مصوبه اخیر مجلس نمایندگان امریکا با روح توافقات هسته‌ای در تعارض است

منتشر شده در صفحه | شماره

مصوبه اخیر مجلس نمایندگان امریکا با روح توافقات هسته‌ای در تعارض است
سخنگوی جدید وزارت خارجه در نخستین جلسه خود با اصحاب رسانه درباره رابطه با عربستان، مسائل سوریه، حوادث نیجریه و آذربایجان و رابطه با ترکیه سخن گفت گزیده صحبت های حسین جابر انصاری را در ادامه به نقل از خبرآنلاین بخوانید:
مصوبه کنگره آمریکا درباره محدودیت های سفر به این کشور هم با قوانین تجارت آزاد بین‌المللی در تناقض است و هم با اصول اساسی حقوق بشر تناقض اساسی دارد. مصوبه اخیر با روح توافقات هسته‌ای هم به نحوی در تعارض است. اگر صراحت تناقض این مصوبه با برجام قطعی شود، وزارت خارجه به روند بررسی‌های آن در چارچوب توافقات اهتمام خواهد داشت.
فاجعه منا در فصل حج رخ داد و به طور طبیعی در این راستا آنچه که اهمیت دارد تعامل سیاسی مناسب و مدیریت درست این بحران از سوی عربستان است و مسأله دوم این است که عربستان مسئولیت‌های خود را در برابر این فاجعه بپذیرد.
سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در مورد سوریه روشن است و استمرار پیدا می‌کند، در همین راستا براساس درخواست دولت سوریه، ایران کمک‌های مستشاری نظامی به سوریه انجام داده و به این روند ادامه می‌دهد. اما تاکنون درخواستی برای حضور نظامی نداشته‌ایم.
همانطور که اعلام شده است اگر روند توافق دو طرف نهایی شود در بازه زمانی نیمه دی ماه روند اجرای توافق‌ در رابطه با تحریم‌ها و سایر موارد آغاز می‌شود. امیدواریم با مجموعه توافق‌ها و اقدامات صورت گرفته آنچه پیش‌بینی می‌شود در اجلاس شورای حکام و سایر مقدمات آغاز شود گفت.
سیاست ایران مبتنی بر گفت‌وگو با همسایگان خود است و این سیاست ادامه می‌یابد. عربستان یکی از همسایگان ایران است و روابط دو کشور ظرفیت‌های مهمی برای تغییر فضای موجود دارد و اگر اراده قطعی در دولت عربستان وجود داشته باشد با توجه به سیاست‌های ثابت ایران زمینه برای گسترش روابط و تغیییر فضای موجود فراهم است.
سفیر عربستان در تهران از سوی دولت این کشور به ایران معرفی شده و این موضوع روند قانونی خود را طی می‌کند و نتایج آن را بعد از طی شدن این روال اعلام می‌کنیم.
هنوز تاریخ نهایی برای سفر روحانی به اروپا تعیین نشده و لغو سفرهای قبلی بر اساس توافق دو طرف انجام شد.


نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 68
  • دیروز: 99
  • هفته: 890
  • ماه: 4,636
  • سال: 38,522