در بخش فرآوری این محصول به ویژه در انواع خرمای درجه ۲ و ۳ به تولید محصولات بسیاری همت گماشت.

بگذریم که ظرفیت‌های توسعه در این منطقه در بخش‌های صنعتی و گردشگری نیز خود حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد.

در همین زمینه پای صحبت فرماندار بم نشسته‌ایم تا به واکاوی مسائل از این منظر بپردازیم؛ هادی شهسوارپور معتقد است که فرآیندهای تولید چه در بخش کشاورزی و چه دیگر بخش‌های صنعتی و گردشگری را بیش از آنچه که هست در این خطه می توان توسعه بخشید.

فرماندار بم با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی بر روی مسائل اقتصادی تاکید دارند که این امر نشان می‌دهد اقتصاد موضوع بنیادی کشور است گفت: تحقق شعار امسال ما را به سمت عدالت‌محوری و رقابت‌پذیری در تولید نیز سوق می‌دهد که ثمرات بسیاری به همراه خواهد داشت.

او با اشاره به نامگذاری سال توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی با عنوان تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین افزود: شهرستان بم با توجه به جایگاه و ظرفیت‌هایی که دارد می تواند تحولات خوبی در بخش های صنعت، کشاورزی و گردشگری در افق‌های استانی و کشوری ایجاد کند و بهترین استفاده و بهره را نیز از این نامگذاری داشته باشد.

او بیان کرد: زمانی که تولید با شرایط دانش بنیان عجین شود، بهره‌وری، اشتغال و صرفه جویی صورت خواهد گرفت و همچنین تولید با کیفیت تری نیز وارد بازار می‌شود.

فرماندار بم ادامه داد: سه ظرفیت مهم کشاورزی، گردشگری و صنعت در شهرستان بم وجود دارد که اگر از اساس و پایه دانش بنیان شوند تاثیر بیشتری خواهند داشت.

فرآیندهای دانش بنیان تولید کشاورزی

سطح زیر کشت خرما در شهرستان های شرقی استان کرمان از جمله بم ۳۰ هزار هکتار است و خرمای این خطه به ۷۰ کشور دنیا صادر می شود.

به گفته فرماندار بم با توجه به اینکه این شهرستان بزرگترین تولید کننده خرما در کشور است اگر بخواهیم کشاورزی را دانش بنیان کنیم باید تغییرات بهتری در فرآیند تولید محصولات کشاورزی که اینک در حال انجام است ایجاد تا در برداشت، بازاریابی و فروش محصول بهتر عمل شود.

شهسوارپور تاکید کرد:در تولیدات کشاورزی اساس کار ما آب است و اگر بهره وری درستی از آب داشته باشیم می توانیم در کیفیت و کمیت محصولاتمان نیز تحول ایجاد کنیم.

او اظهار داشت: سال گذشته در حالی بیش از یکصد هزار تُن صادرات خرما داشتیم که نشان می دهد بازار را متعادل کرده ایم و محصولمان در سردخانه ها باقی نماند که موجب خسران و ضرر شود اما اکنون باید روی کیفیت و بازدهی بیشتر محصولات نیز کار کنیم.

فرماندار بم توضیح داد: محصول خرما، خام فروشی دارد اما می توانیم خرماهای درجه دو و سه را به فرآورده هایی مانند قند خرما، شیره و سرکه خرما تبدیل کنیم زیرا استفاده از شکر در محصولات و پخت شیرینی کمتر مورد توجه قرار دارد.

منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید توسعه می یابد

او با اشاره به ظرفیت‌های منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم تصریح کرد: با وجود منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید در بم و گسترش صنایع خودروسازی که بزرگترین قطب تولید کننده بخش خصوصی است توانستیم سال گذشته تولید خودرو را به  ۶۰ هزار دستگاه برسانیم.

فرماندار بم می گوید امسال نیز بخش خصوصی برنامه دارد تا تولید خودروسازی را به ۲ برابر برساند و همچنین قرار است در سال ۱۴۰۵ به تولید سالانه ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو برسد.

شهسوارپور عنوان کرد: یکی از برنامه های امسال، توسعه منطقه ویژه اقتصادی است که با تقاضای ۲ هزار هکتار زمین برای این منطقه موافقت شده است و بزودی الحاق می شود.

فرماندار بم گفت: توسعه منطقه ویژه اقتصادی، همچنین توسعه کارخانه های خودروسازی و نیز قطعه سازی که از سیاست های تولید قطعه در کشور است را به همراه خواهد داشت.

به گفته او توسعه صنعت علاوه بر تحول در اقتصاد منطقه، اشتغال آفرینی پایدار را به همراه خواهد داشت و از اتلاف آب نیز جلوگیری به عمل می آورد.

شهسوارپور ادامه داد: اگر کشاورزی ما توسعه پیدا کند مصرف آب نیز بالاتر خواهد رفت و با توجه به مشکل کمبود آب و خشکسالی که در سطح کشور وجود دارد باید نگاه ما به بخش صنعت بیشتر باشد.

گردشگری بم بومی سازی شود

او در ادامه با اشاره به دیگر ظرفیت‌های منحصر به فرد بم نیز مسائل مرتبط با تحقق شعار امسال در بحث گردشگری خاطرنشان کرد: گردشگری در شهرستان بم نیاز به کار بسیار و طرح های جامع گردشگری دارد و به همین دلیل مشاوری برای تنظیم طرح های گردشگری نیز انتخاب شده است.

فرماندار بم افزود: باید ظرفیت‌های گردشگری در شرق استان کرمان به‌خصوص شهرستان بم شناسایی شود تا به منظور بومی‌سازی شعار امسال با برنامه‌ریزی و جذب سرمایه گذار بتوانیم گام‌های موثری را در گردشگری برداریم.

ارگ ثبت جهانی بم به عنوان بزرگترین شهر خشتی در دنیا که پس از زلزله سال ۸۲ این منطقه، اینک کار بازسازی آن به مراحل خوبی رسیده و پذیرای گردشگران است از جمله مظاهر منحصر به فرد گردشگری در این منطقه است.

همچنین بم در صنایع دستی از قطب‌های مهم و بزرگ کشور به شمار می‌رود و می تواند بخش قابل توجهی از توسعه، اشتغال و افزایش درآمدها را نصیب اهالی منطقه کند.

این درحالی است که ۲ قنات ثبت جهانی در این شهرستان وجود دارد و نیز منظر و باغ شهر جهانی این شهر خود از جمله دیگر ظرفیت های مهم کشوری هستند.

بخشی از کویر جهانی لوت نیز در شهرستان بم قرار دارد و برنامه های مختلف گردشگری و ورزشی از این خطه برنامه ریزی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 3
  • امروز: 59
  • دیروز: 94
  • هفته: 736
  • ماه: 4,484
  • سال: 38,689