تعاون روستایی ۶۰۰ هزار تن نهاده دامی تا پایان سال تامین می‌کند

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 1056

تعاون روستایی ۶۰۰ هزار تن نهاده دامی تا پایان سال تامین می‌کند

 معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با تشریح فرآیند تامین نهاده های دامی توسط اتحادیه‌های زیرمجموعه این سازمان پیش بینی کرد که تا پایان سال جاری ۲۵۰ هزار تن جو، ۲۵۰ هزار تن ذرت و ۱۰ ۰هزار تن یونجه خشک از این طریق تامین شود.

سید‌محمد موسوی افزود:‌امسال تاکنون توسط اتحادیه بازرگانی تعاونی های کشاورزی ایران(بتکا) ۱۲ هزار تن ذرت، ۱۲ هزار تن جو و ۱۲ هزار تن یونجه خشک تامین شده است

او با اشاره به مهم‌ترین چالش های زنجیره تولید محصولات کشاورزی افزود: تعاون روستایی در زنجیره تولید بحث پشتیبانی های قبل و بعد تولید را دارد که در قبل از تولید درگیر تامین نهاده ها از قبیل کود، سم، ذرت، جو، گندم، یونجه و کنجاله سویا و در بعد از تولید بحث بازاریابی، خرید محصولات، بازاررسانی، برندسازی، فرآوری و صادرات محصولات است.او گفت: در حال‌حاضر بین ۵۰ تا ۷۰ درصد نهاده ها را از طریق اتحادیه ها، تعاونی و تشکل های روستایی تامین می کنیم.

حمایت همه جانبه از تشکل‌ها و تعاونی‌ها

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بیان اینکه حدود ۹ هزار تعاونی و اتحادیه روستایی با ۴.۵ میلیون نفر عضو در کشور وجود دارد افزود: این ظرفیت عظیم دارای زیرساخت های گسترده اعم از انبار، سردخانه، کارخانه و صنایع تبدیلی فرآوری و بسته بندی است.

موسوی ادامه داد: این تشکل‌ها با این ظرفیت و قوانین بسیار قوی که دارند متعلق به خود کشاورزان هستند بنابراین امور تصدی گری بخش کشاورزی را باید به این افراد سپرد تا بتوانند پاسخگو باشند.

او تصریح کرد: حمایت همه جانبه از تشکل‌ها و تعاونی ها برای اینکه بتواند پاسخگوی مدیریت تامین نهاده‌ها قبل از تولید و همچنین بحث پشتیبانی های بعد از تولید باشند، انجام می شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای تشکل‌های استان‌ها چند هدف از جمله تولید، تامین، تدارک و توزیع نهاده‌ها، تقویت و پشتیبانی زیرساخت‌ها با توجه به نقشی که دارند و ایفای نقش آنها در خرید محصولات، بازاریابی، بازاررسانی، صادرات و برندسازی برنامه ریزی شده است.

موسوی گفت:حضور و واکنش سریع برای اینکه بتوان در جاهایی که به خرید تضمینی دولت و توافق در سطح انبوه منجر می‌شود و در امر فروش و صادرات به استان های دیگر کمک کرد را یک وظیفه فرا استانی تشکل‌ها و اتحادیه ها می دانیم.

به دنبال توانمندسازی تعاونی های زنان روستایی هستیم

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران همچنین با اشاره به نقش زنان روستایی در تعاونی های روستایی افزود: زنان روستایی یک ظرفیت بسیار گسترده و عظیمی در کشور هستند که توانمندی های بسیار بالایی دارند و با الگوهایی که ساخته اند با کمترین سرمایه بیشترین ارزش افزوده را در کشور به نمایش گذاشته اند. 

او افزود: به دنبال این هستیم که یک برنامه منسجمی را برای پشتیبانی از تعاون روستایی زنان تدوین کنیم تا اتحادیه و تعاونی های زنان روستایی بتوانند در به فعلیت رساندن ظرفیت نیروی انسانی و منابعی که برای ایجاد اشتغال و تولید و حضور در صادرات وجود دارد موفق باشند.

موسوی با تاکید بر‌اینکه تعاونی های زنان روستایی ظرفیت صادرات محصولات خود را دارند تصریح کرد: به دنبال توانمندسازی تعاونی‌های زنان روستایی هستیم تا به صورت هدفمند بتوانند از ظرفیت های خود و روستا و با پشتیبانی دولت در زمینه تولید، صادرات، ارزآوری، تامین نیازهای داخل و اشتغال پایدار ایفای نقش کنند. 

برنامه‌های تعاون روستایی در دولت سیزدهم 

او ارتقای سهم تعاونی‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی در تامین نهاده ها، ارتقای جایگاه تعاونی ها و تشکل ها در تامین نهاده ها اعم از کود، سم، بذر و ماشین آلات کشاورزی و ارتقای جایگاه آنها در خرید، بازاریابی و صادرات و برندسازی برای حلقه بعد از تولید را مهمترین برنامه تعاون روستایی در دولت جدید عنوان کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 78
  • دیروز: 82
  • هفته: 785
  • ماه: 4,613
  • سال: 38,614