خبر

منتشر شده در صفحه | شماره

روایت وزیر بهداشت از سفر
به کرمان
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره سفر خود به استان کرمان که برای بررسی وضعیت آنفلوانزا انجام شد، یادداشتی را در کانال تلگرامش منتشر کرد. دکتر سید حسن هاشمی در یادداشت خود آورده است: برای بررسی شیوع آنفلوانزا و نگرانی‌های ایجاد شده، به اتفاق همکارانم راهی کرمان و بلافاصله بیمارستان افضلی‌پور شدم، که بیماران تنفسی در آن بستری بودند. همان ابتدا خواهری با ماسک پیش آمد. فوق العاده مضطرب. که آنفلوانزا چنین است و چنان؛ سی نفر را کشته و … گفتم اول بگذار شرح حال بگیرم و معاینه‌ات کنم. در سلامت کامل بود و علامت هیچ بیماری‌ای نداشت. پرسیدم پس ماسک برای چه زده‌ای؟! خیالش که از سلامتش آرام شد، ماسک را برداشت. با بیماران و خانواده‌هایشان صحبت کردم. نیمی از تخت‌های بیمارستان خالی بود. نشان میداد برخی شایعات و کمبودهای مطرح شده صحت ندارد. به گفته کادر زحمتکش بیمارستان، مراجعات هم کاهش یافته و خوشبختانه شرایط عادی و وضعیت سفید است» هاشمی در ادامه آورده است: هر سال ٢٠درصد جمعیت به آنفلوانزا مبتلا می‌شوند که امری طبیعی است. تاکید می‌کنم افرادی که به عنوان قربانیان این بیماری معرفی شده‌اند، اغلب دارای بیماری زمینه‌ای دیگری بوده‌اند و هیچ یک از هموطنان از دست رفته، تنها به دلیل آنفلوانزا فوت نکرده‌اند. به مردم اطمینان می دهم جای هیچ نگرانی نیست. با کمبود دارو یا لوازم پزشکی هم اصلا مواجه نیستیم. توصیه می‌کنم با رعایت بهداشت فردی و مراقبت‌های لازم، از ابتلا به بیماری پیشگیری کنیم؛ مخصوصا تا آخر فصل سرما که این ویروس در کمین نشسته! دو نکته قابل توجه، اول از رسانه و بویژه شبکه‌های اجتماعی و مجازی، هم جادوی شایعه بر می‌آید و هم معجزه آگاهی. مساله را بسط نمی‌دهم. امیدوارم اهالی عزیز رسانه و کنشگران فضای ارتباطی، در چنین مواردی، با اطلاع‌رسانی دقیق و عدم انعکاس شتاب‌زده شایعات یا اظهارات مقام‌های غیر مسوول، موجب آرامش و مراقبت مردم باشند. دوم، خدا را شاکرم که مردم ما به این اندازه به خدمتگزاران خود در جامعه پزشکی اعتماد دارند. این را وقتی دریافتم که آن خواهر مضطرب بلافاصله بعد از معاینه، ماسک را کنار گذاشت.

آنفلوآنزا در کرمان کنترل شد
استاندار کرمان از کاهش حجم مراجعات به مراکز درمانی کرمان خبر داد و گفت: با اقدامات صورت گرفته بیماری آنفلوانزا در کرمان کنترل شده است. به گزارش مهر، علیرضا رزم حسینی در نشست شورای سلامت و امنیت غذایی استان کرمان که با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، گفت: تعطیلی مدارس که به دستور ستاد بحران انجام شد خوشبختانه آرامش روانی بسیار خوبی را برای مردم ایجاد کرد. وی با اشاره به اعتماد ایجاد شده برای مردم افزود: مردم به این نتیجه رسیده اند که دولت مراقب امور است و اقدامات تخصصی مورد نیاز را در مواقع ضروری انجام خواهد داد. رزم حسینی در ادامه از کادر درمانی و روسای دانشگاه های علوم پزشکی استان کرمان برای کنترل بیماری آنفلوآنزا تقدیر کرد و گفت: بیماری انفلوآنزا خوشبختانه در استان کرمان به خوبی کنترل شده است. وی همچنین بیان داشت: در حال حاضر حجم مراجعات به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کرمان خیلی کمتر شده‌است و با توجه به مراقبت های انجام شده و رعایت موارد پیشگیرانه جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

وضعیت کرمان سفید اعلام وضعیت شد
جانشین ستاد بحران کرمان گفت: با همکاری مردم، کادر درمانی و مدیریت بسیار عالی استاندار کرمان، وضعیت کرمان سفید اعلام شد. به گزارش ایسنا ابوالقاسم سیف الهی با بیان این مطلب که وضعیت کرمان سفید شده است، گفت: وضعیت آنفلوآنزا رو به بهبود است، بطوریکه، آمار مراجعه کنندگان به بیمارستان ها و مراکز درمانی کاهش یافته است و به نظر می رسد که مشکل خاصی در استان کرمان نداشته باشیم. جانشین ستاد بحران کرمان با اشاره به آنکه داروی آنفلوآنزا در کرمان به اندازه کافی وجود دارد و جای نگرانی نیست، اظهار کرد: با پیشگیری و رعایت نکات ایمنی که مردم شریف و با فرهنگ کرمان انجام داده اند، همچنین شرایط مناسب آب و هوایی، شیوع این بیماری به شدت کاهش یافته است. وی با اشاره به آنکه، آمارتلفات از پنج شنبه تا به حال هیچ تغییری نکرده است (33 نفر فوتی در استان کرمان)، اذعان کرد: از همکاری مردم در رعایت نکات ایمنی و پیشگیری هایی که انجام داده اند،تشکر می کنیم. همچنین کادر پزشکی و درمانی فعالیت بسیار خوبی انجام داده اند و به نظر می رسد ما از موج اول آنفلوآنزا در کرمان عبور کرده ایم، اما ممکن است بعدا دوباره با موج دوم آنفلوآنزا روبرو باشیم، اما در این مرحله با مدیریت بسیار عالی استاندار کرمان وضعیت اکنون مناسب است.


نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 74
  • دیروز: 82
  • هفته: 781
  • ماه: 4,609
  • سال: 38,610