دغدغه‌های محیط زیستی کارخانه شمش و روی دارزین را جابه‌جا می‌کند؛ کارخانه شمش و روی از دارزین می‌رود

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1277

دغدغه‌های محیط زیستی کارخانه شمش و روی دارزین را جابه‌جا می‌کند؛ کارخانه شمش و روی از دارزین می‌رود

سرپرست فرمانداری بم: اولویت ما سلامت مردم است و با پیدا کردن مکانی بدون حاشیه و دردسر، نمی‌گذاریم سرمایه‌گذار از منطقه خارج شود.

به‌دنبال ماه‌ها اعتراض برخی گروه‌های مردمی و باوجود پیگیری‌های مسئولان، با نظر سرمایه‌گذار، کارخانه شمش و روی در منطقه دارزین بم در شرق کرمان راه‌اندازی نمی‌شود و قرار است محل دیگری برای ایجاد این واحد صنایع معدنی در همان شهرستان درنظر گرفته شود.

کلنگ احداث کارخانه شمش و روی دارزین در شهرستان بم، بهمن ۹۸ با حضور مسئولان کشوری و استانی به زمین زده شد اما به علت برخی مسائل از جمله مخالفت فعالان محیط زیست و طیفی از افکارعمومی منطقه تاکنون معطل و بلاتکلیف مانده بود. با وجود برگزاری جلسه‌های متعدد در خصوص احداث این کارخانه در منطقه دارزین بم، اما همچنان راه اندازی آن در هاله‌ای از ابهام و پرسش قرار داشت تا اینکه امروز اعلام شد احداث آن در دارزین منتفی شده‌است. کارخانه شمش و روی دارزین با هدف تکمیل زنجیره تولید و در ادامه فعالیت مجتمع معدنی و فرآوری سرب و روی خان خاتون واقع در شهرستان بم قرار بود راه اندازی شود تا ضمن توسعه اشتغال‌زایی در منطقه بتواند زمینه بهره‌وری بیشتر تولید در این منطقه را نیز به دنبال داشته باشد. با وجود آنکه سرمایه‌گذار بخش خصوصی می‌گوید تاکنون حدود پنج میلیارد تومان در منطقه دارزین سرمایه‌گذاری کرده و همه مجوزهای قانونی نیز برای راه اندازی وجود دارد اما تاکید کرده به احترام دغدغه‌های مردمی منتظر می‌ماند تا در مکان مناسب دیگری که بتواند آب و دیگر الزامات را تامین کند این کارخانه را راه‌اندازی خواهد کرد. این سرمایه‌گذار البته گفته که شش ماه زمان برای این مهم گذاشته و در صورتی که مکان مناسب برای راه اندازی کارخانه تامین نشود، کارخانه را در شهرستان یا استان دیگری فعال خواهد کرد. این تصمیم درحالی است که سرمایه‌گذار حتی گفته بود حاضر است هزینه کارشناسی گروه‌های مردمی و فعالان زیست محیطی را برای بررسی موضوع بپردازد و یکبار نیز پارسال جلسه‌ای با حضور مسئولان شهرستان، سرمایه‌گذار و نمایندگان مخالفان راه اندازی این کارخانه در منطقه دارزین برگزار شد. گروه‌های مردمی و فعالان زیست محیطی با اشاره به ثبت جهانی ارگ بم و منظر باغ شهر بم و نیز دو قنات واقع در بروات این شهرستان، معتقدند که راه اندازی کارخانه دارزین می‌تواند مشکلات و مخاطراتی را در حوزه‌های میراثی، زیست محیطی و نیز حوضه‌های آبی ایجاد کند؛ اگرچه سرمایه‌گذار و دیگر مدیران شهرستان و متولیانی که مجوز فعالیت این کارخانه را داده اند چنین نظری نداشتند و ندارند.

اعلام خبر منتفی شدن احداث کارخانه شمش و روی در منطقه دارزین آن هم در زمان بازدید سرپرست فرمانداری بم از معدن سرب و روی خان‌خاتون درحالی است که خیلی‌ها منتظر بودند بدانند نتیجه راه اندازی این کارخانه چه می‌شود.

محمد برزنگ سرپرست فرمانداری بم در تشریح بازدید خود از معدن توضیح داد: کارخانه شمش و روی دارزین بم تمامی مجوزهای قانونی را گرفته اما با اعلام نظر سرمایه‌گذار مقرر شد طی  ۶ ماه براساس نظر کارشناسی و مدنظر قرار دادن مسائل اجتماعی و دغدغه‌های مردم در مکانی دیگر آماده راه اندازی شود.

با اقتصاد دولتی پیشرفتی حاصل نمی‌شود

اوگفت: اقتصاد ما تاکنون یک اقتصاد دولتی بوده و در هر جای دنیا زمانی اقتصاد دولتی بوده به جایی نرسیده، لذا حمایت از سرمایه‌گذاران خصوصی ضروری است.

برزنگ معتقد است: درباره راه اندازی کارخانه شمش و روی دارزین که سرمایه‌گذار آن مدیریت مجتمع معدنی و فرآوری خان خاتون است هیاهوی بسیار زیادی راه افتاد؛ البته زمانی شخصی کارشناسی حرف می‌زند مورد قبول واقع می‌شود اما اگر شخص درباره هر مطلبی بدون داشتن علم نظر دهد و فقط بگوید ما نمی‌گذاریم، قابل پذیرش نیست.

اجازه خروج سرمایه‌گذار از منطقه را نمی‌دهیم

برزنگ بیان‌کرد: مقرر شد براساس نظر کارشناسی و مد نظر قرار دادن مسائل اجتماعی و روحی مردم نقاط مختلفی در سطح شهرستان امکان‌سنجی شود و در مکانی که کمترین مشکل زیست محیطی را داشته باشد کار احداث کارخانه شمش و روی شروع شود.

او با بیان اینکه احداث کارخانه در دارزین مجوزهای زیست محیطی و دیگر مجاری قانونی را داشت عنوان‌کرد: معیار ما قانون و کار کارشناسی و علمی است اما سرمایه‌گذار مراعات می کند و نمی‌خواهد شهروندان ناراحت شوند.

برزنگ اظهارداشت: اولویت ما سلامت مردم است و با پیدا کردن مکانی بدون حاشیه و دردسر، نمی‌گذاریم سرمایه‌گذار نیز از منطقه خارج شود.

به گفته وی بارها اعلام شد در صورتی که کارشناس متخصص نظری مبنی بر مخالفت با احداث کارخانه در منطقه دارزین بم را بدهد جلو احداث این کارخانه گرفته می‌شود.

برزنگ تصریح کرد: برخی افرادی که مخالف راه‌اندازی این کارخانه بودند را دیگران تحریک می‌کنند زیرا زمانی که گفته شد نظر کارشناسی گرفته شود این افراد مخالفت نکردند؛ در عین حال ضمن حمایت از سرمایه‌گذار ، نگرانی‌های مردم را نیز برطرف می‌کنیم.

در قانون افراط و تفریط نداریم

او اظهارداشت: قانون باید رعایت شود اما نباید مانع پیشرفت و توسعه بود؛ همان‌طور که محیط زیست و اداره آب باید سختگیرانه عمل کنند اما نباید افراط و تفریط صورت گیرد.

سرپرست فرمانداری بم افزود: سالیان سال صنعت خودروسازی ما به دلیل اینکه دولتی بوده پیشرفتی نکرده است؛ درحالی که رهبر معظم انقلاب از این صنعت حمایت کردند اما ذره‌ای تغییر کوچک هم در آن رخ نداد تاجایی که چندماه قبل ایشان اعلام کردند ما و مردم از این صنعت راضی نیستیم.

او در ادامه ماحصل بازدید خود از مجتمع بخش خصوصی معدنی و فرآوری سرب و روی خان خاتون را نیز تشریح و بیان کرد که اقدامات خوبی برای کاهش هزینه‌ها در این معدن به کار گرفته شده است. بازدید سرپرست فرمانداری بم از مجتمع معدنی و فرآوری سرب و روی خان خاتون بم او خاطرنشان‌کرد:اشتغال پایداری در منطقه ایجاد و منطقه نیز به سمت توسعه حرکت کرده است.

پای صحبت سرمایه‌گذار کارخانه شمش و روی

در ادامه مدیر مجتمع معدنی و فرآوری خان خاتون و سرمایه‌گذار کارخانه شمش و روی نیز در جریان این بازدید بیان‌کرد:کارخانه‌ای به نام شمش و روی دارزین بم دیگر وجود ندارد و بنده به عنوان سرمایه‌گذار اعلام کرده‌ام ۶ ماه صبر می‌کنم و اگر مکان دیگری بعد از کارشناسی مسئولان در نظر گرفته شد کارخانه احداث خواهد شد وگرنه کارخانه‌ام را به شهرستان دیگری انتقال خواهم داد. بابک اسماعیلی افزود: احداث کارخانه شمش و روی در منطقه دارزین هیچ مشکلی ندارد و تمامی مجوزهای قانونی آن نیز گرفته شده و کار خلاف قانونی هم صورت نگرفته است؛ اما به احترام خواسته عام مردم که جریانی در بین آنان به نادرست ایجاد شد، به این ترس مردم دامن نمی‌زنم تا فکر نکنند سود کارخانه مهم‌تر است به‌همین دلیل کارخانه‌ای در آن منطقه احداث نمی‌شود.

 بازدید سرپرست فرمانداری بم از مجتمع معدنی و فرآوری خان خاتون بم

سرمایه‌گذار کارخانه شمش و روی ادامه‌داد: احداث کارخانه در این منطقه هیچ نگرانی و تاثیر بدی ندارد اما از کارخانه‌ای که تاکنون پنج میلیارد تومان برای آن هزینه شده و تمامی مجوزهای قانونی آن نیز وجود دارد صرف‌نظر می‌کنم زیرا اینقدر این کار اهمیت ندارد که بخواهم کشاورزی یا سلامت یک شهر را به خطر اندازم.

او توضیح‌داد: اگر مکانی که بتوانم برق و آب را در آنجا تامین کنم در اختیار من قرار داده شود احداث کارخانه را شروع می‌کنم درغیر این‌صورت سرمایه‌گذاری من به خطر خواهد افتاد و بعد از مهلت ۶ ماهه سرمایه‌گذاری‌ام  را از شهرستان خارج خواهم کرد. اسماعیلی درباره اشتغال ایجاد شده در منطقه دارزین تصریح‌کرد: قرار بود در این منطقه با احداث یک مجتمع فرآوری حداقل ۷۵۰ شغل ایجاد شود اما زمانی که فقط به یک کارخانه در دارزین تبدیل شد و مطمئن شدم هیچ گسترشی نمی‌توانم داشته باشم نهایت ۴۰۰ شغل ایجاد می‌کرد. به گفته او با ایجاد کارخانه، یک قسمت ایجاد شغل است اما قسمت دیگر و مهم آن گردش پولی است که در منطقه ایجاد می‌شود زیرا در توسعه و پیشرفت منطقه تاثیر بسزایی خواهد داشت. اسماعیلی افزود: همانطور مشخص است بعد از تاسیس مجتمع معدنی و فرآوری خان خاتون در منطقه تهرود نیز شاهد افزایش قیمت زمین و مهاجرت معکوس بودیم.

او تصریح‌کرد: به عنوان یک شهروند موظف هستم قوانین و ضوابط جاری کشور را رعایت کنم و به طور مثال اگر پنج ماده قانونی را محیط زیست اعلام کرده در چارچوب قوانین محیط زیستی دو قدم جلوتر با نگاه زیست محیطی فعالیت دارم؛ جزو معدود سیستم‌های خصوصی هستیم که مسئول دپارتمان خصوصی محیط زیست را در مجموعه کاری خودمان داریم. اسماعیلی در ادامه نیز بخشی از ظرفیت‌های مجتمع معدنی را برای بازدیدکنندگان تشریح و بیان کرد: در مجتمع معدنی و فرآوری سرب و روی خان‌خاتون ۴۱۰  شغل مستقیم ایجاد شده و به دلیل مهاجرت معکوس یک‌سری افراد جدید وارد این منطقه می‌شوند تا بتوانند در این مجتمع معدنی کار کنند و شغلی داشته باشند که این موضوع بسیار خوشحال کننده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 44
  • امروز: 26
  • دیروز: 204
  • هفته: 974
  • ماه: 4,310
  • سال: 34,231