پيشنهادهاي داغ اقتصادي لايحه برنامه ششم

منتشر شده در صفحه | شماره

پيشنهادهاي داغ اقتصادي لايحه برنامه ششم

در پي انتشار جزئيات لايحه پيشنهادي برنامه ششم توسعه، مشخص شد تحولات ممي در حوزه اقتصاد توسط دولت طي اين برنامه پيشنهاد شده است. برخي از اين پيشنهادات را در ادامه به نقل از تسنيم بخوانيد:

سازمان مديريت در پيشنويس لايحه برنامه ششم توسعه به دولت پيشنهاد کرد، مأموريتها، وظايف و مؤسسات و شرکتهاي مرتبط با بخش انرژي از وزارت نيرو تفکيک و پس از ادغام با وزارت نفت، وزارت جديد انرژي تشکيل شود.

تمامي مأموريتها و وظايف مرتبط با بخش بازرگاني از وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزي منتزع و به وزارت اقتصاد ملحق شود، سازمان توسعه تجارت و سازمان حمايت هم منحل شوند.

بهمنظور تقويت و توسعه کارآفريني و تأمين مالي کسب و کارهاي خرد و کوچک، «بانک کسبوکار کوچک» با ادغام صندوق کارآفريني اميد و ساير نهادهاي مالي مرتبط با تشخيص دولت تأسيس کند.

به منظور توسعه خدمات دولت الکترونيک، صنعت فناوري اطلاعات، شفافسازي اطلاعات و افزايش بهرهوري در حوزههاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، دستگاههاي اجرايي و نهادهايي که داراي شبکه مخابراتي مستقل از شبکه ملي اطلاعات هستند، بايد مجوز دريافت کنند.

بنا بر پيشنهاد سازمان مديريت در پيش نويس لايحه برنامه ششم، بانک مرکزي ميتواند، علاوه بر اختيارات قانوني خود مقرر در قانون پولي و بانکي کشور، حسب مورد 4 اقدام نظارتي و انتظامي را نيز در قبال بانکها و موسسات اعتباري غير بانکي متخلف اعمال نمايد.

بنا بر پيشنهاد ستاد برنامه ششم به دولت، با تصويب شوراي اقتصاد، قيمت آب، حاملهاي انرژي و ساير کالاها و خدمات يارانهاي با رعايت ملاحظات اجتماعي و اقتصادي و حفظ مزيت نسبي و رقابتي براي صنايع و توليدات، بتدريج تا سال 1399 اصلاح مي شود.

بنا بر پيشنهاد سازمان مديريت در پيش نويس لايحه برنامه ششم توسعه به دولت، سازمان توسعه مکران به عنوان سازمان توسعهاي با شخصيت شرکتي براي برنامه ريزي، اجرا و نظارت بر برنامههاي توسعه در سواحل مکران ايجاد ميگردد.

در لايحه پيشنهاي برنامه ششم توسعه ، انحلال بنياد مسکن انقلاب اسلامي و ادغام آن در سازمان جديد توسعه روستايي و عشايري مطرح شده است.

بنابر پيشنهاد ستاد برنامه ششم در لايحه پيشنهادي به دولت، ستاد عالي توانمندسازي فقرا و محرومين به رياست معاون اول رئيس جمهور تشکيل مي شود.


نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :