نماینده مردم جیرفت در مجلس: چرا پسته کرمان با نام ترکیه صادر می‌شود؟

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1459

نماینده مردم جیرفت در مجلس: چرا پسته کرمان با نام ترکیه صادر می‌شود؟

نماینده مردم جیرفت در مجلس گفت: متاسفانه پسته کرمان در ترکیه و به‌نام این کشور به بازار‌های بین المللی صادر می‌شود.

ذبیح الله اعظمی گفت: نبود اداره استاندارد در جنوب کرمان باید تحت عنوان ترک فعل مورد بازخواست مدیریت استان باشد چرا که صادرات جنوب کرمان رقم بالایی است و اداره استاندارد کالا در این منطقه ضروری است.

او افزود: تفکر صادراتی در مردم کرمان از قبل از انقلاب وجود داشت قالی کرمان را صادر کرده و اولین بار ما پسته را از ایران صادر کردیم، اما به سبب نبود شرایط در صادرات موفق نیستیم.

او بیان کرد: وقتی زیر ساخت‌ها را فراهم نکردیم چگونه از صادرات در اتاق بازرگانی حرف می‌زنیم، کشوری مانند هندوستان در عین اینکه پیاز صادر می‌کند پیاز وارد می‌کند چرا که برای حفظ حضور در بازار‌های جهانی برنامه دارد.

او تصریح کرد: اما در کشور ما خیلی راحت وزارت صمت و جهاد کشاورزی علی رغم قانون مجلس، جلوی صادرات سیب زمینی و پیاز را می‌گیرند.

اعظمی خواستار تقویت و آموزش بازرگانان با تجربه شد و اظهار کرد: اینکه چرا در نمایشگاه‌های بین المللی حضور ما کمرنگ است و کرمانی‌ها در نمایشگاه‌های ملی و بین المللی جایی ندارند، به همین مسائل برمی گردد.

نماینده جیرفت در مجلس یکی از دلایل موفق نبودن صادرات استان کرمان را ضعف در آمار و ارقام دانست و گفت: گمرک یک سازی می‌زند و وزارت اقتصاد و اتاق بازرگانی مسئله دیگری را مطرح می‌کنند دلیل این بی نظمی هاست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :