تولید برق از نیروگاه سد جیرفت ۴۰ درصد کاهش یافت

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1314

تولید برق از نیروگاه سد جیرفت ۴۰ درصد کاهش یافت

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمان گفت:در سال آبی جاری (مهر ۱۴۰۰ تا مرداد ۱۴۰۱) معادل ۶ هزار و ۷۶۷ مگاوات ساعت انرژی برق از نیروگاه برق‌آبی سد جیرفت تولید شد و این عدد در سال گذشته ۱۰ هزار و ۸۹۹ مگاوات ساعت بود که شاهد کاهش ۴۰ درصدی در این بخش هستیم. علی رشیدی افزود: حجم کل مخزن سد جیرفت ۳۳۵ میلیون مترمکعب است که اینک با ۱۴۰ میلیون مترمکعب معادل ۴۳ درصد آن پر است. او با اشاره به وجود چهار سد در استان کرمان تاکید‌کرد: کاهش بارندگی و نزولات جوی در سال آبی جاری باعث کاهش ورودی آب به سد جیرفت و کاهش میزان تولید برق در تنها نیروگاه برق آبی موجود در استان کرمان شده است.

تنها ۴۹ درصد از حجم سدهای کرمان پر است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمان تصریح کرد:حجم کل آب سدهای استان کرمان ۵۸۳ میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب است که معادل ۴۹ درصد از ظرفیت مخازن سدها را شامل می‌شود و مجموع ورودی آب به سدهای استان نیز در سال آبی جاری افزون بر ۲۳۲ میلیون متر‌مکعب بود. او بیان کرد: برای جلوگیری از برداشت آب از منابع زیرزمینی در سال گذشته تعداد ۷۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در استان مسدود، پر و مسلوب المنفعه شد که بیش از ۹۸ میلیون مترمکعب آب صرفه جویی شده است

صرفه جویی ۹۵ میلیون مترمکعبی با مدیریت هوشمند برداشت 

رشیدی همچنین اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ مجموع صرفه.جویی حاصل از کنترل و بهره‌برداری ۱۰۹ حلقه چاه مجاز با استفاده از کنتورهای هوشمند بیش از ۹۵میلیون مترمکعب بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان ادامه‌داد: در همین زمینه از ابتدای امسال تاکنون در این استان ۱۹۶ حلقه چاه غیرمجاز مسدود و پر و ۳۵ دستگاه و تجهیزات حفاری غیرمجاز نیز توقیف شده است.

ماهانه کیفیت آب سدهای کرمان پایش می شود

او با اشاره به پایش مستمر کیفی آب سدهای استان اظهار‌داشت: ماهانه کیفیت آب مخازن سدهای آب شرب استان با استفاده از تجهیزات پیشرفته و آنالیز آزمایشگاهی رصد می‌شود تا آب با کیفیت و عاری از آلودگی تحویل شهروندان شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :