رییس جهاد کشاورزی کرمان: بانک‌ها وثیقه‌های روستایی و تجاری را نمی‌پذیرند

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1363

رییس جهاد کشاورزی کرمان: بانک‌ها وثیقه‌های روستایی و تجاری را نمی‌پذیرند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان با اشاره به برخی مشکلات این حوزه از فرآیندهای دریافت تسهیلات و نیز سود بالای آنها گلایه کرد و گفت: برخی بانک‌ها وثیقه‌های روستایی یا تجاری را برای اعطای تسهیلات نمی‌پذیرند.

محمد خیراندیش همچنین در انتقاد از آنچه آن را پايين بودن سهم بخش کشاورزی و منابع طبیعی از اعتبارات تملک دارایی- سرمایه ای(عمرانی) استانی خواند گفت: در سایر اعتبارات و تسهیلات نیز از جمله نرخ بالای وام‌ها مشکلاتی وجود دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان بالا بودن نرخ تسهیلات بانکی اعطایی به بهره‌برداران را تایید و تاکید کرد: این امر موجب می‌شود طرح‌های تولیدی از توجیه اقتصادی برخوردار نباشند و زمینه ورشکستگی مجریان طرح فراهم شود.

خیراندیش افزود: اعتبارات و تسهیلات بانکی ارزان‌ به منظور ساخت و توسعه واحدهای تولیدی در سال گذشته در برخی از زیربخش‌ها همچون آب و خاک دارای کمبود بود.

او تصریح کرد: کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی موجود نیز به منظور حفظ اشتغال واحدهای تولیدی فعال، به حداکثر رساندن ظرفیت تولیدی واحدهای نیمه فعال و فعال کردن واحدهای راکد از چالش‌های بخش کشاورزی در استان کرمان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان با اشاره به اینکه کمبود اعتبار در خصوص اعطای تسهیلات سرمایه در گردش به منظور خرید و صادرات محصولات کشاورزی از جمله پسته، خرما و گردو از دیگر مسائل بخش کشاورزی است اظهار داشت: سهم این بخش هم از تسهیلات و هم اعتبارات استانی باید افزایش یابد.

خیراندیش کمبود نیروهای تخصصی غیر کشاورزی از جمله حسابداری، حقوق، کامپیوتر و دیگر بخش ها را نیز برای مرکز استان کرمان و سایر اجزای این سازمان مورد اشاره قرار داد و خواهان حمایت در این زمینه شد.

او همچنین با اشاره به راهکارها در بخش باغبانی تصریح کرد: کمک به صادرات محصولات باغی با تسهیلات سرمایه در گردش به منظور صادرات محصولات باغی ( خرما –پسته – گیاهان دارویی و غیره)، اصلاح و نوسازی باغات با عملیات هرس، جوان‌سازی و تغذیه باغات شهرستان‌های استان از این موارد است.

خیراندیش در ادامه با اشاره به راهکارهایی برای بخش دام و طیور گفت: هدفمند کردن حمایت‌های دولتی، جلوگیری از نوسانات و تنش‌‌های قیمتی، حضور واقعی و فعال تعاونی‌ها و تشکل‌های دام و طیور در عرصه تولید تا مصرف، تنظیم بازار گوشت مرغ، تخم‌مرغ و گوشت قرمز از این موارد است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :