آینده مبهم پیازکاران جنوب کرمان

منتشر شده در صفحه صفحه نخست | شماره 572

رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان

آینده مبهم پیازکاران جنوب کرمان

رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، از افزایش سطح زیر کشت پیاز طرح اول نسبت به سال گذشته در جنوب استان کرمان خبر داد و یادآور شد: امسال سطح زیر کشت پیاز در این منطقه بالا رفته است و در شرایط فعلی و با توجه به پایین بودن قیمت محصولات کشاورزی در بقیه استان‌ها، اگر چاره‌ای اندیشی نشود احتمال بروز مشکلات برداشت و عرضه پیاز برای کشاورزان جنوب استان کرمان دوباره تکرار خواهد شد.

“سعید برخوری” در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن یادآوری مشک لات کشاورزان در تهیه بذر مورد نیاز از واسطه‌های بی‌نام و نشان افزود: با توجه به اینکه تعدادی از کشاورزان بذر مورد نیاز خود را از واسطه‌های بی نام و نشان خریداری کرده اند، لذا در رابطه با مشکل ایجاد شده هیچ پرونده‌ای تشکیل نشده است.

وی از توزیع عادلانه بذر پیاز در سال زارعی جاری خبر داد و بیان کرد: امسال جلسات متعددی با دستگاه‌های ذیربط در مورد نحوه توزیع بذر پیاز برگزار کردیم و مقرر شد که بذر پیاز تنها به کسانی اختصاص داده شود که در سامانه پهنه‌بندی ثبت‌نام کرده‌اند.

برخوری از  توزیع یک و نیم تن بذر پیاز طی روزهای اخیر خبر داد و تصریح کرد: بذر پیاز در چارچوب تدوین شده توزیع خواهد شد ضمن آنکه برای بذرهایی که به صورت غیریارانه‌ای وارد بازار شده‌اند نیز در حال تدوین قیمت هستیم که با نظارت اداره کل تعزیرات؛ این توزیع  انجام شود.

 وی با تاکید بر نظارت دقیق بر قیمت گذاری و توزیع بذر پیاز در جنوب استان کرمان تصریح کرد: علی‌رغم اینکه نظارت بر بازار و قیمت‌ها بر عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت است اما به خاطر حمایت از کشاورزان، سازمان جهادکشاورزی نیز وارد عمل شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان گفت: به همه کشاورزانی که قصد خرید بذر را دارند توصیه می‌کنیم که تنها از فروشگاه‌های معتبر و با دریافت فاکتور، اقدام به خرید کنند و اگر قیمت‌ها با فاکتور ارائه شده؛ همخوانی نداشته باشد؛ می‌توانند به اداره تعزیرات شکایت کنند.

قیمت بذرهای آزاد را به زودی اعلام خواهیم کرد

برخوری از تنوع نوع بذر پیاز خبر داد و اظهار کرد: بیش از 20 نمونه بذر در بازار وجود دارد که قیمت یک سری بذرهای یارانه‌ای بوده و هیچ فروشگاهی حتی یک قوطی را بدون نظر سازمان جهادکشاورزی نمی‌تواند بفروش برسانند، قیمت بذرهای آزاد را هم به زودی اعلام خواهیم کرد تا به صورت متعارف عرضه شوند.

این مقام مسئول از افزایش سطح زیر کشت پیاز طرح اول نسبت به سال گذشته در جنوب استان کرمان خبر داد و یادآور شد: امسال سطح زیر کشت پیاز در این منطقه بالا رفته و در شرایط فعلی و با توجه به پایین بودن قیمت محصولات کشاورزی در بقیه استان‌ها، اگر چاره‌اندیشی نشود احتمال  بروز مشکلات برداشت و عرضه پیاز برای کشاورزان جنوب استان کرمان دوباره تکرار خواهد شد.وی از پیگیرهای صورت گرفته در راستای صادرات این محصول از جنوب استان کرمان خبر داد و گفت: به منظور صاردات محصولات کشاورزی پیگیر مذاکره با شرکت‌های صادراتی در عمان هستیم.اگر چه  امسال صادارات و واردات محصولات کشاورزی را به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شده است ولیکن این امر باعث نمی شود که از حق کشاورزان دفاع نکنیم.  رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، میزان سطح زیر کشت پیاز طرح اول در جنوب استان کرمان را بیش از 5000 هکتار عنوان کرد و گفت: بر اساس رصدهای انجام شده در طرح اول بیش از 21 تن بذر خزانه شده و مقداری هم به صورت سِت؛ کشت شده است که تقریبا 5000 هکتار می‌شود در حالی که در برنامه ابلاغی این میزان کشت، 3000 هکتار بوده که جای نگرانی دارد.

این مقام مسئول در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نسبت به اعتراض کشاورزان به بذرهای عقیم سال گذشته چه اقدامی صورت گرفته و آیا خسارات وارده شده پرداخت شده است؟ گفت: با توجه به اینکه بذرهای مورد نظر توسط کشاورزان از واسطه‌های بی‌نام و نشان خریداری شده، لذا تاکنون پرونده‌ای در این راستا تشکیل نشده و شاکی نیز وجود ندارد اما به کشاورزان توصیه می‌کنیم؛ برای جلوگیری از تکرار مشکلات سال گذشته، بذرهای خود را از فروشگاه‌های بی‌نام و نشان خریداری نکنند چراکه در صورت بروز خسارت قابل پیگیری نیست.

برخوری نوسات ارز را تاثیرگذار بر قیمت بذر دانست و تصریح کرد: به دلیل نوسانات ارزی و بحث واردات، تا حدودی قیمت بذر در بازار بالا رفته و همین امر منجر شده که برخی کشارزان از بذرهای غیراصلاح شده استفاده کنند که  این دست از کشاورزان قطعا متضرر خواهند شد، لذا توصیه می‌کنیم با توجه به اینکه این نوع بذرها هیبریدی نیستند، کشاورزان از کشت آنها خودداری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «کاغذ وطن» بیشتر بدانید :

برخی از نویسندگان

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 21
  • امروز: 167
  • دیروز: 115
  • هفته: 1,050
  • ماه: 4,389
  • سال: 34,168