موزه باستان‌شناسی بم دالان هزار توی کم‌کاری مسئولین

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1252

موزه باستان‌شناسی بم دالان هزار توی کم‌کاری مسئولین

موزه باستان‌شناسی بم که سال ۹۸ اعلام شده بود با مشارکت شهرداری این شهر و اداره کل میراث استان کرمان راه‌اندازی خواهد شد اکنون با گذشت سه سال همچنان بلاتکلیف است و شورای شهر و پایگاه میراث جهانی بم هر کدام دیگری را دلیل کم کاری و تاخیر در اتمام این پروژه معرفی می‌کنند.

ایجاد موزه‌ را از ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی، گردشگری و اقتصادی بسیار مهم و پر‌دستاورد می‌دانند؛ برخی آن را به‌مثابه حافظه شهر تلقی می کنند که موجب افزایش دلبستگی به محیط زندگی نیز خواهد شد؛ بم با چند اثر ثبت جهانی منحصر‌به فرد نیز نیاز به شناسنامه‌ای دارد که در آن هویت شهر و گذشته‌اش به مردم یادآوری شود اما چرا تاکنون این اتفاق نیفتاده، خود حدیث مفصلی است که این روزها هم درگیر پاسکاری مدیران شده است.

مسئولان استانی و شهرستانی در بم از زمان زلزله ویرانگر سال ۸۲ بارها قول راه اندازی انواع و اقسام مدل‌های موزه را به مردم بم داده اند؛ از جمله موزه باستان شناسی، مردم شناسی و موزه زلزله.

به گزارش کاغذ‌وطن در آخرین خبر مورخ ۶ شهریور سال ۱۴۰۰ مدیر پایگاه میراث جهانی و منظر فرهنگی بم از آغاز عملیات اجرایی موزه تاریخ و باستان‌شناسی با مشارکت شهرداری این شهر خبر داده بود که تاکنون عملیاتی نشده و تازه حالا می بینیم که مدیران شهری و میراث هرکدام حرف خودشان را می‌زنند.

محسن قاسمی اما درباره آخرین وضعیت موزه باستان‌شناسی این شهرستان می‌گوید:احداث این موزه به صورت مشارکتی بین شهرداری بم و اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان بوده و پایگاه جهانی بم تنها به عنوان نماینده میراث فرهنگی پیگیر امور مربوط به آن است.

او افزود:ساختمانی که موزه در آن راه اندازی خواهد شد متعلق به شهرداری بم است و به مدت چند سال پایگاه جهانی در آنجا مستقر بوده که سال ۹۸ شورای شهر و شهرداری به ما اعلام کردند ساختمان را تخلیه کنیم و ما نیز درخواست احداث موزه در این مکان را به شورا و شهرداری فرستادیم که مورد موافقت شورای دوره پنجم قرار گرفت.

به گفته قاسمی، شورای شهر دوره پنجم مصوب کرد این ساختمان به موزه باستان شناسی تبدیل شود.

شهرداری اجرای کار را بر عهده داشته است

رئیس پایگاه جهانی بم ادامه داد: مقرر بود ارائه طرح، مطالعه و همچنین نظارت کار با اداره کل میراث فرهنگی باشد و شهرداری اجرای کار را تا دی‌ماه ۱۴۰۱ به پایان برساند، سپس میراث فرهنگی در بحث تجهیز موزه ورود کند.

قاسمی خاطر‌نشان‌کرد:کار توسط محمد بنی‌اسدی شهردار قبلی در حال انجام بود اما به دلیل تغییراتی که در شورای شهر رخ داد، شورای شهر جدید(دوره ششم) ادامه کار را در زمان بنی اسدی شهردار قبلی متوقف کرد.

میراث بودجه را تامین کرده است

او توضیح داد:اگر شهرداری به قول خودش که همان اجرای کار بوده عمل نکند، میراث فرهنگی تلاشش را در آماده کردن طرح و مطالعات انجام داده است؛ همچنین بودجه لازم برای تجهیز موزه که همان خرید ویترین بوده از وزارت میراث فرهنگی نیز تامین شده است و بخش دیگر بودجه نیز در سال جاری تامین خواهد شد.

به گفته قاسمی،هر ویترین حدود ۵۰۰ میلیون تومان هزینه دارد و اگر شهرداری سال گذشته کار را انجام داده بود می توانستیم موزه را با هزینه کمتری راه اندازی کنیم زیرا امسال مطمئنا هزینه‌ها بیشتر خواهد شد.‌

مدیر پایگاه جهانی بم عنوان‌کرد: ۲۸ اثر ملموس(آثار تاریخی) و ۲ اثر ناملموس (سیس‌بافی و برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورا) ثبت ملی شده اند و حوزه منظر فرهنگی که شامل چهار شهرستان بم، نرماشیر، فهرج و ریگان است ۳۶ اثر ثبت ملی دارند که ۲۸ اثر آن در شهرستان بم وجود دارد اما آثاری که قابلیت ثبت دارند به ۲۰۰ اثر هم می‌رسند.

به گفته او تمام آثاری که در نمایشگاه ساختمان پایگاه جهانی وجود داشت در موزه نیز به نمایش گذاشته خواهند شد؛ همچنین در سه گالری آثار پیش از تاریخ، پیش از اسلام و بعد از اسلام حوزه شرق استان کرمان در موزه به نمایش گذاشته می شود.

قاسمی ادامه‌داد:بخشی از این آثار در نمایشگاه کنونی ساختمان پایگاه جهانی و بخش دیگری از این آثار که فاخرتر بوده‌اند در موزه مرکز استان قرار دارند.

شهردار: راه‌اندازی موزه در مرحله برآورد مالی است

در ادامه شهردار بم نیز گفت: شهرداری در سال‌های گذشته مجوزی از شورای شهر وقت دریافت کرده مبنی بر اینکه شهرداری ساختمان سرگرد سخایی را با همکاری میراث فرهنگی به عنوان موزه فعال کند.

علیرضا ریاضی بیان‌کرد:پرسنل حوزه عمرانی نیز تا حدودی کار عمرانی و عملیاتی در این ساختمان انجام داده‌اند بنابراین مقرر شد هزینه کار برآورد شود و اگر در بودجه شهرداری باشد انجام دهیم ولی اگر هزینه بیشتر از بودجه باشد برای اخذ مجوز به شورا بفرستیم. او افزود:برای تکمیل ساخت‌وساز باید قسمت‌هایی از ساختمان داخلی تخریب شود به همین دلیل مصوبه شورای شهر را لازم داریم همچنین با توجه به اینکه پروژه در مرحله برآورد مالی قرار دارد، کد بودجه آن باید از طریق شورا فعال شود.

شهردار بم ادامه‌داد: فعالیت عمرانی سال گذشته بر مبنای بودجه همان سال بوده و امسال باید برای کار عمرانی کد از طریق شورا فعال شود؛ اگر هم سال گذشته کاری صورت گرفته قطعا روال اداری و قانونی انجام نشده است.

رییس شورا: میراث فرهنگی مقصر است

در ادامه رییس شورای اسلامی شهر بم نیز گفت: با توجه به اینکه واگذاری ساختمان سرگرد سخایی برای راه اندازی موزه طی مصوبه شورای دوره پنجم در سال ۹۸ بوده اقدام جدی توسط میراث فرهنگی برای راه اندازی موزه صورت نگرفته است.

کریم غضنفرآبادی بیان کرد:در مصوبه شورای پنجم عنوان شد با رعایت ضوابط و مقررات و با توجه به نیاز مبرم شهر بم به موزه و پیشینه تاریخی این شهر کهن، شورای اسلامی و شهرداری بم ساختمانی که در اختیار پایگاه جهانی قرار دارد را با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی به صورت موزه مشارکتی راه اندازی کند.

او افزود: سال ۹۸ رئیس پایگاه جهانی به عنوان عضو شورای شهر بم فعالیت داشته است و بهتر می داند مصوبه بین شورای شهر و پایگاه جهانی به چه صورت بوده است.

به گفته غضنفرآبادی در مصوبه سال ۹۸ گفته شده بود که پایگاه جهانی اگر طی ۶ ماه موزه را راه اندازی نکند باید ساختمان تخلیه و به شورا برگردانده شود.

رئیس شورای اسلامی بم ادامه داد: در آبان ماه سال گذشته نیز نامه‌ای مبنی بر تعیین تکلیف موزه از طرف شورای دوره ششم به پایگاه جهانی فرستاده شد.

شورا مصوبه‌ای برای جلوگیری از راه‌اندازی نداشته است

غضنفرآبادی توضیح داد:در نامه اخیر اعلام شده که اگر تا دی‌ماه سال جاری موزه باستان شناسی بم توسط اداره کل میراث فرهنگی راه اندازی نشود این ساختمان باید تخلیه و به شورا و شهرداری برگردانده شود.

او تصریح کرد: تنها مکان موزه متعلق به شوراست و ساختمان برای راه اندازی موزه به میراث فرهنگی واگذار شده است؛ بنابراین میراث فرهنگی باید در‌خصوص راه اندازی این موزه اقدامات لازم را انجام می داده که متاسفانه تاکنون کم کاری صورت گرفته است. غضنفرآبادی بیان‌کرد:شورای دوره ششم مصوبه‌ای برای جلوگیری از راه اندازی موزه نداشته و این کم کاری گریبانگیر خود میراث فرهنگی است.

به گزارش کاغد‌وطن رئیس شورا در دوره کنونی از موضوع عضویت مدیر پایگاه میراث جهانی در دوره قبل شورا سخن به میان می‌آورد و اینکه وی با فرآیندها آشناست؛ در‌حالی که توقع می‌رفت و می‌رود که این نوع آشنایی‌ها به فرآیندهای اداری و بودجه‌ای سبب تقویت تلاش‌ها و کوتاه‌تر شدن زمان بهره برداری موزه به عنوان یک ضرورت و نیاز برای کلیت منطقه و استان شود، به نظر می‌رسد در‌عمل، برعکس این توقع رخ داده است و شاهد ناهماهنگی‌ها، پاسکاری و متهم کردن یکدیگر هستیم.

قرار بوده موزه باستان‌شناسی بم در وسعت حدود یک هزار و ۲۰۰ مترمربع در محل ساختمان پایگاه میراث جهانی بم به بهره‌برداری برسد؛حال باید دید شورای شهر و پایگاه جهانی بم چه زمانی هم نظر و هماهنگ می‌شوند تا شهرستان بم نیز صاحب موزه باستان شناسی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 17
  • امروز: 163
  • دیروز: 115
  • هفته: 1,046
  • ماه: 4,385
  • سال: 34,164