سنگ بزرگ پیش پای مسکن ملی. با متری ۸ میلیون هم نمی‌توان مسکن ملی را جمع کرد

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1379

سنگ بزرگ پیش پای مسکن ملی. با متری ۸ میلیون هم نمی‌توان مسکن ملی را جمع کرد

 

در حالی وزارت راه و شهرسازی با رای اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی مسیر جدیدی را آغاز کرده که رشد قیمت نهاده‌ها این وزارتخانه را وارد چالش رشد قیمت تمام شده مسکن ملی خواهد کرد.

رشد قیمت تمام شده مسکن در یک سال گذشته به قدری انبوه سازان را گله‌مند کرده است که برخی از آنان اظهار می‌کنند اگر تا سال پیش می‌توانستیم با متری ۵ میلیون تومان مسکن ملی را به نقطه مطلوبی برسانیم امروز این عدد به متری ۹ میلیون تومان افزایش یافته است.

البته در کنار انبوه سازان، محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران نیز لب به اعتراف گشوده و اعلام می‌کند که دیگر با متری ۸ میلیون تومان نیز نمی‌توان مسکن ملی را احداث کرد

*قصور سازمان‌ها در تخصیص زمین و بانک در تامین وام

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که قیمت ساخت مسکن ملی این روزها در چه حدودی قرار دارد؟ می‌گوید: ساخت مسکن موتور محرک اقتصاد کشور است و این موضوع نیز نه اظهارات بنده است و نه مسئولان دولتی. این که مسکن می‌تواند نقش مهمی در اقتصاد ایفا کند و اقتصاد کشور را به حرکت درآورد تماما توسط کارشناسان اقتصادی سالهاست که مطرح می‌شود.

وی ادامه داد: ما نیز به خوبی می‌دانیم که وزارت راه و شهرسازی در طرح نهضت ملی مسکن تنها است چرا که اگر به آمارها توجه کنید متوجه خواهید شد که سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها در تخصیص زمین و بانک‌ها نیز در زمینه تخصیص منابع قصور داشته‌اند. اما سوال این است که وزارت راه و شهرسازی چه جایگاهی در طرح نهضت ملی مسکن دارد. آیا در این پروژه بزرگ و مهم مجری یا سیاستگذار است؟

سال گذشته بحث و جدل وزارت راه و شهرسازی با سازندگان و انبوه سازان بر متری ۴.۵ تا ۵ میلیون تومان بود اما الان با توجه به رشد قیمت نهاده‌های تولید شک نکنید که قیمت ساخت زیر ۸ میلیون تومان نخواهد بود.

*با متری ۸ میلیون هم نمی‌توان مسکن ملی را جمع کرد

وی با تاکید بر اینکه در حالی که ماه‌ها از عمر طرح نهضت ملی مسکن می گذرد اما هنوز این طرح به نقطه مطلوبی نرسیده و قطعا طولانی‌شدن این طرح بر قیمت تمام شده ساخت به دلیل رشد قیمت نهاده‌های تولید اثر گذار خواهد بود اضافه کرد: سال گذشته بحث و جدل وزارت راه و شهرسازی با سازندگان و انبوه سازان بر متری ۴.۵ تا ۵ میلیون تومان بود اما الان با توجه به رشد قیمت نهاده های تولید شک نکنید که قیمت ساخت زیر ۸ میلیون تومان نخواهد بود.

با این اظهارات رئیس کمیسیون عمران مجلس می توان به خوبی به چالش دولت و وزارت راه و شهرسازی در روزها و ماه های آینده در خصوص مهمترین اولویت دولت و این وزارتخانه پی برد.

چند روزی است که انبوه‌سازان مدام بر گرانی و کمبود انواع محصولات ساختمانی تاکید می‌کنند. یک بار موضوع کمیاب شدن یونولیت و گرانی بیش از ۳۰۰ درصدی آن در یک و نیم ماه گذشته و سپس گرانی سیمان (رسیدن قیمت سیمان به پاکتی ۸۰ هزار تومان) را مطرح می‌شود.

*حرف از ساخت یک مسلسون مسکن فقط پشت تریبون راحت است

فرشید پورحاجت دبیر کانون انبوه سازان کشور در خصوص گران شدن قیمت مسکن ملی و اینکه نمایندگان مجلس با این عنوان که مسکن موتور محرک اقتصاد کشور است و نباید این بخش را به حال خود رها کرد، می گوید: اینکه مسکن موتور محرک اقتصاد کشور است و نمایندگان مجلس آنرا قبول دارند جای بسی تشکر و قدردانی دارد. اما اگر بخواهیم نقش بخش مسکن را بیشتر نمایان و باز کنیم باید بگویم که ۱۳ درصد تولید ناخالص داخلی، ۱۷ درصد اشتغال و ۲۵ درصد نقدینگی کشور به بخش مسکن وابسته است.

وی ادامه می دهد: صحبت از ساخت یک میلیون واحد مسکونی از پشت تریبون بسیار راحت و آسان است اما در عمل بسیار سخت و دشوار. بنابراین اگر دولت و وزارتخانه‌ها از وضعیت بغرنج فعالان صنعت ساختمان غافل باشند که هستند نتیجه همین خواهد شد که می‌بینیم. نتیجه کمبود و کسری چندین میلیون واحد مسکونی در کشور می‌تواند موجب مشکلات عدیده‌ای در بازار مسکن و قیمت‌ها شود.

در خصوص قیمت تمام شده مسکن ملی باید به این نکته اشاره کنم که در همین چند هفته گذشته وقتی قیمت یونولیت به دلیل کمیاب شدن ۳۰۰ درصد رشد می‌کند قیمت تمام شده مسکن ملی در هر متر ۲۵۰ هزار تومان رشد می‌کند.

پورحاجت در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد باید وزارت راه و شهرسازی منتظر یک رشد قیمت تمام شده برای مسکن ملی باشد؟ چرا که قیمت نهاده‌های تولید مدام در حال افزایش است و هیچ وزارتخانه‌ای نیز نسبت به آن واکنش نشان نم‌یدهد؟ گفت: در خصوص قیمت تمام شده مسکن ملی باید به این نکته اشاره کنم که در همین چند هفته گذشته وقتی قیمت یونولیت به دلیل کمیاب شدن ۳۰۰ درصد رشد می‌کند قیمت تمام شده مسکن ملی در هر متر ۲۵۰ هزار تومان افزایش می‌یابد. حالا وقتی در کنار آن قیمت سیمان هم به پاکتی ۸۰ هزار تومان افزایش می‌یابد باز هم قیمت تمام شده را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

سال گذشته می توانستیم با حدود متری ۵ میلیون تومان مسکن ملی را به یک نقطه مطلوبی هدایت کنیم و بسازیم اما در این یک سال رشد هزینه‌ها و مصالح ساختمانی باعث شده تا الان برای ساخت هر متر مسکن ملی ۹ میلیون تومان هزینه شود.

رییس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه در حالی که ماه‌ها از عمر طرح نهضت ملی مسکن می گذرد اما هنوز این طرح به نقطه مطلوبی نرسیده و قطعا طولانی‌شدن این طرح بر قیمت تمام شده ساخت به دلیل رشد قیمت نهاده‌های تولید اثر گذار خواهد بود اضافه کرد: سال گذشته بحث و جدل وزارت راه و شهرسازی با سازندگان و انبوه سازان بر متری ۴.۵ تا ۵ میلیون تومان بود اما الان با توجه به رشد قیمت نهاده های تولید شک نکنید که قیمت ساخت زیر ۸ میلیون تومان نخواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 16
  • دیروز: 82
  • هفته: 723
  • ماه: 4,551
  • سال: 38,552