ذخایر استراتژیک مرغ به بازار تزریق شود

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1465

ذخایر استراتژیک مرغ به بازار تزریق شود

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، مجلس گفت: باید مانند سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی گوشت مرغ منجمد موجود در ذخایر استراتژیک را به بازار تزریق تا شاهد کاهش قیمت باشیم زیرا مردم به نمایندگان اعلام می‌کنند که توان خرید گوشت مرغ با این قیمت را ندارند.

ذبیح الله اعظمی ساردوئی در خصوص کمبود گوشت مرغ گرم در بازار، گفت: اواخر دی ماه سال گذشته حدود  ۱۵ تا ۲۰میلیون تخم مرغ نطفه دار از چرخه جوجه ریزی خارج شد، کمبود گوشت گرم مرغی که در اردیبهشت ماه شاهد آن هستیم حاصل اقدامات آن مقطع زمانی است.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی تمامی تولید گوشت مرغ را به بخش خصوصی واگذار‌کرده اما قیمت آن دستوری است و قیمت دستوری می‌تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد، افزود: تا پایان اردیبهشت‌ ماه سال جاری کمبود گوشت گرم مرغ برطرف می‌شود زیرا جوجه ریزی‌ در دوره‌های بعدی برنامه ریزی شده است.

او با تاکید بر اینکه وزارت جهادکشاورزی برنامه ریزی و تصمیم سازی در خصوص گوشت مرغ را بر‌عهده اتحادیه‌ها و انجمن صنفی گوشت گرم، جوجه یک روزه و تخم مرغ قرار داده، عنوان‌کرد: خوش بین هستیم این تصمیم وزارت جهاد کشاورزی به افزایش تولید کمک کند و این موضوع می‌تواند کاهش قیمت را به همراه داشته باشد، از سوی دیگر افزایش تولید و کاهش قیمت باعث می‌شود تا تداوم تولید برای مرغداران صرفه اقتصادی نداشته باشد به همین دلیل وزارت جهاد کشاورزی متعهد شده شرایطی را فراهم کند گوشت مرغ گرم مازاد را صادر کند.

او تصریح.کرد: وضعیت تولید مرغ دارای سیکل پیچیده ای است و به تامین تخم مرغ نطفه‌دار، جوجه یک روزه، جوجه ریزی و تامین نهاده ارتباط دارد و اگر در این چرخه خللی ایجاد شود با مشکل مواجه‌ می‌شویم.

اعظمی با تاکید بر اینکه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در مقطعی از زمان که جوجه‌های یک روزه از چرخه تولید خارج شدند به موضوع ورود کرد و اکنون نیز مسئله کمبود گوشت گرم در بازار را پیگیری می‌کند، عنوان‌کرد: نظارت دقیق وظیفه ذاتی مجلس و کمیسیون کشاورزی است و اگر این کمبود ادامه پیدا کند با متخلفین برخورد قانونی می‌شود

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :