رییس هیات مدیره کانون بازنشستگان شرکت مس: پیگیر مطالبات بازنشستگان مس هستیم

منتشر شده در صفحه | شماره

رییس هیات مدیره کانون بازنشستگان شرکت مس:
پیگیر مطالبات بازنشستگان مس هستیم

معادن مس استان کرمان شهرتی جهانی دارد. از چنین معدنی انتظارات زیادی برای جامعه ایجاد می شود. زیرا هم ایجاد ثروت می کند و هم از رهگذر کسب ثروت، عوارض زیست محیطی را نیز به جامعه اطراف خود اجمیل می کند. اما حد اقل توقع از معدن ثروتمندی مانند مس این است که بازنشستگانی مرفه داشته باشد. اما آیا این گونه است؟ برای بررسی چند و چون آن با محمد حسین پور محمدی رییس هیات مدیره کانون بازنشستگان شرکت مس به گفت و گو نشسته ایم.

جناب آقای پور محمدی! در خصوص فعالیت‌های کانون بازنشستگان مقداری توضیح دهید.
در واقع کانون بازنشستگان یک انجمن صنفی است که دارای مقررات خاص خود می‌باشد. این کانون مورد تایید کمیسیون ماده 10 احزاب و فعالیت‌های سیاسی است. البته این اهداف در جهت دفاع از حقوق و مطالبات بازنشستگان و استفاده از تجربیات ارزنده‌ای که بازنشستگان در طول مدت خدمت در زمینه‌های مختلف شرکت مس داشتند می باشد.
آیا از نیروهای بازنشسته یا خانواده‌های آنها در شرکت های زیر مجموعه صندوق بازنشستگی استفاده می شود؟
بازنشستگان دغدغه دارند که بچه‌های ما سر کار نیستند؛ ما هم مکاتباتی انجام دادیم اسامی افرادی را که در آن مجموعه مشغول به کار هستند خواستیم. یکی دو شرکت به ما اسامی را دادند ولی مابقی را هنوز به ما اعلام نکردند. به همین مناسبت بازنشستگان ما نگران هستند چون در جامعه بازنشستگان و خوشبختانه در نظام اسلامی قریب به اتفاق بالای 80 درصد از فرزندان ما در رشته‌های مختلف تحصیلات عالیه دانشگاهی دارند. خواسته و مطالبه ما این است که از فرزندان بازنشسته از تخصص‌های مختلفی که نیاز هست در شرکت‌های زیر مجموعه صندوق بازنشستگی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استفاده کنند. چون فرزندان بازنشستگان به دلیل احساس تعلق و دلسوزی و با توجه به تجربیاتی که از پدران خود می آموزند می‌توانند مثمر ثمرتر باشند.
نمایشگاه هایی که توسط صندوق بازنشستگی برگزار می شود به چه منظوری است؟
صندوق بازنشستگی فعالیت اقتصادی می‌کند و از محل برگزاری نمایشگاه درآمد کسب می کند تا بتواند به صندوق بازنشستگی و هزینه‌هایی که صندوق بازنشستگی انجام می‌دهد کمک کند.
چه قدر هزینه‌ صرف برپایی نمایشگاه شده است؟
من هزینه نمایشگاه را دقیقا نمی‌دانم. چون اسناد مالی در اختیار خود نمایشگاه‌ها و شرکت توسعه است.
آیا داشتن اطلاعات در این زمینه ارتباطی به جایگاه حقوقی شما ندارد؟
ما چون اختیارات اجرایی نداریم فقط به عنوان دفاع از حقوق بازنشستگان اگر اشکال و ایرادی جایی مشاهده کنیم وارد عمل می شویم. جلساتی داریم و مشکلات را گوشزد کنیم.
به هر حال باید ابزارهای نظارتی بیشتر کنترل کنند بیشتر نظارت کنند که اتفاقات خاصی نیفتد. نگرانی ما هم از همین جاست.
آیا سود حاصل از نمایشگاه های برگزار شده به کانون بازنشستگان رسیده یا نه؟
در جلسات باید مشخص شود ولی علیرغم این مسایل تا الان بر اساس اطلاعاتی که به دست آمده سودی در کار نبوده است. به ما گفتند که درآمدی از سال گذشته عاید نشده است. من فکر می‌کنم که آقایان دستگاه‌های نظارتی باید حتما بیشتر این موضوع را رصد کنند. تلاش کنند که فعالیت این نمایشگاه‌ها بیشتر شود. راجع به سودآوری باید از مجموعه اداره بازرگانی سوال کرد به خاطر اینکه به هر حال آنها اطلاعات و فعالیت این نمایشگاه‌ها را به خوبی می‌دانند. من فکر می‌کنم اگر شما به آنها مراجعه کنید قطعا اطلاعات دقیق‌تری به شما خواهند داد که آیا فعالیتی داشتند یا فعالیت‌های آنها مثمر ثمر بوده و سودآوری داشته یا نه؟ اتفاقا جلسه‌ای که با مدیرعامل صندوق بازنشستگی داشتیم از آنها سوالاتی در همین خصوص و شرکت‌های دیگر داشتیم که از ایشان خواستیم توضیحات لازم را بدهند تا ببینیم آیا درآمد حاصل از نمایشگاه‌ها با آن سرمایه‌گذاری که شده همخوانی دارد یا نه؟ که هنوز موفق نشدیم. انشاءا… بتوانیم در فرصت‌های آتی این اطلاعات را کسب کنیم.
در حال حاضر چند شرکت زیر مجموعه صندوق بازنشستگان مس کار می کنند؟
بسیاری از شرکت‌های زیر مجموعه صندوق بازنشستگان که زیان‌ده بودند در حال تعطیل شدن هستند. به دلیل اینکه شرکت‌ها در حال تغییر ماهیت هستند من تعداد شرکت‌ها را نمی‌دانم. ما به عنوان متولیان و مدافعین حقوق بازنشستگان از خود صندوق هم خواستیم که تعدادشان را دقیقا به ما بگویند؛ اما پاسخ نگرفتیم. امیدواریم که در آینده بتوانیم اطلاعات را کسب کنیم و حقوق و مطالبات بازنشستگان را پیگیری کنیم.
شایعه‌ای وجود دارد که یکی از اعضای مهم کانون در جلسات مجمع حاضر نمی‌شود.دلیل خاصی دارد؟
به هر حال در بعضی مواقع به دلیل گرفتاری‌هایی که بعضی از دوستان دارند در مقاطع مختلف به دلیل مشکلات و گرفتاری‌ حضور پیدا نمی‌کنند. برخی نیز برای عدم شرکت در جلسات دلایل خودشان را دارند. باید از خودشان پرسید که به چه دلیل حضور پیدا نمی‌کنند. به هر حال رسالت نمایندگان کانون بازنشستگان دفاع از حقوق بازنشستگان و حفظ و صیانت از صندوق بازنشستگی و تلاش در جهت حفظ این صندوق است. مطمئنا با توجه به اینکه مردم اعتماد کردند و رای دادند و این عزیزان را انتخاب کردند باید حتما در خصوص مسولیتی که به عهده شان واگذار شده حساسیت خاصی داشته باشند و بتوانند مسایل بازنشستگان را به طور احسن و اکمل پیگیری کنند که خدای نکرده دینی از طرف بازنشستگان به گردن این عزیزان نماند.
در بین اصحاب رسانه چنین شایع شده است که در ادوار قبل برخی از شرکت های زیر مجموعه مس حیاط خلوت برخی گروه های سیاسی بوده اند. آیا در حال حاضر چنین نظارتی وجود دارد که دوباره چنین مساله ای رخ ندهد؟
نگرانی جامعه بازنشستگان نیز همین موضوع است. ما در 2 ماه قبل نامه‌ای نوشتیم به مدیرعامل موسسه و در این خصوص اشاراتی کردیم و نگرانی‌های بازنشستگان جامعه را گوشزد کردیم. ضمن اینکه در این نامه آن درد دل و دغدغه بازنشستگان و رونوشتی از این نامه را به هیات موسس و هیات امنای صندوق بازنشستگی فرستادیم. در این راستا یکی دو تا جلسه گذاشته شد که پیگیری شود؛ ولی دیگر جلسه‌ای گذاشته نشد. دغدغه ما همین است. در بعضی از شرکت‌ها احساس می‌کنیم که یک سری مسایل این چنینی وجود داشته باشد که البته ما در حال پیگیری هستیم و از طریق کانال‌های نظارتی و از مسیر قانونی پیگیری می‌کنیم.
با توجه به اینکه دولت تدبیر و امید توسعه پایدار را در سیاست‌های کلی خود قرار داده و در حال حاضر مجموعه استانداری کرمان به دنبال همین توسعه است. به نظر شما صنعت مس چه نقشی را می‌تواند در استان ایفا کند؟
البته موضوع کلی که وجود دارد این است که استان کرمان، استانی سرشار از منابع طبیعی و معدنی است. می‌طلبد که یک مدیریت خیلی قوی بالای سر این مجموعه باشد تا بتواند کاری راهبردی انجام دهد. ضمن اینکه بتواند این را به منصه ظهور و تحقق برساند.
در حال حاضر این مدیریت قوی وجود دارد و آیا این امر محقق می‌شود؟
با توجه به تجمع نیرویی که در شرکت ملی مس هست که در ادوار مختلف نیروهایی خارج از توان و ظرفیت به کار گمارده شده و با توجه به افت قیمت جهانی مس و تحریم های ناعادلانه بین المللی که به اخلال در صادرات ما انجامید نتوانستیم محصولات شرکت مس را صادر کنیم. از طرفی مساله این است که بازار جهانی مس هم افت کرده به خصوص بیشترین صادرات ما به چین بوده است. همه این ها موانعی در مسیر توسعه بوده است.
مطمئنا اگر وضعیت مس در بازار جهانی بهبود پیدا کند و مدیران هم بتوانند مجموعه خود را به خوبی مدیریت کنند، می توانند به اهداف خود برسند. مطمئنا در استان پتانسیل های بزرگی وجود دارد.
آیا صحبت دیگری باقی مانده است؟
آرزوی موفقیت برای شما و همکارانتان دارم. شما رسالت بزرگی بر عهده دارید. برای این که در میهن اسلامی مان حقایق جامعه را به طور مطلوب و در فضایی آرام و سرشار از همدلی و همزبانی به گوش مردم برسانید.همان طور که رهبر معظم انقلاب بارها تاکید کردند و امسال را به این نام، نام گذاری کردند. انشاا… بتوانید در این فضا واقعیت‌ها را به جامعه انتقال بدهید. با توجه به پتانسیلی که در شما هست و اطلاعاتی ذی قیمتی که دارید بتوانید به توسعه کشور کمک کنید و انشاا… که ذخیره آخرت تان باشد.


نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 1
  • امروز: 43
  • دیروز: 60
  • هفته: 912
  • ماه: 4,682
  • سال: 38,398