ریگان «هوا» ندارد

منتشر شده در صفحه | شماره

ریگان «هوا» ندارد

پیام ما- شهرستان ریگان در شرق کرمان مدتی است که درگیر مشکلات زیست محیطی می باشد. پدیده ریزگردها در این شهرستان به حدی بحران ایجاد کرده که هر هفته تقریبا خبرهایی مبنی بر بستری شدن تعدادی از مردم این شهرستان در مراکز درمانی به گوش می رسد.
روز گذشته هم مجددا وقوع پدیده ریزگردها در این شهرستان باعث شد حدود 30 ریگانی در بیمارستان بستری شوند. دیروز اما تنها مسئله ریگان ریزگردها نبود، طوفان شن در این شهرستان باعث قطع شدن برق 25 روستا شد.
فرماندار ریگان: ریگان تنها مانده است
فرماندار ریگان در ارتباط با اتفاقات روز گذشته ریگان به روزنامه «پیام ما» گفت: یک سال است که ما گفته ایم هیچ گونه دستگاهی برای پایش در این منطقه وجود ندارد و ما اصلا نمی توانیم بفهیم که آلودگی هوا در اثر پدیده ریزگردها چند برابر حد استاندارد می شود.
امین باقری افزود: روز گذشته مشکل ما دو چندان شد چرا که بر اثر طوفان شن، ریزگردها هم تشدید شدند و برای مردم مشکلات زیادی پیش آمد. وی با اشاره به قطع برق 25 روستا در ریگان اظهار داشت: 30 ریگانی هم دچار مشکلات تنفسی شدند و به مراکز درمانی مراجعه کردند. یک سال است که ما این مشکلات را داریم اما متاسفانه اقدام مثبتی صورت نگرفته است.
فرماندار ریگان اذعان داشت: وضع به قدری حاد شده که امام جمعه ریگان هم در خطبه هایش به وضعیت بد ریزگردها اشاره کرد. باقری تصریح کرد: با این وضعیت چه دلیلی دارد که مردم در ریگان به زندگی خود ادامه دهند؟ وقتی این همه مشکل وجود دارد قطعا از این شهر مهاجرت می کنند و با توجه به اهمیت ویژه این شهرستان که در 60 کیلومتری بلوچستان قرار دارد، خالی از سکنه شدن ریگان اصلا مناسب نیست. وی اضافه کرد: ما می گوییم بیایند دستگاه نصب کنند، شاید وضع ریگان از اهواز هم بدتر باشد. وقتی دستگاهی برای پایش وجود ندارد، شدت خطر هم مشخص نمی شود.
مدیرکل محیط زیست کرمان: بودجه نداریم
مدیرکل محیط زیست استان کرمان در ارتباط با وضعیت ریزگردها در ریگان گفت: بحث ریزگردها و تثبیت شن های روان در حوزه منابع طبیعی است و آن اداره قطعا اقدامات زیادی انجام داده است. محمود صفرزاده افزود: اما در بحث پایش، در راستای سفر خانم ابتکار به کرمان قرار شد برای این منطقه و همچنین تالاب جازموریان مطالعات جامعی انجام شود.
در بحث ایجاد ایستگاه های پایش در آن منطقه هم قرار است از محل اعتبارات ملی درصدی تخصیص داده شود.
وی در پاسخ به این سوال که چرا تاکنون اقدام به ایجاد ایستگاه پایش در ریگان نکرده اید گفت: به علت کمبود بودجه نتوانستیم بحث پایش را انجام دهیم. اما قرار شده اعتباری تخصیص داده شود تا ایستگاه های پایش را مستقر کنیم.


نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 5
  • امروز: 126
  • دیروز: 146
  • هفته: 1,165
  • ماه: 4,762
  • سال: 37,758