رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان مطرح کرد: روند صادرات را پیگیری می‌کنیم، تا دست دلالان کوتاه شود

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1475

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان مطرح کرد: روند صادرات را پیگیری می‌کنیم، تا دست دلالان کوتاه شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان گفت: یکی از مشکلات کشاورزان جنوب استان نبود اتحادیه محصولات است و در این شرایط کشاورزان خرد آسیب می‌بینند.

احمد احمدپور با اشاره به برنامه‌ها و اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی در جنوب استان کرمان، اظهار داشت: سال قبل برنامه‌محوری بر مبنای پژوهش و آموزش را در اولویت کار خود قرار دادیم که افزایش بهره‌وری و افزایش ضریب نفوذ دانش را داشته باشیم و نتایج خیلی خوبی را گرفتیم.

او با اشاره به شعار سال، بیان کرد: در این راستا مهار تورم و رشد تولید در بخش کشاورزی برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده تا افزایش تولید و عملکرد محصولات را از نظر کمی و کیفی در واحد سطح، همراه با افزایش سلامت محصولات داشته باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان با بیان اینکه در این راستا از سال ۱۴۰۱ بحث الگوی کشت در کشور نهادینه و اجرایی شده است، ادامه داد: کشاورزی محور توسعه جنوب استان کرمان بوده و معیشت بیش از ۹۰ درصد مردم جنوب استان کرمان وابسته به کشاورزی است؛ تاثیرگذاری محصولات تولیدی کشاورزی محصولات کشاورزی جنوب استان کرمان بر کسی پوشیده نیست.

او با اشاره به اینکه از مردادماه سال ۱۴۰۲ وارد سال زراعی جدید می‌شویم، بیان کرد: تاکید ما بر این است که در راستای الگوی کشت اقدام شود و در حوزه نهاده‌های کشاورزی به ویژه کود تاکید وزارتخانه بر این است که تامین و توزیع کود تنها در راستای الگوی کشت انجام شود.

احمدپور با بیان اینکه وزارتخانه براساس الگویی که خود تعیین کرده به تعهدات خود عمل می‌کند و بیشتر از آن پاسخگو نیست، گفت: الگوی کشت زمانی موثر است که ما به سمت کشت‌های قراردادی برویم.

او با اشاره به اینکه شهرستان عنبرآباد به بازار بزرگ تجاری خرما در جنوب کشور تبدیل شده است، افزود: با حضور فرماندار و نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، باغداران بزرگ و سردخانه‌داران جلسه‌ای را در ارتباط با خرمای این منطقه تشکیل دادیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان با بیان اینکه ورود دلالان و واسطه‌ها در حوزه خرمای جنوب استان کرمان را داریم، ادامه داد: در این شرایط شاید کشاورزانی که توان  مالی نداشته و دستشان خالی است مجبور می‌شوند محصول خود را با قیمت پایین به دلالان بفروشند که صحبت شده افرادی به عنوان مباشر خرید ورود کرده و محصول این کشاورزان را به صورت توافقی خریداری کنند تا قیمت نهایی دست کشاورز را بگیرد.

او با اشاره به اینکه قیمت نهایی محصول خرما از مهر و آبان ماه، زمانی که برداشت و ذخیره‌سازی محصول به صورت کامل انجام شده، تعیین می‌شود، گفت: صادرات خرمای جنوب استان را به صورت ویژه پیگیری می‌کنیم تا دست دلالان را از خرمای جنوب استان، کوتاه کنیم.

احمدپور با بیان اینکه یکی از مشکلات کشاورزان جنوب استان این است که در خیلی از محصولات اتحادیه نداریم، تصریح‌کرد:در چنین شرایطی کشاورزان بزرگ آسیب زیادی نمی‌بینند چون خودشان توانایی برای صادرات، انبار کردن و حتی پیدا کردن بازار فروش دارند، اما این کشاورزان خرد هستند که آسیب می‌بینند.

او با اشاره به اینکه از طریق اتاق اصناف و سازمان تعاون روستایی پیگیری کردیم که اتحادیه‌های محصولی در جنوب استان تشکیل شود، گفت: این اتحادیه‌ها در قبال تسهیلاتی که به کشاورزان می‌دهند محصول آنها را خریداری کرده و به موقع به بازار عرضه می‌کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان با اشاره به مشکلات و مسائلی که سال قبل در ارتباط با تنظیم بازار پیاز ایجاد شد، بیان کرد: بخشی از این مشکلات به واسطه  نبود اتحادیه در جنوب استان بود و ما با مشکلات زیادی روبه‌رو بودیم چون نمی‌توانستیم با تک تک کشاورزان منطقه قرارداد ببندیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 48
  • امروز: 90
  • دیروز: 206
  • هفته: 1,240
  • ماه: 4,331
  • سال: 34,673