وزیر راه و شهرسازی: نوسازی بافت‌های فرسوده می‌تواند سهم قابل توجهی در تولید مسکن دارد. پرپر شدن مردم را در زلزله بم دیدم

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1391

وزیر راه و شهرسازی: نوسازی بافت‌های فرسوده می‌تواند سهم قابل توجهی در تولید مسکن دارد. پرپر شدن مردم را در زلزله بم دیدم

وزیر راه و شهرسازی گفت: از نزدیک پرپر شدن مردم را در زلزله بم که اتفاق نامبارکی بود شاهد بودم که هیچوقت از ذهن مردم بم و مردم ایران پاک نخواهد شد. در آن حادثه بیش از ۳۴ هزار نفر جان خود را به دلیل انجام ندادن تمهیداتی که می‌شد پیش‌تر انجام داد از دست دادند.

به گزارش ایسنا، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی امروز ۵ دی ماه مصادف با سالروز زلزله بم و روز ایمنی و کاهش مخاطرات طبیعی در آیین پایانی پویش بزرگ «بم سفیر نوسازی برای ایران قوی» به بیان بخشی از برنامه‌ها و سیاست‌های وزارتخانه در خصوص مسکن و ساماندهی بافت‌های ناکارآمد پرداخت.

وزیر راه و شهرسازی با یادآوری حادثه تلخ زلزله بم در ۵ دی‌ماه ۱۳۸۲ و مسئولیتی که همزمان در شهرداری تهران داشت و از نزدیک به عنوان گروه‌های امدادرسانی در محل حادثه حضور بهم رسانده بود، گفت: از نزدیک پرپر شدن مردم را در زلزله بم که اتفاق نامبارکی بود شاهد بودم. این حادثه هیچوقت از ذهن مردم بم و مردم ایران پاک نخواهد شد و علو درجات برای تمامی درگذشتگان زلزله بم را از خدا می‌خواهم. در آن حادثه بیش از ۳۴ هزار نفر جان خود را به دلیل انجام ندادن تمهیداتی که می‌شد پیش‌تر انجام داد از دست دادند. بنابراین باید با درس گرفتن از این حادثه جلوی خسارات بزرگ را بگیریم که هنوز این اتفاق به طور محقق نشده است.

وی گفت: اجلاس “سفیران نوسازی بم برای ایران قوی” یک حرکت و نمادی قابل توجه است. بعد از زلزله بم بخش عمده‌ای از ساختمان‌های ویران شده از نو احداث شد و نوسازی و بهسازی شد که این حرکت باید الگویی برای سایر نقاط کشور شود تا بدانیم که حادثه بم حادثه‌ای دور نیست و می‌تواند در سایر نقاط کشور نیز حادث شود و باید در این خصوص اقدامات پیشگیرانه مناسب در همکاری مردم و مسئولان انجام شود.

بذرپاش با اشاره به رخداد زلزله طبس در سال‌های پیش از زلزله بم و حادثه های مشابه در سال های بعد از آن تصریح کرد: باید اقدامات پیشگیرانه در سرلوحه کارها و فعالیت‌ها قرار بگیرد تا شاهد تکرار این تجربیات تلخ نباشیم.

نوسازی بافت‌های فرسوده و ناپایدار همواره در دستور کار باشد

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه هیچ‌وقت برای تجربه گرفتن و تجربه آموختن دیر نیست، توضیح داد: بازسازی بم به عنوان حرکتی نهضتی و اجتماعی بسیار امر خوبی است و لازم است حرکت نوسازی بافت‌های فرسوده و ناپایدار به عنوان نهضت و حرکتی پایدار همواره در دستور کار باشد و تا وقتی که حتی یک بافت ناپایدار  شهری نداشته باشیم این کار باید ادامه یابد.

عضو کابینه دولت سیزدهم گفت: نقطه رهایی اینکار و حرکت جنبشی این است که در تمامی محافل بتوانیم این موضوع را مطرح کنیم که با شروع و تداوم این نهضت دیگر بافت فرسوده ای در کشور نداریم و بتوانیم تصریح کنیم که این حرکت به سرانجام خود رسیده است.

بذرپاش در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد می‌تواند سهم قابل توجهی در تولید مسکن داشته باشد که این موضوع باید مورد توجه و تاکید باشد همچنانکه قانونگذار و دولت نیز برای ما این موضوع را تکلیف کرده است و نیاز بازار و جامعه تولید مسکن و جبران عقب‌ماندگی‌ها و نیاز انباشته‌ای است که سال‌های سال ایجاد شده است. این نیاز انباشته مسکن و عقب‌ماندگی ها منجر شد تا به ویژه در کلانشهرها سبب افزایش قیمت باشیم که باید هرچه سریعتر جبران شود.

تقویت تولید مسکن در بافت‌های فرسوده با نوسازی و بهسازی

وی ادامه داد: ما از مسیرهای مختلفی این موضوع را دنبال می‌کنیم که یکی از حوزه های تمرکز ما تولید مسکن در بافت‌های فرسوده و ناپایدار شهری و روستایی است. یکی از روش‌های تولید مسکن که هم سهل‌الوصول‌ترین روش است و هم مشکلات روش های دیگر را ندارد تولید مسکن در همین بافت‌هاست که داری خدمات زیربنایی و روبنایی مناسب هستند که با نوسازی دنبال خواهد شد. بدین معنا تولید مسکن در این بافت‌ها هم هزینه کمتری برای کشور به دنبال دارد و هم سریعتر به تولید مسکن و انتفاع مردم منجر می‌شود.

بذرپاش تقویت تولید مسکن در بافت های فرسوده را با نوسازی و بهسازی را به عنوان مزیت اصلی است برشمرد و توضیح داد: تولید مسکن در بافت های فرسوده کمک کننده به نهضت ملی تولید مسکن مردمی است و توجه به بافت‌های فرسوده می‌تواند تسریع و محقق کننده این مهم باشد. همچنین باید توجه داشته باشیم که نوسازی بافت های فرسوده و استفاده از این بافت‌ها برای تولید مسکن مقاوم و پایدار منجر به نجات جامعه خواهد شد.

نوسازی بافت های فرسوده در گرو عزم ملی و استانی و همکاری همه دستگاه‌هاست

وزیر راه و شهرسازی گفت: مرگ عزیزان در حوادث طبیعی همچون زلزله تکان‌دهنده است و چنانچه بخواهیم این اهمیت را در برنامه ها و اقدام ها نشان بدهیم باید همگی در این راه خدمت‌رسانی کنیم و یادمان باشد که این‌کار فقط وظیفه دولت و وزارت راه و شهرسازی نیست بلکه عزم ملی را در تمامی عرصه‌ها می‌طلبد. بدین معنا تمامی استانداران و فرمانداران در این مورد وظیفه دارند. وقتی مطرح می‌کنیم که نوسازی بافت‌های فرسوده برای ایران قوی که حرکتی جنبشی و الگوست نیازمند همکاری همگی دستگاه‌ها و ارگان‌ها در سطح ملی و استانی است.

در نوسازی بافت‌های فرسوده و رونق تولید مسکن باید نوآورانه بن‌بست شکنی کنیم

وی تاکید کرد: در نوسازی بافت های فرسوده و رونق تولید مسکن باید نوآورانه بن‌بست شکنی کنیم و اگر بخواهیم از کمبودها و بن‌بست‌ها صحبت کنیم راه به جایی نمی‌بریم. هنرمان این است که از روش های مختلف بن بست شکنی کنیم. 

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در بخش مسکن، تولید مسکن و نوسازی بافت‌های فرسوده جهت‌گیری‌های وزارت راه و شهرسازی کامل روشن است، تصریح کرد: مردمی‌سازی و استفاده از ظرفیت‌های مردمی و  غیردولتی اولین راهکار است. در این بخش بسیاری از انبوه‌سازان و انجمن های مردم نهاد تمایل دارند در این بخش همکاری و مشارکت داشته باشند. تعداد پروانه‌هایی که در یکسال گذشته در بافت های فرسوده صادر شده، موید این مطلب است که ما به عنوان تنظیم گر و سیاست‌گذار وظیفه ارایه مشوق‌های مرتب، به روز، مبتکرانه را داریم. هرجا نیاز به اصلاح قانون باشد می توانیم در احکام برنامه توسعه و قانون بودجه سال آینده انجام دهیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 1
  • امروز: 43
  • دیروز: 60
  • هفته: 912
  • ماه: 4,682
  • سال: 38,398