رییس‌کل دادگستری استان کرمان: ۹۵۰۰ چاه غیرمجاز در کرمان وجود دارد

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1253

رییس‌کل دادگستری استان کرمان: ۹۵۰۰ چاه غیرمجاز  در کرمان وجود دارد

رئیس‌کل  دادگستری استان کرمان در دیدار با مدیرعامل و معاونین آب‌منطقه‌ای استان کرمان گفت: تامین منابع آبی از جدی‌ترین مشکلات کشور است.

حجت‍الاسلام حمیدی افزود: در سطح دنیا راه‌کار‌های بسیار خوبی برای مدیریت منابع آبی صورت گرفته  و این موضوعات در کشور ما نیز باید مورد توجه قرار گیرد؛ زیرا وضعیت اقلیمی کشور هر ساله خشک‌تر می‌شود و از این رو باید به موضوع مدیریت مصرف آب در حوزه‌های شرب، کشاورزی و صنعتی حرکت کنیم. به گفته او ۲ وظیفه مهم این شرکت، تامین آب و حفظ و حراست از منابع آبی است و تحقق این وظایف در شرایط کنونی دشوار است و تمامی مجموعه‌ها باید همراه و همکار آب منطقه‌ای باشند. رییس کل دادگستری استان کرمان می‌گوید: کنترل مصرف آب و تغییر الگوی کشت به منظور صرفه جویی در مصرف منابع آبی مورد تاکید است و با استفاده از سیاست‌های تنبیهی و تشویقی می‌توان میزان مصرف در حوزه شرب و خانگی را بهینه سازی کرد.

حج‌ الاسلام حمیدی می‌گوید: در زمینه موضوعات هدررفت آب و تبخیر آب در دنیا طرح‌های ویژه‌ای اجرایی شده است و موضوع انتقال آب از دریا نیز هزینه بر است و براساس اعلام مسئولان مربوطه، انتقال آب دریا برای حوزه صنعت در استان کرمان با همت بخش خصوصی انجام شده است.او به موضوع چاه‌های عمیق پرداخت و گفت: در استان کرمان نیز باید مطالعات لازم در این زمینه انجام شود.

رییس کل دادگستری استان کرمان می‌گوید: درباره چاه‌های غیرمجاز باید به دنبال پیشگیری باشیم و باید نظارت‌های لازم برای جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز جدید صورت گیرد و دستگاه قضایی حمایت‌های لازم از اقدامات این حوزه را در دستور کار دارد. مدیرعامل آب منطقه‌ای استان کرمان نیز در این دیدار گفت: ۵.۸ میلیارد مترمکعب ورودی سفره‌های آب زیرزمینی است و ۶.۹ میلیارد مترمکعب مصرف آب در سطح استان است.

او می‌گوید: همواره حدود ۹۰۰ تا یک میلیارد مترمکعب کسری مخزن در استان کرمان داریم و بیشترین میزان مصرف در بخش کشاورزی  است و میزان مصرف آب شرب، ۳۰۰ میلیون مترمکعب است. علی رشیدی گفت: ۴ سد و ۳۴ هزار حلقه چاه در استان کرمان وجود دارد که از این تعداد، ۲۴ هزار چاه پروانه دار و ۹ هزار و ۵۰۰ چاه غیرمجاز هستند و سالانه به صورت متوسط، حدود یک هزار چاه  پُر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 46
  • امروز: 4
  • دیروز: 92
  • هفته: 1,100
  • ماه: 4,555
  • سال: 33,000