محمدمهدی زاهدی: بنای ۵۰ درصد مدارس غیردولتی استانداردهای لازم را ندارند

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1631

محمدمهدی زاهدی: بنای ۵۰ درصد مدارس غیردولتی استانداردهای لازم را ندارند
عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با بیان اینکه ۸۰ درصد بناهای مدارس غیردولتی استیجاری بوده، گفت: از میان موارد استیجاری ۵۰ درصد از این مدارس، استانداردهای لازم برای مدرسه بودن را ندارند.
محمدمهدی زاهدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به طرح جدید مجلس برای ساماندهی مدارس غیر دولتی، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین ابعادی که در این طرح به آن پرداخته شد، موضوع استحکام بنا و استاندارد بودن بنای مدارس بود که ضرورت دارد در این زمینه نیز استانداردهای دقیق‌تری تعریف شود.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بر اساس آمار، ۸۰درصد مدارس غیردولتی استیجاری هستند و فقط ۲۰درصد تملیکی، افزود: از بین مدارس استیجاری قریب به ۵۰درصد استاندارد لازم برای اینکه بنای مورد نظر مدرسه باشد را ندارد.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با رعایت نکردن همین استانداردها بود که حوادثی مانند حادثه آتش سوزی مدرسه‌ای در زاهدان رخ داد و فاجعه‌ای ایجاد شد. لذا بر سر رعایت استانداردها اصلا نباید کوتاه آمد. برای نمونه وقتی آتش سوزی صورت گیرد و تعدادی زیادی از بچه ها بخواهند از آتش فرار کنند، شرایط کلاس باید به نحوی باشد که دانش آموز راه گریز از آتش را داشته باشد.
او اضافه کرد: محیط مدرسه باید به نحوی باشد که دانش آموزی که نیاز به بازی و انجام امور فوق برنامه را دارد، فضایی برای این مهم داشته باشد و نباید دانش آموز را در فضای یک ساختمان محبوس کرد.
زاهدی یادآور شد: در طرح جدید مجلس، مسئولیت این حوزه به عهده سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گذاشته شد و قرار شد از مشاوران مورد تأیید نیز کمک بگیرند.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: همچنین در طرح جدید این تقسیم بندی صورت گرفت که مدارس در حال ساخت و مدارس در حال بهره برداری نیز استانداردها را رعایت کنند. مدارس استیجاری باید ظرف ۵ سال این استانداردها را رعایت کنند یا تغییر مکان دهند تا ما اطمینان داشته باشیم، محلی که دانش آموزان در آن درس می‌خوانند، مناسب تحصیل دانش آموزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 42
  • امروز: 91
  • دیروز: 154
  • هفته: 1,168
  • ماه: 4,713
  • سال: 32,995