با فوت شش نفر دیگر؛ 22 کرمانی قربانی آنفلوآنزای خوکی شدند

منتشر شده در صفحه | شماره

با فوت شش نفر دیگر؛
22 کرمانی قربانی آنفلوآنزای خوکی شدند

پیام ما- آنفلوآنزای خوکی همچنان در استان کرمان جان می گیرد. این آنفلوآنزا که علوم پزشکی کرمان تاکید دارد نامش آنفلوآنزای H1N1 است، تا امروز باعث مرگ 22 نفر شده است. آنطور که در پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان آمده براساس آخرین آمار در استان کرمان تعداد مرگ های ناشی از آنفلوانزا در حال حاضر به 22 نفر رسیده است در حالی که تا روز گذشته این تعداد 16 نفر بود.
گفتنی است در پی بالا رفتن تعداد مبتلایان به آنفلوآنزای خوکی در کرمان و بالا رفتن آمار مرگ و میر، در روزهای اخیر در شهر کرمان مردم به دنبال ماسک و واکسن هستند. این موضوع باعث شده تا در داروخانه ها ماسک و واکسن آنفلوآنزا کمیاب شود و افرادی که نیازمند واکسن و ماسک هستند با مشکل مواجه شوند. از همین رو علوم پزشکی کرمان نسبت به هر دو مورد واکنش نشان داد.
واکسن آنفلوآنزا معجزه نمی کند
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در واکنش به تقاضای زیاد مردم برای خرید واکسن گفت: در پاسخ به سئوال مکرر مردم در خصوص تجویز واکسن انفلوآنزا باید گفت اثر بخشی واکسن آنفلوآنزا درحدی نیست که اطمینان کامل ایجاد نماید. دکتر نوذر نخعی افزود: در بهترین شرایط اثر بخشی واکسن درحد 40 تا 50 درصد است و همچنین با توجه به آنکه هم اکنون در سطح شهر و جامعه آنفلوآنزا گسترده شده است و از سوی دیگر بین 2 تا 3 هفته لازم است که واکسن اثر نماید در چنین شرایطی استفاده از واکسن تاثیر چندانی ندارد چرا که اگر قرار باشد کسی مبتلا به این بیماری شود طی این دو سه هفته با احتمال زیادی دچار خواهد شد.
وی ادامه داد: همچنین بارها تاکید شده که محور اصلی پیشگیری از آنفلوآنزا سه اقدام کلیدی شامل شستشوی مکرر دست ها با آب و صابون، پرهیز از روبوسی و دست دادن و پوشاندن صورت با گودی آرنچ هنگام عطسه و سرفه است.
استفاده از ماسک برای مردم عادی ضرورت ندارد
پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در واکنش با تقاضای زیاد مردم برای خرید ماسک هم نوشت: استفاده از ماسک در مردم عادی و در سطح جامعه هیچ تاثیری در پیشگیری از بیماری آنفلوانزا ندارد و حتی می تواند به علت ایجاد اطمینان کاذب تاثیر معکوس داشته باشد. تنها به دو گروه توصیه می نماییم که از ماسک های موجود در بازار استفاده نمایند: اول، افرادی که از بیمار مبتلا مراقبت می کنند مانند پرستاران و پزشکان .دوم، افرادی که دچار علایم بیماری هستند . لازم به ذکر است استفاده نادرست از ماسک خود می تواند منجر به بروز بیماری شود چرا که در صورت مرطوب شدن ماسک کارایی آن از بین می رود و هم چنین دست زدن روی ماسک خود سبب آلوده شدن دست می شود.


نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 69
  • دیروز: 99
  • هفته: 891
  • ماه: 4,637
  • سال: 38,523